10-03-2023 20:45

Κύπελλο γυναικών: Με εκπληκτικό μπλοκ o Παναθηναϊκός στον τελικό, 3-0 τον Α.Ο. Θήρας

Tην ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο του θα έχει ο Παναθηναϊκός το βράδυ του Σαββάτου, καθώς με όπλο το μπλοκ (10-1) νίκησε στο κλειστό γυμναστήριο Τ9 στην Άρτα με 3-0 σετ τον Α.Ο. Θήρας και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας γυναικών (11/3, 21.30 ΕΡΤ-3).

Αυτός είναι ο 10ος τελικός για το τριφύλλι που μετρά έξι κούπες και περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του (θα προκύψει από τον δεύτερο ημιτελικό ΑΕΚ-ΠΑΟΚ, 21:15, ΕΡΤ3).

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη κυριάρχησε πλήρως πάνω στο φιλέ όντας καλύτερη σε επίθεση (48% υπ.-33% άριστες) και μπλοκ (10-1) φτάνοντας δίκαια στη νίκη.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός πολύ γρήγορα πήρε μια διαφορά (4-7) με τον ΑΟΘ να μειώνει σε 6-7, αλλά το 8-9 έγινε 8-12 και οι πράσινες έχοντας πολύ καλές επιλογές στην επίθεση διαχειρίστηκαν το σκορ φτάνοντας στο 18-24. Σε εκείνο το σημείο η Λάνγκεγκερ με δύο άσους στην Ανάε διαμόρφωσε το 21-24 για να κλείσει το σετ με δικό της χαμένο σερβίς.

Στο δεύτερο σετ η Σαντορίνη μπήκε καλύτερα, έχοντας σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 10-9 για να δεχθεί εκεί επιμέρους σκορ 2-6 για το 12-15 και να αντέξει  μέχρι το 15-16. Εκεί με συνεχόμενα λάθη του ΑΟΘ ο ΠΑΟ ξέφυγε 15-20 και λίγο αργότερα το 18-21 έγινε 18-25 με τα σερβίς της Παπαφωτίου.

Με το υπέρ του 2-0 ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εντυπωσιακά στο τρίτο σετ όπου με τα σερβίς των Γκρότους, Μέντιτς κατάφερε να προηγηθεί με 1-10, 6-16, και να τελειώσει εκεί το ματς, καθώς ο ΑΟΘ δεν μπόρεσε ποτέ να μειώσει τη διαφορά ενώ τελείωσε το ματς με το μονοψήφιο 9-25

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Γεωργάκη, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Ράπτης, Επόπτες: Μαλλιάρα, Σταθοπούλου, Γραμματεία: Τρίκκα, Πασπαλά.

1ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 21-25
2ο σετ: 8-7, 13-16, 16-21, 18-25
3ο σετ: 1-8, 6-16, 8-21, 9-25

*Οι πόντοι του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 4 άσσους, 28 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 33 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (21-25, 18-25, 09-25) σε 70'

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 5 (3/8 επ., 2 άσσοι), Μπόζιτς 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Λάνγκεγκερ 5 (3/10 επ., 2 άσσοι, 57% υπ. - 40% άριστες), Μερκάδο 9 (9/23 επ.), Κέτσμαν 5 (5/23 επ., 87% υπ. - 73% άριστες), Κιουτσιούκη 2 (2/6 επ.) / Μπελιά (λ, 58% υπ. - 42% άριστες), Κασαμπάση (λ, 67% υπ. - 67% άριστες), Ζιώγα 2 (2/11 επ.), Καλαποδά 1 (1/1 επ.), Τσοχατζή 1 (1/1 επ.), Φάκη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 10 (7/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ανάε 12 (8/12 επ., 4 μπλοκ, 58% υπ. - 25% άριστες), Γκρότους 7 (4/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 11% άριστες), Παπαφωτίου 5 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανθούλη 10 (8/23 επ., 2 μπλοκ), Μέντιτς 4 (3/7 επ., 1 άσσος) / Ρόγκα (λ, 43% υπ. - 29% άριστες), Νικολογιάννη, Παλάσιος, Μεταξά.