17-04-2021 19:07

Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς: Το έπος του Φίλιππου Βέροιας συνεχίζεται, 3-1 τον ΠΑΟΚ και ιστορική πρόκριση στο τελικό

Ιστορική πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς πήρε ο Φίλιππος Βέροιας, ο οποίος στον ημιτελικό του φάιναλ-4 νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ. Η ομάδα της Ημαθίας έκλεισε εισιτήριο για τον αυριανό τελικό της διοργάνωσης, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Ολυμπιακός- Φοίνικας ΟΝΕΧ.

Ο Φίλιππος στο πρώτο σετ ξεκίνησε με τον ενθουσιασμό της παρθενικής του συμμετοχής σε φάιναλ-4 του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς. Χτυπώντας από το κέντρο στην επίθεση και έχοντας ισχυρό μπλοκ προηγήθηκε 7-4 με τον Φέρελ.

Ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές και μετά από άσσους του Κουμεντάκη και του Τακουρίδη ισοφάρισε 9-9. Ο Φίλιππος ανέκτησε το προβάδισμα 14-12 με επίθεση του Τζιουμάκα, ενώ στην εξέλιξη του σετ ο Κώστας Προύσαλης δείχνοντας την εμπειρία του έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα του 17-14.

Ο ΠΑΟΚ έχοντας εκτός ρυθμού τον Βαν Ντε Ντρις, μετά από άουτ επίθεση του Εντουάρντο μείωσε 18-17. Η συνέχεια όμως ήταν καθαρά υπόθεση των γηπεδούχων, οι οποίοι με τους Τζιουμάκα στην επίθεση και τον Φέρελ στο μπλοκ πήραν συνεχόμενους πόντους και έκλεισαν το σετ 25-19.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι παίκτες του Σωκράτη Τζιουμάκα μπήκαν με το «γκάζι πατημένο» και στο δεύτερο σετ και με πέναλτι του Φέρελ προηγήθηκαν 8-5. Ο Σωτηρίου με άσσο έφερε τον δικέφαλο στο -1 (8-7) όμως οι «κόκκινοι» με τους Μαυροβουνιώτη και Τζιουμάκα πήγαν στο +4 (14-10). Ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές, πλησίασε σε απόσταση αναπνοής 17-16 με μπλοκ του Κανέλλου και στη εξέλιξη του σετ ισοφάρισε 20-20 με τον Τερζή.

Ο Φίλιππος έδειξε χαρακτήρα μπήκε σε θέση οδηγού και έφτασε σε διπλό σετ μπολ 24-22 με επίθεση του Τζιουμάκα. Ο ΠΑΟΚ έσβησε το πρώτο με τον Εβάντρο, όμως ο διαγώνιος του Φιλίππου τελείωσε το σετ 25-23 με κερδισμένο μπλοκ άουτ.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο τρίτο σετ καθώς οι παίκτες του Νικολά Ματιάσεβιτς αφυπνίστηκαν και μπήκαν αποφασισμένοι να διεκδικήσουν το καλύτερο από το παιχνίδι. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι- χέρι στο σετ μέχρι το 5-5. Στη συνέχεια πέρασε στη θέση του σερβίς ο Άγκανιτς και οι Θεσσαλονικείς έτρεξαν σερί 5-0 προσπερνώντας 10-5.

Ο Φίλιππος βελτίωσε την υποδοχή του, και με όπλο το ισχυρό μπλοκ έφτασε σε απόσταση αναπνοής 14-13 με τον Γάτση. Μάλιστα στην εξέλιξη του σετ άουτ επίθεση του Βαν Ντε Ντρις έφερε τις δύο ομάδες στα ίσα 15-15.

Ο Σωτηρίου έδωσε πολύτιμες λύσεις στην επίθεση για τον ΠΑΟΚ διαμορφώνοντας το 19-17. Ο δικέφαλος προηγήθηκε 23-19, ο Φίλιππος με σερί 4-0 ισοφάρισε 23-23. Ο δικέφαλος με χαμένο σερβίς του Εντουάρντο έφτασε σε σετ μπολ 24-23. Ο Κουμεντάκης δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και με άσσο τελείωσε το σετ 25-23.

Στο τέταρτο σετ του αγώνα έσπασαν καρδιές. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι- χέρι μέχρι τα μισά της διαδρομής. Ο Μαυροβουνιώτης πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση έδωσε προβάδισμα στον Φίλιππο 14-12, όμως ο Τακουρίδης με επίθεση ισοφάρισε 15-15 για τον ΠΑΟΚ.

Μαυροβουνιώτης και Εντουάρνο έφεραν την ομάδα της Ημαθίας στο +3 (19-16) όμως ο ΠΑΟΚ με αιχμή του δόρατος τον Βαν Ντε Ντρις προσπέρασε 23-22. Οι οικοδεσπότες όμως δεν ήταν διατεθειμένοι να αφήσουν από τα χέρια τους την ιστορική ευκαιρία να πάνε στον τελικό.

Με άσσο του Τζιουμάκα, ο οποίος εξετάστηκε από το βίντεο, έφτασε σε ματς μπολ 24-23, με τον Φέρελ στην επόμενη φάση να κάνει μπλοκ και να στέλνει την ομάδα του στον τελικό κάνοντας το 25-23.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Δανιηλίδου. Παρατηρητής: Δεληκωστίδης. Επόπτες: Σαρακινίδης, Βένος, Χάνος, Πλιάχα. Γραμματεία: Πασπάλα. Aναπληρωματικός - Video Check: Βασιλειάδης.

1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-19, 25-19
2ο σετ: 8-5, 16-13, 21-20, 25-23
3ο σετ: 5-8, 15-16, 19-21, 23-25
4ο σετ: 7-8, 16-15, 21-18, 25-23

*Οι πόντοι του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 3 άσσους, 58 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 25-23, 23-25, 25-23) σε 117'

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μαυροβουνιώτης 12 (10/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 76% υπ. - 47% άριστες), Προύσαλης 3 (3/3 επ.), Γάτσης 10 (7/10 επ., 3 μπλοκ), Τζιουμάκας Γ. 24 (19/34 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Στουντζίνσκι 15 (15/24 επ., 61% υπ. - 42% άριστες), Φερέλ 9 (4/7 επ., 5 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 46% υπ. - 21% άριστες), Γραμμενούδης, Μιχελάκης, Τζιουμάκας Στ..

Π.Α.Ο.Κ. (Νίκολα Ματιάσεβιτς): Τερζής 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ), Άγκανιτς 6 (6/12 επ.), Κουμεντάκης 5 (3/11 επ., 2 άσσοι, 65% υπ. - 39% άριστες), Τακουρίδης 8 (4/6 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Εβάντρο 9 (7/12 επ., 2 μπλοκ, 38% υπ. - 29% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 24 (23/45 επ., 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ, 69% υπ. - 62% άριστες), Πριγέν, Σωτηρίου 6 (5/10 επ., 1 άσσος, 53% υπ. - 32% άριστες), Κανέλλος 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Καπετανίδης.