01-03-2020 00:13

Επίδειξη δύναμης ο Φοίνικας ΟΝΕΧ με Ορφανό, παραπαίει ο ΟΦΗ (vid)

Στο ντεμπούτο του Γιάννη Ορφανού στον πάγκο του Φοίνικα ΟΝΕΧ η ομάδα της Σύρου έκανε επίδειξη δύναμης και νίκησε 3-0 τον ΟΦΗ που έδειξε σημάδια αποσύνθεσης.

Με το τρίποντο η ομάδα της Σύρου ανέκαμψε στη βαθμολογία και έστω και προσωρινά προσπέρασε στην 4η θέση μπροστά από την Κηφισιά που αύριο υποδέχεται τον Ολυμπιακό.

Ο Γκονζάλες και ο Στοΐλοβιτς δεν είχαν αντίπαλο ενώ ο Ορφανός έδειξε πως υπολογίζει και στον Κωστόπουλο στον οποίο έδωσε αρκετό χρόνο συμμετοχής. Η ομάδα της Σύρου κυριάρχησε πλήρως.

Οπως δείχνει και η διακύμανση του σκορ δεν απειλήθηκε ποτέ και είχε συνέχεια τον έλεγχο στο σκορ με μεγάλες διαφορές. Ο Ο.Φ.Η. γνώρισε την 8η συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα και έμεινε καθηλωμένος στους 11 βαθμούς.

Στο 1ο σετ ο Φοίνικας ξέφυγε 11-4, ο ΟΦΗ υστέρησε επιθετικά ενώ στο 17-10 ο Φοίνικας έκανε ένα ακόμα σερί με 5-0 εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 22-10.

Στο 2ο σετ το σερβίς του Στερν και οι επιθέσεις του Γκονζάλες έκαναν το σκορ 10-5. Ο ΟΦΗ μείωσε 11-10 με τον Καραμπαλί και τον Ρουμελιωτάκη αλλά ο Φοίνικας με καλό σερβίς και αποτελεσματικές άμυνες έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε 18-11. Μέχρι το τέλος κράτησε τη διαφορά και ο Κωστόπουλος έκλεισε το σετ 25-16.

Στο 3ο σετ μετά το 8-6 ο Φοίνικας έκανε σερί 5-0 και ανέβασε το σκορ στο 13-6. Οι επιθέσεις των Στοΐλοβιτς, Γκονζάλες δεν απαντήθηκαν ποτέ και με το μπλοκ του Κωστόπουλου έγινε το 22-10. Ο Κωστόπουλος έκλεισε και τον αγώνα με επίθεση με 25-15.

Διαιτητές: Βουδούρης, Σταρίδας, Παρατηρητής: Ιορδανίδης, Επόπτες: Παπαδημητρίου, Συρίγος, Γραμματεία: Πιρπινιά.

1ο σετ 8-3, 16-10, 21-10, 25-15
2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-12, 25-16
3ο σετ: 8-6, 16-8, 21-10, 25-14

* Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν: 6 άσσοι, 13 μπλοκ, 37 επιθέσεις, 19 λάθη αντιπάων και του Ο.Φ.Η. προήλθαν: 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 17 επιθέσεις, 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-16, 25-14) σε 69΄.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ  (Γιάννης Ορφανός): Γκονζάλες 14 (12/19επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Στοΐλοβιτς 10 (6/13επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 67%Υπ, 44%αρ.), Χριστόφας 4 (2/5επ., 2 μπλοκ), Κανέλλος 6 (4/5επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ζίγκα Στερν 14 (7/15επ., 4 μπλοκ, 75%υπ., 38%υπ.), Μπουτσούγιεβιτς 1 (1/1επ.) / Καρασαββίδης (λ. - 56%υπ., 22%αρ.), Κωστόπουλος 5 (3/3επ., 2 μπλοκ, 67%Υπ. 33%αρ.), Αδάμ., Κάβουρας, Λινάρδος 1 (1/4επ.), Λελούδης (λ), Μήλης 1 (1/2επ.).

Ο.Φ.Η. (Ανέστης Γιαννακόπουλος): Ρουμελιωτάκης 5π. (5/17επ., 31%υπ., 19%αρ.), Κομητούδης 3 (2/2επ., 1 άσσος), Λουκούμι 4 (3/18επ., 1 μπλοκ,  Τσέλιος 3 (2/5επ., 1 άσσος), Καραμπαλί 4 (1/2επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σαρικεΐσογλου 3 (3/15επ., 48%υπ., 22%αρ.) / Γκαράς (λ. - 67%υπ., 22%αρ.), Καρατζάς 1 (1/3επ.).