07-01-2018 23:53

Το 12Χ12 ο Ολυμπιακός, πάλεψε ο Παμβοχαϊκός

Ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Οϊβάνεν στην επίθεση, τον Πετρέα σε μπλοκ και σερβίς και τον Ντρίζγκα στην πάσα πέρασε και το εμπόδιο του Παμβοχαϊκού. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 3-0 σετ και μετά από 12 αγώνες στο πρωτάθλημα Volley League Πάμε Στοίχημα έχουν μοναδική απώλεια ένα σετ. Το τελικό σκορ αδικεί την προσπάθεια που έκανε ο Παμβοχαϊκός και στα τρία σετ αλλά δε μπόρεσε να πάρει το σετ που θα τον κρατούσε στον αγώνα.
Με δύο πόντους από τον Ντρίζκα (επίθεση και μπλοκ) ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 6-4 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι που ο Γκαντστόουν με μπλοκ ισοφάρισε 13-13. Μάλιστα με επίθεση του Μουνίζ ο Παμβοχαϊκός έφτασε πρώτος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ 16-15. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε πάλι 20-19 με τον Αλεξίεφ, αλλά ο δραστήριος Παλέντζας πήρε τρεις συνεχόμενους πόντους από επίθεση και έφερε τον Παμβοχαϊκό μπροστά 23-22. Ο Μπέμε με επίθεση και στη συνέχεια με μπλοκ έκανε το 24-23 και με λάθος επίθεση του Παλέντζα τελείωσε το σετ 25-23 για τον Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο 2ο σετ όπου προηγήθηκε 4-1 με μπλοκ του Μπέμε. Ο Παμβοχαϊκός μείωσε σε 8-7 αλλά η επίθεση του Οϊβάνεν και το σερβίς του Πετρέα έφεραν συνολικό σερί 4-0 και η διαφορά ανέβηκε στο +5 (12-7). Ο Ολυμπιακός δεν «έδεσε» το προβάδισμα και ο Παμβοχαϊκός δεν το έβαλε κάτω. Σταδιακά η ομάδα του Βραχατίου μείωσε τη διαφορά. Με τρεις σερί πόντους από τον Γκλαντσόουν ισοφάρισε 22-22 και με άσσο του ιδίου προηγήθηκε 24-23. Ο Παλέντζας έχασε κόντρα επίθεση να τελειώσει το σετ αλλά ο Πετρέας τον σταμάτησε (24-24) και το σετ κρίθηκε υπέρ του Ολυμπιακού με την επίθεση του Αλεξίεφ και τον άσσο του Οϊβάνεν για το 26-24 και το 2-0 σετ.

Τα πράγματα ήταν πιο ξεκάθαρα στο 3ο σετ όταν ο Πετρέας με το σερβίς του έδωσε προβάδισμα 3-0. Το +3 διατηρήθηκε μέχρι το 8-5 και μετά από ωραίες άμυνες των «ερυθρόλευκων» ο Οϊβάνεν με τον Μπέμε τελείωσαν κόντρα επιθέσεις ανοίγοντας το σκορ στο 15-6. Στη συνέχεια μπήκαν στον αγώνα και οι Στιβαχτής, Ζουπάνι, ο ρυθμός του Ολυμπιακού κρατήθηκε σταθερός και το 17-7 έγινε με μπλοκ του Ζουπάνι. Μέχρι το τέλος ο Παμβοχαϊκός απλά έκλεισε λίγο την ψαλίδα του σκορ και το ματς τελείωσε με δύο λάθη των φιλοξενουμένων.

Διαιτητές: Κουτσούλας – Σταρίδας

1ο σετ: 8-6, 15-16, 21-19, 25-23
2ο σετ: 8-6, 16-12, 21-17, 26-24
3ο σετ: 8-4, 16-7, 21-12, 25-19

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 40 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 39 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 26-24, 25-19) σε 82’

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Ρουμελιωτάκης 7 (7/15 επ, 64% υπ -43% άριστες), Οϊβάνεν 12 (9/21 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 9 (5/9 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπέμε 9 (6/10 επ, 3 μπλοκ), Ντρίζγκα 5 (3/3 επ, 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 10 (8/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ -15% άριστες) / Στεφάνου (λ, 67% υπ -61% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 2 (1/4 επ,1 ασσος), Στιβαχτής, Ραουβέρντινκ 1 (1/1 επ)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ ( Δεληκώστας): Ούγκο Ρότσα 5 (5/10 επ), Μοράλες 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκλαντστόουν 11 (7/11 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μουνίθ 7 (7/13 επ, 44% υπ -25% άριστες), Παλέντζας 12 (10/26 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δαλακούρας 10 (10/18 επ, 29% υπ -24% άριστες) / Γκαράς (λ, 67% υπ -42% άριστες), Κωτσάκης, Βουλκίδης, Σαρικεΐσογλου.