13-12-2021 22:49

«Πράσινο» μπλόκο στο Ρέντη και πρωταθλητής πρώτου γύρου ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός πάνω στο νήμα του Α΄γύρου της Volley League κατάφερε να σπάσει το αήττητο του Ολυμπιακού με 3-1 στο Μελίνα Μερκούρη με 3-1 σετ και να μείνει μόνος πρώτος στη βαθμολογία κατακτώντας τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα για πρώτη φορά μετά από 13 χρόνια. O Παναθηναϊκός σε 7 αγώνες έπιασε του 18 βαθμούς, έναντι 17 του Ολυμπιακού και 16 του ΠΑΟΚ.

Κορυφαίοι του Παναθηναϊκού ήταν οι Πρωτοψάλτης με 14, Ρανγκέλ 16, Γιάκομπσεν αλλά ο παίκτης που άλλαξε τη ροή του αγώνα ήταν ο Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος που μπήκε αλλαγή στο 22-18 του 1ου σετ (στη θέση του Ράπτη) και έφερε ηρεμία στην υποδοχή και με τα σερβίς του γύρισε το 2ο σετ ενω πήρε και 8 πόντους. Απο τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο Εγκλεσκαλνς  με 14 πόντους.

Οι πράσινοι παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 σετ και 10-6 στο 2ο σετ κατάφεραν να βελτιώσουν την υποδοχή τους, πίεσαν με το σερβίς τους τον Πέριτς, ειχαν αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις ενω αξιοποίησαν την υπεροχή τους σε μπλοκ (15-4) και άμυνα, στοιχεία που έκαναν τη διαφορά. Ο Ολυμπιακός παρότι είχε στη δύναμη του τον Μιχαήλοβιτς έδειξε να μην έχει δυνάμεις για τον αγώνα.

Παρά τις αλλαγές που επιχείρησε ο Δημήτρης Καζάζης δεν κατάφερε να αποφύγει την πρώτη ήττα στο εφετινό πρωτάθλημα. Ουσιαστικά οι γηπεδούχοι, μετά την απώλεια του δέυτερου σετ και την μεγαλη διαφορά που το έχασαν, κατέρρευσαν αγωνιστικά και ψυχολογικά.

Ερυθρόλευκο προβάδισμα

Ο αγώνας ξεκίνησε με κλειστό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες οι οποίες μετά από ράλι έφτασαν στο 13-13. Με το σερβίς του Παγιένκ ο Ολυμπιακός χτύπησε... φλέβα στην υποδοχή του Παναθηναϊκού και με έναν άσσο και συνολικό σερί 4-0 ανέβασε τη διαφορά στο 17-13. Η διαφορά ανέβηκε και στο +6 όταν ο Ζουπάνι έκανε το 20-14. Οι πράσινοι απλά ακολούθησαν στο σκορ και ο Παγιένκ έκανε το 25-20 για το 1-0 σετ.

Τα σερβίς του Ανδρεόπουλου

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά και στο 2ο σετ με προβάδισμα 4-1 χάρις τον άσσο και την επίθεση του Ζουπάνι και διατήρησε προβάδισμα ασφαλείας μέχρι το 10-6. Από εκεί και πέρα η εικόνα του αγώνα άλλαξε.

Ο Παναθηναϊκός ουσιαστικά σε εκείνο το σημείο μπήκε στον αγώνα. Με σερί 5-0 που προήλθε από τα σερβίς του Ανδρεόπουλο και τις κόντρα επιθέσεις Ανδρεόπουλου, Πρωτοψάλτη προηγήθηκε 11-10. Ακολούθησε νέο ράλι πόντο πόντο και ο Ολυμπιακός με Μιχαήλοβιτς και λάθος του Βαν ντε Νρις προηγήθηκε 19-17.

Ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 3-0 από τους Πρωτοψάλτη, Ανδρεόπουλο και άσσο του Μπάση για το 21-20. Ο Ζουπάνι ισοφάρισε 21-21 αλλά ο Παναθηναϊκός με νέο και καθοριστικό σερί 4-0 από τους Βαν ντε Ντρις, το λάθος του Μιχαήλοβιτς, τον Πρωτοψάλτη και το μπλοκ του Βαν ντε Ντρις έκανε το 25-21 και το 1-1 σετ. '

Ανετη επικράτηση του Παναθηναϊκού Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο ήρεμος στον αγώνα σε σχέση με τους "ερυθρόλευκους" και κυρίως με σταθερή υποδοχή των Ανδρεόπουλου, Πρωτοψέλη. Οι πράσινοι με σερί 5-0 ξέφυγαν 10-4, ενώ στο νταμπλ σκορ του 14-7 έκαναν ακόμα ένα σερί 4-0 και εκτόξευσαν τη διαφορά στο 18-7.

Το σετ ατόνισε, ο Καζάζης έκανε αλλαγές ενώ στο 21-11 είχαμε διακοπή 10 λεπτών επειδή έπεσαν νερά στον αγωνιστικό χώρο. Στην επαναφορά των δύο ομάδων δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα και το σετ τελείωσε ξεκούραστα για τον Παναθηναϊκό με τα διαδοχικά λάθη του Ολυμπιακού. Το 25-14 και το 2-1 σετ για τον Παναθηναϊκό έκλεισε με το λάθος του Εφραιμίδη.

Χωρίς απάντηση ο Ολυμπιακός

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο 4ο σετ. Ο Παναθηναϊκός με υπεροχή στην υποδοχή, στο μπλοκ - άμυνα και με τακτική σερβίς πάνω στον Πέριτς πήρε αμέσως προβάδισμα στο σκορ. Με δύο λάθη από Έγκλεσκαλνς, Πέριτς και πόντο του Ρανγκέλ σε πρώτο χρόνο προηγήθηκε 6-2, ενώ στο 11-7 άλλο ένα σερί από τον εξαιρετικό Πρωτοψάλτη η διαφορά εκτοξεύτηκε σε νταμπλ σκορ (14-7). Ο Ολυμπιακός πήρε δύο πόντους μειώνοντας σε 14-9. Το 15-9 για τον Παναθηναϊκό έγινε από τον Ρανγκέλ και τη βοήθεια του βίντεο τσάλεντζ παρότι αρχικά οι ερυθρόλευκοι πανηγύρισαν το 11-14.

Οι πράσινοι κέρδισαν πόντο στο βίντεο τσάλετζ και για το 19-14 αν και αρχικά οι διαιτητές είχαν δώσει πόντο στον Ολυμπιακό για το 18-15 και από εκεί και πέρα διατήρησαν με άνεση της διαφορά καθώς Πρωτοψάλτης και Ρανγκέλ εκτόξευσαν τη διαφορά στο +6 (23-17).

Ο Ολυμπιακός έπαιξε τα ρέστα του και με σερί 4-0 από δύο πόντους του Έγκλεσκαλνς, του Παγιένκ και το λάθος του Ανδρεόπουλου μείωσε 21-23. Στη συνέχεια ο Έγκλεσκαλνς έχασε το σερβίς κάνοντας δώρο στον Παναθηναϊκό για το 24-21 και ο αγώνας έκλεισε με κόντρα επίθεση του Ρανγκέλ για το 25-21 και το 3-1 σετ ολοκληρώνοντας την επικράτηση του τριφυλλιού.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Παπαδογούλας, Παρατηρητής αγώνα: Ιορδανίδης, Παρατηρητής διαιτησίας: Ράπτης, Διαιτητής Challenge: Κουτσούλας, Επόπτες: Τόλιος, Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

1ο σετ: 7-8, 16-13, 21-17, 25-20

2ο σετ: 8-5, 16-14, 20-21, 21-25

3ο σετ: 4-8, 7-16, 11-21, 14-25

4ο σετ: 3-8, 11-16, 16-21, 21-25

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 45 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 47 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-20, 21-25, 14-25, 21-25) σε 116'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 9 (6/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 6 (5/20 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 33% άριστες), Έγκλεσκαλνς 14 (13/33 επ., 1 άσσος), Ζουπάνι 6 (4/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέριτς 13 (12/24 επ., 1 άσσος, 45% υπ. - 25% άριστες) / Ζήσης (λ, 50% υπ. - 42% άριστες), Χαραλαμπίδης 1 (1/1 επ.), Ανδρεάδης 1 (1/2 επ.), Κασαμπαλής, Δαλακούρας 2 (1/3 επ., 1 άσσος, 71% υπ. - 57% άριστες), Εφραιμίδης 1 (1/3 επ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 14 (14/30 επ., 33% υπ. - 22% άριστες), Γιάκομπσεν 4 (1/1 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 16 (10/16 επ., 6 μπλοκ), Ράπτης 2 (2/5 επ., 60% υπ. - 20% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 11 (9/25 επ., 2 μπλοκ), Στάλεκαρ 9 (3/8 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 54% υπ. - 27% άριστες), Μπάσης 1 (1 άσσος), Ανδρεόπουλος 8 (8/14 επ., 36% υπ. - 21% άριστες).