• JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 1734
07-08-2015 23:46

Ήττα «σοκ» στο τάι μπρεικ για την Εθνική Γυναικών

Σε ένα ματς - θρίλερ στην Kalisz Arena, η Εθνική Ομάδα βόλεϊ γυναικών ηττήθηκε με 3-2 σετ από την Πολωνία! Η Ελλάδα προηγήθηκε με 1-0 και 2-1 σετ, αλλά δεν τα κατάφερε στο τάι μπρέικ και μπήκε με το. αριστερό στη δεύτερη αγωνιστική του European League.

Το πρώτο σετ της αναμέτρησης εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο. Η Εθνική ομάδα ήταν εξαιρετική και έκανε «περίπατο» Με «όπλο» το καλό σερβίς και εκμεταλλευόμενες την πολύ κακή υποδοχή των αντιπάλων τους, οι αθλήτριες του Γιάννη Καλμαζίδη πήραν από νωρίς το προβάδισμα. Προηγήθηκαν 2-8 και 4-16 για να φτάσει το σκορ και στο 7-21. Η Ελλάδα δεν χαλάρωσε ούτε. φάση και το τελικό 12-25 στο πρώτο σετ απλά πιστοποίησε την ανωτερότητα της Εθνικής μας με την Ευαγγελία Μερτέκη να ξεχωρίζει.

Το δεύτερο σετ δεν κύλησε το ίδιο καλά για την Εθνική μας. Οι Πολωνές ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και βελτίωσαν πολύ την άμυνά τους. Την ίδια ώρα το ελληνικό σερβίς δεν ήταν το ίδιο «ισχυρό» όσο στο πρώτο σετ και μοιραία ήρθε η ισοφάριση από τις γηπεδούχες, παρά το γεγονός ότι η Ελλάδα πήγε στο δεύτερο τεχνικό τιμ άουτ προηγούμενη (15-16). Η συνέχεια άνηκε στην Πολωνία, η οποία με κορυφαία την Καμίλα Γκάνσζικ πήρε το σετ με 25-18 και έκανε το 1-1.

Στο τρίτο σετ η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη. φόρεσε ξανά το καλό της πρόσωπο. Βελτίωσε κατά πολύ τις επιλογές της στην επίθεση, περιόρισε τα λάθη και το κατέκτησε με σχετική άνεση, αν και στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ πήγε πίσω στο σκορ (8-7). Στη συνέχεια με τις Χαντάβα και Λαμπρούση να ξεχωρίζουν, η Ελλάδα ανέλαβε τα ηνία και για να φτάσουμε στο 13-16 και στο 16-21 πριν το τελικό 19-25 και το 2-1 στα σετ υπέρ της Εθνικής ομάδας.

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε το τέταρτο σετ για την Εθνική Ομάδα, αλλά τελείωσε άσχημα και με την Πολωνία να ισοφαρίζει σε 2-2. Η Ελλάδα προηγήθηκε με 3-8 και 13-16, αλλά «πλήρωσε» τα λάθη της στη συνέχεια του σετ και επέτρεψε στις γηπεδούχους να μειώσουν το σκορ και να προσπεράσουν με 21-20 πριν φτάσουν στην κατάκτηση του σετ με 25-22.

Το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ και εκεί η Εθνική Ομάδα «αυτοκτόνησε». Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε 0-4, 5-9 και 7-12 δεν κατάφερε να «τελειώσει» το σετ και έδωσε τη δυνατότητα στις Πολωνές να μπουν ξανά στο παιχνίδι. Οι Πολωνές μείωσαν σε 11-13 και ισοφάρισαν σε 13-13 μετά από μία φάση διαρκείας, που άλλαξε και το «μομέντουμ». Το τελικό 15-13 έδωσε τη νίκη στην Πολωνία, αλλά ο ένας βαθμός που πήρε η Εθνική μας μπορεί να αποδειχθεί πολύτιμος στη συνέχεια της προκριματικής φάσης.

Ελλάδα και Πολωνία θα αναμετρηθούν ξανά το Σάββατο (8/8, 21:00 ώρα έναρξης, τηλεοπτική μετάδοση από την ΕΡΤ3) στο δεύτερο μεταξύ τους ματς για τη δεύτερη αγωνιστική του European League.

Τα σετ: 3-2 (12-25, 25-18 19,25, 25-22, 15-13)

ΠΟΛΩΝΙΑ (Πόπικ) Γκράιμπερ 10 (8/28 επ., 2 άσοι, 58% υπ. - 08% άριστες), Γκάντζικ 12 (8/19 επ., 4 μπλοκ), Τβαρντόφσκα 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Μπίμκιεβιτς 1 (1/1 επ.), Μπάλντιγκα 1 (1 άσο), Μόσκβα 5 (3/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μπόρεκ -λ (37% υπ. - 07% άριστες), Βαβρίνιακ 12 (11/31 επ., 1 μπλοκ), Πάτσακ 1 (1/1 επ.), Μπότσιεκ 12 (9/21 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 25% άριστες), Τόμπιαζ 3 (1/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ)

ΕΛΛΑΔΑ (Καλμαζίδης) Χριστοδούλου 4 (4/6 επ.), Βασιλαντωνάκη 15 (12/32 επ., 3 μπλοκ), Λαμπρούση 11 (5/13 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Μερτέκη 15 (10/37 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 36% υπ. - 14% άριστες), Γιώτα 10 (7/14 επ., 3 μπλοκ), Χαντάβα 15 (13/31 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 25% άριστες), Αρτακιανού -λ (45% υπ. - 10% άριστες) / Βεργίδου, Νομικού, Στράντζαλη 1 (1/1 επ.), Κελεσίδου

Στο άλλο σημερινό ματς του ομίλου Τουρκία - Ουγγαρία 3-0 (25-14, 25-14, 25-21).