22-03-2023 23:00

Εκπληκτικός ΠΑΟΚ νίκησε 3-0 τον Παναθηναϊκό σε 77΄και έκανε το «1-0»

Με αιχμές τους δύο πρώην πράσινους Μπραμ Βαν ντε Ντρις και Αλέξανδρο Ράπτη ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό 3-0 σε 77 λεπτά στον πρώτο ημιτελικό των πλέι οφ του πρωταθλήματος Volley League. Η πρόκριση θα κριθεί στις 3 νίκες και εάν χρειαστούν όλοι οι ημιτελικοί του ζευγαριού θα γίνουν 25/3, 5/4, 8/4, 12/4.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του ΠΑΟΚ μετά από 5 ήττες, ενώ ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς τον Γίρι Κόβαρ. Τον αντικατέστησε ο Βασίλης Κωστόπουλος ο οποίος μαζί με τον Ανδρέα Φράγκο πιέστηκαν πολύ στην υποδοχή.

Οι πράσινοι ξεκίνησαν καλά τον αγώνα με προβάδισμα 10-7 και 12-9 αλλά ο ΠΑΟΚ με τους Γιόρνα, Βουλκίδη αρχικά αλλά και τον Βαν ντε Ντρις στο σερβίς να μπαίνει για τα καλά στον αγώνα. Με σερί 4-0 (δύο από άσσους γτου Βέλγου διαγωνίου) ο ΠΑΟΚ προσπέρασε 13-12 και από έκτοτε μπήκε στη θέση του οδηγού με έναν πόντο μέχρι το 18-17. Η επίθεση του Γιόρνα, ο άσσος του Βουλκίδη στον Φράγκο και το μπλοκ του Σκρεντάου στον Ερνάντεζ εκτόξευσε τη διαφορά στο 21-17. Ο Παναθηναϊκός με αδύναμο σερβίς δεν είχε πιθανότητα πίεσης και ο Βουλκίδης έκλεισε το σετ 25-20 για το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ έγινε μάχη επικράτησης μέχρι το 13-13 αλλά και πάλι ο Βαν ντε Ντρις αλλά και το σερβίς του Γιόρνα έκαναν τη διαφορά. Με «τρελό» σερί 9-0 και διαδοχικά «πέναλτι» και μπλοκ από τον Βαν ντε Ντρις και τον Βουλκίδη που ήταν μπροστά ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 22-13 και έκλεισε το σετ 25-16 με το χαμένο σερβίς του Μάρκου 25-16.

Με το σερβίς του Βαν ντε Ντρις ο ΠΑΟΚ μπήκε εντυπωσιακά 6-1 στο 3ο σετ. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να φανεί με το ξέσπασμα του Ερνάντεζ που πήρε επίθεση και δύο άσσους για το 6-4. Η διαφορά του +2 διατηρήθηκε για τον ΠΑΟΚ μέχρι το 15-13. Με το λάθος του Ρανγκέλ και τον άσσο του Γουόλς έγινε το 17-13, αλλά το ματς κρίθηκε στο 20-16 όταν ο Ερνάντεζ έχασε το σερβίς και με μπλοκ του Γουόλς στον Κωστόπουλο έγινε το 22-16. Ο Ράπτης με κόντρα επίθεση έκανε το 23-16 και το ματς τελείωσε με επίθεση του Γιόρνα για το 25-22 και το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Παπακοσμάς. Παρατηρητής Αγώνα: Κάλλης, Παρατηρητής Διαιτησίας: Αντωνούλης. Επόπτες: Λούμσι, Σταυρίδης. Γραμματεία: Δεληκωστίδου.

1ο σετ: 4-8, 16-14, 21-17, 25-20

2ο σετ: 7-8, 16-13, 21-13, 25-16

3ο σετ: 8-5, 16-13, 21-16, 25-22

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 9 άσσοι, 37 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν: 3 άσσοι, 29 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-16, 25-22) σε 77΄.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόφσκι): Γιόρνα 8π. (8/14επ., 70%υπ., 50%αρ.), Γουόλς 5 (2/2επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Βουλκίδης 7 (3/3επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Ράπτης 14 (13/23επ., 1 άσσος), Σκρεντάου 6 (4/7επ., 2 μπλοκ), Βαν ντε Ντρις 17 (7/19επ., 5 μπλοκ, 5 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ. - 25%υπ., 25%αρ.), Σωτηρίου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πετρέας 4π. (4/11επ.), Γιάκομπσεν, Ρανγκέλ 8 (6/8επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 3 (3/11επ., 23%υπ., 15%αρ.), Κωστόπουλος 6 (5/6, 1 άσσος, 47%υπ., 20%αρ.), Ερνάντεζ 13 (11/29επ., 2 άσσοι) / Ζήσης (λ. - 42%υπ., 37%αρ.), Γεωργίου, Μπάσης, Μάρκου, Σάντερ.

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΠΛΕΙ ΟΦ VOLLEY LEAGUE 2022-23
1ος αγώνας - Τετάρτη 22 Μαρτίου 2023

Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη 18:30 (Live Streaming ESAP T.V.): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων 3-0 (25-13, 25-23, 25-20) (νίκες: 1-0)

Γυμναστήριο PAOK Sports Arena 19:45 (ΕΡΤ-3): Π.Α.Ο.Κ. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-0 (25-20, 25-16, 25-22) (νίκες: 1-0)

2ος αγώνας - Σάββατο 25 Μαρτίου 2023
Γυμναστήριο Κροίσος Πέρσης, Νέα Σμύρνη 21:30 (ΕΡΤ-3): Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Γυμναστήριο Αγίου Θωμά, Μαρούσι, 17:00, (PAO T.V.): Παναθηναϊκός - Π.Α.Ο.Κ.

3ος αγώνας - Τετάρτη 5 Απριλίου 2023 (Η πρόκριση στους τελικούς θα κριθεί στις 3 νίκες)
Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη 17:00 (Live Streaming ESAP T.V.): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων
Γυμναστήριο PAOK Sports Arena 19:45 (ΕΡΤ-3): Π.Α.Ο.Κ. - Παναθηναϊκός Α.Ο.

4ος αγώνας - Σάββατο 8 Απριλίου 2023 (αν χρειαστεί)
Γυμναστήριο Κροίσος Πέρσης, Νέα Σμύρνη, 21:30 (ΕΡΤ-3): Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Γυμναστήριο Αγίου Θωμά, Μαρούσι, 21:00, (PAO T.V.): Παναθηναϊκός - Π.Α.Ο.Κ.

5ος αγώνας - Τετάρτη 12 Απριλίου 2023 (αν χρειαστεί)

*Η πρόκριση στους τελικούς θα κριθεί στις 3 νίκες.