03-07-2017 16:20

Πρεμιέρα με ήττα για την Εθνική Παμπαίδων

Η Εθνική Παμπαίδων πάλεψε κόντρα στη Σερβία, αλλά στις λεπτομέρειες γνώρισε την ήττα με 3-1 στον πρώτο της αγώνα για το πρώτο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε εντυπωσιακά στο πρώτο σετ και κατάφερε να προηγηθεί με 15-25. Στη συνέχεια, η απόδοση της σερβικής ομάδας ανέβηκε και το δεύτερο και το τρίτο σετ κρίθηκαν στην κυριολεξία στις λεπτομέρειες υπέρ των αντιπάλων. Στο τέταρτο σετ, η ελληνική ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ (21-17) και το μόνο που κατάφερε ήταν να γεμίσει το σετ.

Πρώτος σκόρερ για την ελληνική ομάδα ο Δημήτρης Μούχλιας με 25 πόντους, τον οποίο ακολούθησε ο Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος με 18 πόντους.

1ο σετ: 5-8, 11-16, 12-21, 15-25
2ο σετ: 8-6, 15-16 21-19, 27-25
3ο σετ: 8-7 16-15, 21-19, 26-24
4ο σετ: 8-5, 16-12, 21-17, 25-22

Οι πόντοι της Σερβίας προήλθαν από 5 άσσους, 51 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 1 άσσο, 51 επιθέσεις 14 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (15-25, 27-25, 26-24, 25-22)

ΣΕΡΒΙΑ (Μπούλιτς): Νίκετιτς 16 (13/30 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ - 50% άριστες), Μπέκριτς 20 (19/37 επ, 1 μπλοκ, 73% υπ -46% άριστες), Ζάριτς 13 (12/29 επ, 1 άσσος), Στανόγεβιτς 3 (2/5 επ, 1 άσσος), Στάνκοβιτς 5 (4/6 επ, 1 μπλοκ), Μαλέσεβιτς 3 (1/8 επ, 2 μπλοκ) / Μιλένκοβιτς (λ, 70% υπ -63% άριστες), Μίτσιτς, Μπλαγκόγεβιτς, Μιγιαΐλοβιτς 1 (άσσος)
ΕΛΛΑΔΑ (Νανάς): Χάκας 9 (4/7 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μποζίδης  0 (0/4 επ), Κεσεσίδης 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Μούχλιας 25 (19/45 επ, 6 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 18 (16/28 επ, 2 μπλοκ, 57% υπ -57 άριστες), Στράτος 10 (9/15 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ -33% άριστες) / Σωνάκης (λ, 75% υπ -71% άριστες), Χανδρινός, Παπαδημητρίου, Ρέτζιος, Καλαγασίδης