13-04-2022 22:16

Καταιγιστική ΑΕΚ, νίκησε για 4η φορά τον ΠΑΟΚ και απογειώθηκε για ημιτελικό

Η ΑΕΚ κέρδισε για τέταρτη φορά (σε ισάριθμους αγώνες) τον ΠΑΟΚ και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση της στα ημιτελικά της Volley League γυναικών. Η Ένωση αν και έχασε το πρώτο σετ, στη συνέχεια μεταμορφώθηκε πραγματικά (από 17% στην επίθεση στο 47% μέσο όρο στα επόμενα τρία σετ) πιέζοντας την υποδοχή του ΠΑΟΚ (κι οι 9 άσσοι των γηπεδούχων ήρθαν μετά το 0-1) και μετά το 1-1 επικράτησε πολύ εύκολα.

Πλέον η ΑΕΚ χρειάζεται δύο σετ στον δεύτερο αγώνα που θα διεξαχθεί την Κυριακή 17/4 στο PAOK Sports Arena, ενώ αν ο ΠΑΟΚ επικρατήσει με 3-0 ή 3-1 τότε η πρόκριση θα κριθεί στο χρυσό σετ.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ βρέθηκε για πρώτη και τελευταία φορά πίσω στο σκορ στο 1-0 που έγινε 1-5 με τις ασπρόμαυρες να πληρώνουν τα λάθη τους για το 8-9 που έγινε όμως γρήγορα 8-12 (με συνεχόμενα μπλοκ) χωρίς ποτέ η Ένωση να μπορέσει να πλησιάσει (15-23, 17-25).

Αντιστρόφως ανάλογη η εκκίνηση του β' σετ όπου η ΑΕΚ πιέζοντας από τη γραμμή του σερβίς μετέτρεψε το 7-5 σε 11-5 για να φτάσει στο 16-9 με συνεχόμενα λάθη των φιλοξενούμενων. Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση στο 20-15 με την Πολυνοπούλου στο σερβίς καθώς μείωσε σε 20-18 και με άσσο της Κογιάρ πλησίασε στον πόντο (22-21), αλλά επίθεση της Τερέλ και άσος της Λίντσεϊ διαμόρφωαν το 25-22 για το 1-1.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα, αλλά στο 7-9 τα σερβίς της Κοσμά έφεραν τα πάνω κάτω με την ΑΕΚ να τρέχει ένα σερί 6-0 για το 13-9 που έγινε 13-11 με δύο μπλοκ από τον ΠΑΟΚ (με την Κυπαρίσση να παίρνει τη θέση της Μερτέκη). Στο 15-12 όμως η ΑΕΚ έτρεξε νέο σερί φτάνοντας στο +7 (20-13) για να έρθει εύκολα και το 2-1.

Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη έχοντας πλέον άλλη ψυχολογία ξεκίνησε εντυπωσιακά φτάνοντας πολύ γρήγορα στο 9-3 με τον ΠΑΟΚ από εκείνο το σημείο και μετά να αγωνίζεται χωρίς καμία από τις τρεις ξένες του. Οι ασπρόμαυρες μείωσαν σε 11-8, αλλά όπως και στο προηγούμενο σετ έχασαν γρήγορα την επαφή με το σκορ (16-9) για να φτάσει άνετα η ΑΕΚ στο τελικό 25-17.

Η γνώμη του πάγκου

Κώστας Αρσενιάδης (προπονητής ΑΕΚ): «Ήταν ένα νευρικό παιχνίδι με πολύ άγχος και για τους δύο. Εμείς ξεκινήσμαε πολύ άσχημα και το ότι καταφέραμε να επιστρέψουμε παρόλο που και στο δεύτερο σετ υπήρχε μεγάλη πίεση είναι σημαντικό για εμάς. Ειναι λογικό να υπάρχει τόσο άγχος καθώς κρίνονται πολλά. Σήμερα κάναμε ένα βήμα, αλλά τίποτα παραπάνω. Πρεπει να μείνουμνε προσηλωμένοι και συγκεντρωμένοι στο στόχο μας γιατί ο ΠΑΟΚ θια μας πιέσει πολύ. Δεν υπάρχει χρόνος για πανηγυρισμούς και το μυαλό μας είναι μόνο στο δεύτερο ματς»

1ο σετ: 4-8, 11-16, 14-21, 17-25

2ο σετ: 8-5, 16-9, 21-19, 25-22

3ο σετ: 6-8, 16-12, 21-16, 25-17

4ο σετ: 8-3, 16-9, 21-15, 25-17

Τα σετ: 17-25, 25-22, 25-17, 25-17 σε 94'

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 9 άσσους, 48 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 43 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 16 (9/24 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ, 33% υπ. - 11% άριστες), Λίντσεϊ 15 (11/34 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 43% υπ. - 24% άριστες), Βεργίδου 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τερέλ 19 (18/39 επ., 1 άσσος), Καββαδία 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Μπράουν 8 (6/13 επ., 2 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 65% υπ. - 45% άριστες), Μπελιά (λ), Διώτη, Παππά, Τσοχατζή, Γκουντιμένκο 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ)

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 10 (5/8 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Καλαντάτζε 5 (5/13 επ.), Μερτέκη 12 (8/23 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 43% υπ. - 29% άριστες), Κλέπκου 7 (7/17 επ., 89% υπ.-56% άριστες), Κογιάρ 16 (13/40 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ηλιοπούλου 1 (02 επ., 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 47% υπ. - 33% άριστες), Παπαδοπούλου (λ), Φιντόν 4 (4/9 επ., 100% υπ.-00% άριστες), Κυπαρίσση 1 (1/9 επ., 56% υπ.-33% άριστες), Λι Ντα.