28-09-2019 21:45

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα: Η Πολωνία παρηγορήθηκε με το χάλκινο μετάλλιο

Στον τελικό της παρηγοριάς του 31oυ Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών που έγινε μία ημέρα νωρίτερα από τον τελικό, η Πολωνία νίκησε στο Παρίσι την γηπεδούχο Γαλλία με 3-0 σετ και εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο.

Αυτό είναι το 9ο μετάλλιο της Πολωνίας στα Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα και το 3ο χάλκινο μετά το 2011 στη Βιέννη και το 1967 στην Κωνσταντινούπολη. Μάλιστα το μετάλλιο του 2011 ήταν και το τελευταίο που είχε πάρει στο Ευρωπαϊκό.

Οι Πολωνοί κατάφεραν να εκμεταλευτούν την επιθετική υπεροχή τους και να κάνουν ανατροπές στο φινάλε των δύο πρώτων σετ οπότε κρίθηκε και ο αγώνας.

Η Γαλλία όπως το 1997 στο Αϊτχόβεν και το 1979 στο Παρίσι έμειναν στην 4η θέση.

Ο αγώνας κρίθηκε στο φινάλε των δύο πρώτων σετ. Στο 1ο σετ οι Γάλλοι ήταν συνέχεια μπροστά μέχρι το 18-16 αλλά η Πολωνία ισοφάρισε 19-19 και προσπέρασε 21-19 διατηρώντας μέχρι τέλος το +2. Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ με τη Γαλλία να είναι μπροστά 20-19 αλλά και πάλι η Πολωνία με σερί 3-0 προσπέρασε 24-21 και έκανε το 2-0. Στο 3ο σετ οι Πολωνοί είχαν συνέχεια προβάδισμα 2-3 πόντων που το διατήρησαν μέχρι που έφτασαν στη νίκη. Απελπιστικά μόνος ήταν στην επίθεση της Γαλλίας ο Ενγκαπέ (18π.), ενώ από την Πολωνία ξεχώρισαν Λεόν και Κούμπιακ.

Τα σετ: 3-0 (26-24, 25-22, 25-21) σε 87.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Βιτάλ Χέινεν): Νοβακόφσκι 5π., Μουζάι 8, Λεόν 18, Ντρίζκα 2, Κούμπιακ 14, Μπιένιεκ 6 / Βοΐτατσεκ (λ), Ζατόρσκι.

ΓΑΛΛΙΑ (Λοράντ Τιλί): Τονιούτι, Νάγκμπεθ 18, Λε Ρου 3, Μπογιέ 6, Λε Γκοφ 4, Κλεβενό 13 / Γκρεμπενίκοφ (λ. - 73%υπ.), Πάτρι 4, Μπριζάρντ 1, Ροσάρντ, Τσινενίζ 1.