03-05-2019 20:02

Ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 με Ραούβερντινκ και Σμιτ, 3-0 σετ τον ΠΑΟΚ

Το πρώτο από τα τρία βήματα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Volley League έκανε ο Ολυμπιακός στο «Μελίνα Μερκούρη».

Με τους Γέροεν Ραούβερντινκ, Γκάβιν Σμιτ να κάνει μεφάλη εμφάνιση και τον Τοντόρ Αλεξίεφ να επιστρέφει μετά τον τραυματισμό του, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν του ΠΑΟΚ με 3-0 σετ και έκαναν το 1-0 στη σειρά των τελικών. Ο δεύτερος τελικός θα διεξαχθεί την Δευτέρα 6/5 στο «PAOK Sports Arena».

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος του ΠΑΟΚ και στα τρία σετ, με τον Δικέφαλο να μην καταφέρνει να δώσει τον δικό του ρυθμό στην αναμέτρηση. Οι παίκτες του Γιούρι Φιλίποφ ήταν και στα τρία σετ μέσα στο σκορ, όμως μετά τον 20ο πόντο έκανε αβίαστα λάθη, που εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Μουνιόθ.

Ο Γέρουεν Ραούβερντινκ πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις σε άμυνα και επίθεση, βοηθώντας στα μέγιστα και τον Τοντόρ Αλεξίεφ να μπει ξανά σε αγωνιστικούς ρυθμούς. Σπουδαίο παιχνίδι και από τον Γκάβιν Σμιτ, ο οποίος τελείωσε και την αναμέτρηση με δύο συνεχόμενους άσσους.

Καθοριστικός ήταν και ο Έμι Τερβαπόρτι, ο οποίος παρά την κακή υποδοχή της ομάδας του (μόλις 19% άριστη), ο Ολυμπιακός τελείωσε με 57% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (41/72). Αντίθετα, ο ΠΑΟΚ που είχε 42% στην υποδοχή, είχε 49% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (44/90 επ.).

Ο Ραουβέρντινκ και το λάθος του ΠΑΟΚ

Μετά το πρώτο μισό του 1ου σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο αλλά ο Ολυμπιακός με το σερβίς του Σμιτ και τις δύο κόντρες από Αλεξίεφ, Ραουνέρντινκ ξέφυγε 17-14. Ο άσσος του Σμιτ και το άουτ του Οκολιτς άνοιξαν το σκορ στο 21-16, ενώ στο 22-17 ο Οκολιτς μείωσε (22-18) και με τον Μουγακουτούτια να σημαδεύει τον Αλεξίεφ ο ΠΑΟΚ έτρεξε εντυπωσιακό σερί 4-0 μειώνοντας σε 22-21. Ο Αλεξίεφ στη μεγάλη διαγώνιο έκανε το 23-21 και στην επόμενη φάση κρίθηκε το σετ όταν ο ΠΑΟΚ είχε κόντρα επίθεση αλλά λόγω της αλλαγής που είχε προηγηθεί του Φιλίποφ με τον Μπούτο μπερδεύτηκαν οι παίκτες του δικεφάλου και το σκορ έγινε 24-22. Το σετ έκλεισε 25-22 με κόντρα επίθεση του Ραουβέρντινκ.

Πολλές λύσεις ο Ολυμπιακός

Σχεδόν ίδια εικόνα είχαμε και στο 2ο σετ με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 10-10 αλλά από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός έκανε και πάλι την διαφορά με την αποτελεσματικότητα στο σερβίς του και την ποιότητα του Ραουβέρντινκ. Οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν για πρώτη φορά με +3 στο 14-11. Ο ΠΑΟΚ με τον Τερζή πασαδόρο και τον Μπούτο διαγώνιο συντήρησε τη διαφορά μέχρι το 20-17 που έγινε με τον Ραουβέρντινκ. Το λάθος του Ολλανδού ακραίου του Ολυμπιακού και το μπλοκ του Οκολιτς επίσης πάνω στον Ραουβέρντινκ ο ΠΑΟΚ μείωσε 20-19 αλλά όπως και στο 1ο σετ δε μπόρεσε να κάνει ανατροπή. Στο 22-21 που έγινε μπλοκ του Μπούτου στον Ραουβέρντινκ ο ΠΑΟΚ μείωσε, αλλά ο Ζουπάνι με δύσκολη επίθεση έκανε το 23-21. Ο Μουγκουτούτια μείωσε 23-22 και το σετ τελείωσε 25-22 με τη νέα επίθεση του Ραουβέρντινκ και το νέο λάθος σε κρίσιμο σημείο από τους παίκτες του Γιούρι Φιλίποφ.

Με υπογραφή του Σμιτ

Στο 3ο σετ ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Μετά το 10-10 ο Σμιτ και το λάθος του Κλαπβάικ έκαναν το 12-10 ενώ Αλεξίεφ και Ραουβέρντινκ εκτίναξαν τη διαφορά στο 17-13. Στην καλύτερη στιγμή του στον αγώνα ο Κλαπβάικ είχε καλό σερί με το οποίο ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 21-21 όμως όπως και στα δύο πρώτα σετ στο κρίσιμο σημείο ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που έκανε την διαφορά και πήρε τους καθοριστικούς πόντους. Ο Αλεξίεφ με μπλοκ και επίθεση έκανε το 23-21 πανηγυρίζοντας έξαλλα ενώ το φινάλε ήταν ακόμα πιο εντυπωσιακό καθώς η αναμέτρηση τελείωσε με δύο άσσους του Σμιτ.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Μυλωνάκης.

1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-16, 25-22
2ο σετ: 7-8, 16-12, 21-19, 25-22
3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-20, 25-21

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 41 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 44 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Πετρέας 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 7 (4/5 επ., 3 μπλοκ), Σμιτ 16 (11/18 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (2 άσσοι), Αλεξίεφ 7 (6/15 επ., 1 μπλοκ, 30% υπ. - 13% άριστες), Ραούβερντινκ 12 (11/22 επ., 1 άσσος, 35% υπ. - 24% άριστες) / Στεφάνου (λ, 82% υπ. - 36% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι 1 (1/4 επ.), Στιβαχτής.

ΠΑΟΚ (Φιλίποφ): Όκολιτς 16 (13/21 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μουαγκουτουτία 11 (11/19 επ., 65% υπ. - 57% άριστες), Φιλίποφ, Τακουρίδης 8 (7/9 επ., 1 άσσος), Κλάπβαϊκ 10 (10/29 επ.), Σαφράνοβιτς 5 (2/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 21% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 67% υπ. - 43% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής, Γάτσης, Μπούτος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ).

Play Off 1-2 (3 νίκες - αγώνες σε έδρες εναλλάξ ξεκινώντας από του βαθμολογικά υψηλότερου)

1ος τελικός: Παρασκευή 3 Μαΐου, 18.30 (EΡΤ3): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ. 3-0 (25-22, 25-22, 25-21)

2ος τελικός: Δευτέρα 6 Μαΐου, 18.00 (EΡΤ Sports): Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Γεωργιάδης, Αναπληρωματικός: Βασιλειάδης, Παρατηρητής: Αντωνούλης. Κομισάριος: Βαρθαλίτης, Επόπτες: Δρανίτσας, Τοσουνίδης, Κακάτσιου, Λούμσι. Γραμματεία: Παπαδοπούλου Σ..

3ος τελικός: Πέμπτη 9 Μαΐου, 18.30 (EΡΤ Sports): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ.

4ος τελικός (αν χρειαστεί): Κυριακή 12 Μαΐου: Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (αν χρειαστεί)

5ος τελικός (αν χρειαστεί): Τετάρτη 15 Μαΐου: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ.