09-04-2022 21:16

Προκριματικά Ευρωπαϊκού Εφήβων Κ20: Φινάλε με πρώτη νίκη της εθνικής κόντρα στην Αυστρία

Την πρώτη της νίκη στον 3ο προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος πανηγύρισε η Εθνική ομάδα Κ20 που επικράτησε με 3-0 της Αυστρίας.

Μ' αυτή τη νίκη το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε την 3η θέση στον όμιλο και περιμένει την ολοκλήρωση όλων των ομίλων για να δει εαν υπάρχει η πιθανότητα (ως η καλύτερη 3η όλων των ομίλων) να προκριθεί στην επόμενη φάση.

Όσον αφορά τον αγώνα οι παίκτες του Στέφανου Νανά στο πρώτο σετ παρά τα 10 λάθη που έκαναν μπόρεσαν να πετύχουν την ανατροπή (από 18-21 και 21-23, 25-23), ενώ στο δεύτερο εμείς χάσαμε το προβάδισμα (από 21-18) αλλά μπορέσαμε να το κατακτήσουμε με 28-26.

Στο τρίτο σετ οι Έλληνες διεθνείς περιόρισαν στο ελάχιστο τα λάθη τους και έχοντας από την αρχή το προβάδισμα (8-6, 16-11) έφτασαν στο τελικό 25-20 και τη νίκη.

«Ήταν υποχρέωση μας να κερδίσουμε αυτό το ματς. Εκμεταλλευτήκαμε την κούραση των Αυστριακών καθώς είχαν παίξει το βράδυ της Παρασκευής 5 σετ με τη Σερβία, ωστόσο κρατήσαμε την τακτική μας σε σέρβις, μπλοκ, τους οδηγήσαμε σε λάθη και μπορέσαμε να πάρουμε το ματς. Κι είναι σημαντική η νίκη γιατί υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο κι ο καλύτερος τρίτος να περάσει στον 3ο προκριματικό γύρο.

Η Αυστρία έχει δείξει καλό πρόσωπο σ' όλο το τουρνουά, είναι μια πολύ ψηλή ομάδα, αλλά εμείς έχουμε πιο έμπειρους αθλητές. Κρατάμε τη σημερινή νίκη, αλλά κυρίως την αντίδραση στο ματς της πρεμιέρας με τη Σερβία και συνεχίζουμε την προσπάθεια», τόνισε ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Στέφανος Νανάς.

1ο σετ: 8-5, 15-16, 18-21, 25-23

2ο σετ: 6-8, 16-15, 21-18, 28-26

3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-18, 25-20

Τα σετ: 3-0 (25-23, 28-26, 25-20) σε 75'

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 5 άσσους, 43 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της Αυστρίας προήλθαν από 4 άσσους, 38 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

ΕΛΛΑΔΑ (Στέφανος Νανάς): Θεοδόσης 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Νανόπουλος 18 (17/22 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 14% άριστες), Μάρκου 17 (12/25 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπακοδήμος 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ.-45% άριστες), Πετσιάς 1 (0/1 επ., 1 μπλοκ), Μαρσέλλος 5 (5/7 επ.) / Φωλιάς (λ, 31% υπ. - 25% άριστες), Σουσούνης (λ, 25% υπ.-25% άριστες), Χριστόπουλος.

Αυστρία (Μάρκους Χίρζι): Γκλατζ 1 (1/1 επ.), Μπέργκερ 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ, 14% υπ.00% άριστες), Μίλεντερ, Τσερβίνσκι 20 (18/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χάμαμπεργκ 8 (8/16 επ., 30% υπ.-25% άριστες), Όσβαλντ 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ζέχνερ (λ, 38% υπ.-31% άριστες), Μίλερ, Έρλεϊ 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ), Χένσελ 4 (2/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Νόιστερερ 1 (0/1 επ., 1 μπλοκ)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, το υπόλοιπο πρόγραμμα και η βαθμολογία του ομίλου:

Πέμπτη 7 Απριλίου 2022

Αυστρία - Γαλλία 1-3 (18-25, 27-25, 16-25, 21-25)

Σερβία - Ελλάδα 3-2 (25-16, 25-15, 16-25, 26-28, 15-10)

Παρασκευή 8 Απριλίου 2022

Γαλλία - Ελλάδα 3-0 (25-17, 25-19, 25-12)

20.00: Αυστρία - Σερβία

Σάββατο 9 Απριλίου 2022

Ελλάδα - Αυστρία 3-0 (25-23, 28-26, 25-20)

20.00: Γαλλία - Σερβία

Βαθμολογία

1.Γαλλία, 2 νίκες-0 ήττες, 6 βαθμοί, 6-1 σετ, 175-130 πόντοι,

2.Σερβία, 2 νίκες-0 ήττες, 4 βαθμοί, 6-4 σετ, 215-197 πόντοι,

3.Αυστρία, 0 νίκες-3 ήττες, 1 βαθμό, 3-9 σετ, 254-286 πόντοι

4.Ελλάδα, 1 νίκη-2 ήττες, 5-6 σετ, 4 βαθμοί, 220-251 πόντοι

Την απευθείας πρόκριση για τα τελικά του Ευρωβόλεϊ εφήβων Κ20 που θα διεξαχθεί από 17 έως 25 Σεπτεμβρίου 2022 στην Ιταλία θα πάρουν οι πρώτοι κάθε ομίλου, ενώ οι χώρες που θα καταταχθούν δεύτερες θα αγωνιστούν στον τρίτο και τελευταίο προκριματικό γύρο.