09-03-2022 20:12

Κύπελλο ανδρών: Ανατροπή και πρόκριση για τον Φοίνικα ΟΝΕΧ στο Μαρούσι με Μιχάλοβιτς-Τζούριτς

Ήταν το μεγάλο ντέρμπι που προέκυψε στην κλήρωση της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου ανδρών και η αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τον Φοίνικα ONEX δικαίωσε απόλυτα τις προσδοκίες με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μια μεγάλη νίκη και πρόκριση.

Κορυφαίοι των Συριανών οι Μιχάλοβιτς (27 πόντους με 64% στην επίθεση ο Σλοβάκος), Τζούριτς (7 από τα 21 μπλοκ της ομάδας του) με τον Φοίνικα να προκρίνεται για τρίτη συνεχόμενη φορά στο φάιναλ φορ.

Ο Παναθηναϊκός που αγωνίστηκε χωρίς τον Στάλεκαρ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ αρχικά (3-5) αντέδρασε γρήγορα (6-5) και είχε σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 21-19. Σ' εκείνο το σημείο τα σερβίς του Μιχάλοβιτς και τα μπλοκ του Τζούριτς έφεραν το σκορ στο 21-23, όμως το φιλέ του Στερν έδωσε την αλλαγή στον ΠΑΟ, ο Πρωτοψάλτης πήγε στο σερβίς κι οι γηπεδούχοι με συνολικό σερί 4-0 (τελευταίος άσος του Έλληνα ακραίου) πήραν το σετ.
Στο δεύτερο σετ οι Συριανοί πήραν από την αρχή το προβάδισμα (2-5, 6-10) με τον Παναθηναϊκό να πλησιάζει στον πόντο (11-12 με κόντρα επίθεση του Πρωτοψάλτη), χωρίς όμως ποτέ να ισοφαρίσει και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν εύκολα στο 1-1 (18-25).

Μεγάλη μάχη έγινε στο τρίτο σετ με τον Παναθηναϊκό να λειτουργεί καλύτερα στο μπλοκ-άμυνα και να ξεφεύγει 7-4, φτάνοντας μέχρι και το 12-9, όπου οι φιλοξενούμενοι με συνεχόμενα μπλοκ ισοφάρισαν 12-12 κι ο Ράπτης πήρε τη θέση του Ανδρεόπουλου. Με άσο του Βαν Ντεν Ντρις ο ΠΑΟ έφτασε στο 15-13, αλλά ο Φοίνικας ισοφάρισε άμεσα και μετέτρεψε το 17-17 σε 17-20 με μπλοκ του Τζούριτς για να κλείσει το σετ με χαμένο σερβίς του Ράπτη (22-25).
Ο Φοίνικας και στην εκκίνηση του δ' σετ είχε εξαιρετική παρουσία στο μπλοκ φτάνοντας γρήγορα στο 1-4, με τον Αλέξανδρο Ράπτη να απαντά και με εξαιρετικά σερβίς να φέρνει την πρώτη ανατροπή στο σετ για το 6-5 με τους πράσινους να φτάνουν στο +3 (13-10) το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το 14-11.

Εκεί όμως το μπλοκ του Φοίνικα άλλαξε και πάλι την εικόνα με τους Συριανούς να ισοφαρίζουν αρχικά σε 14-14 και το 15-14 έγινε 15-17 με δύο νέα μπλοκ του Τζούριτς. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και ισοφάρισε 19-19 με άσο του Πρωτοψάλτη και 21-21 με νέο άσο του Μπάση, όμως στο 21-22 ο Ρανγκέλ κάρφωσε άουτ κι αμέσως μετά δύο ακόμη μπλοκ του Τζούριτς στον Ράπτη έδωσαν τη νίκη και την πρόκριση στους φιλοξενούμενους.

Η γνώμη του πάγκου Δημήτρης Ανδρεόπουλος (προπονητής Παναθηναϊκού): «Δεν είχαμε ένα σταθερό ρυθμό κυρίως στην επίθεση κι αυτό μας κόστισε και στα τρία σετ που χάσαμε. Ειδικά μετά τον 20ο πόντο ήταν σα να σταματούσαμε να λειτουργούμε επιθετικά, αλλά σήμερα μας έλειπαν κι άλλα πράγματα όπως η πίεση από το σερβίς και το μπλοκ. Εμείς προσπαθούμε να κερδίσουμε το κάθε παιχνίδι. Σήμερα δεν τα καταφέραμε, πλέον συγκεντρωνόμαστε στο επόμενο

Γιόσκο Μιλένκοσκι (προπονητής Φοίνικα ONEX): «Αν και χάσαμε το πρώτο σετ από τα λάθη μας, είπα στα παιδιά ότι πρέπει να μείνουμε ήρεμοι και στη συνέχεια δεν χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας, μειώσαμε τα λάθη και παλέψαμε για κ;aθε μπάλα. Πετύχαμε μια μεγάλη νίκη σε μια πολύ δύσκολη έδρα, απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα που ειδικά στην έδρα της δεν αντιμετωπίζεται εύκολα. Θέλαμε πάρα πολύ να προκριθούμε γιατί στο πρωτάθλημα έχουμε μείνει λίγο πίσω αλλά στο Λιγκ Καπ και στο Κύπελλο θέλουμε να διακριθούμε.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βουδούρης, Διαιτητής Challenge: Μυλωνάκης, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Κατερλή, Κατσιάρας, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

1ο σετ: 8-7, 16-14, 21-19, 25-23

2ο σετ: 5-8, 13-16, 16-21, 18-25

3ο σετ: 8-5, 16-15, 18-21, 22-25

4ο σετ: 8-6, 15-16, 19-21, 21-25

Τα σετ: 25-23, 18-25, 22-25, 21-25 σε 112΄

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 55 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 2 άσσους, 48 επιθέσεις, 21 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 19 (16/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ.-38% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (3/3 επ.), Ρανγκέλ 12 (9/15 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 4 (4/13 επ., 47% υπ.-35% άριστες), Βαν ντε Ντρις 16 (13/36 υπ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπάσης 6 (3/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 61% υπ.-39% άριστες), Ράπτης 8 (7/18 επ., 1 άσσος, 44% υπ.-22% άριστες)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Μιχάλοβιτς 27 (23/36 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ιερεσουέλο 7 (2/2 επ., 5 μπλοκ), Κόστα 12 (10/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τζούριτς 13 (4/11 επ., 2 άσσοι, 7 μπλοκ), Φράγκος 8 (5/14 επ., 3 μπλοκ, 60% υπ.-33% άριστες), Στερν 8 (4/15 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ.-30% άριστες) / Καρασαβίδης (λ, 53% υπ.-34% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παπαγγελόπουλος, Παπαδόπουλος.