20-01-2022 01:08

Με οδηγό την Ανθούλη η Θέτιδα απέκλεισε με 3-0 τον Πορφύρα και πέρασε στους «8»

Η εντυπωσιακή Θέτιδα Βούλας  έκλεισε θέση στις οκτώ καλύτερες ομάδες του Κυπέλλου γυναικών. Η ομάδα του Γιώργου Ρούση αν και δυσκολεύτηκε από τον Πορφύρα επικράτησε με 3-0 σετ και πήρε το εισιτήρια για τα προημιτελικά του θεσμού.

Ουσιαστικά το παιχνίδι κρίθηκε στο πρώτο σετ, με τη Θέτιδα να δυσκολεύεται στην υποδοχή και τον Πορφύρα να φτάνει πρώτος σε σετ μπολ έχοντας μάλιστα και τρεις ευκαιρίες. Η ομάδα της Βούλας με σέρβερ την Μάρθα Ανθούλη πέρασε μπροστά στο σκορ με 25-24, ο Πορφύρας ισοφάρισε αλλά οι γηπεδούχες έκαναν το 1-0 σετ με 27-25.

Στο δεύτερο και τρίτο σετ η Θέτιδα Βούλας είχε από την αρχή το προβάδισμα και τα κατέκτησε με 25-15 και 25-20 για το 3-0 σετ.

Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγής στη μνήμη του Μανώλη Κελέκου, ιδρυτή του τμήματος βόλεϊ του Πορφύρα.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Αντωνόπουλος, Παρατηρητής: Τσάκωνας, Επόπτες: Μαλλιάρα, Σταθοπούλου, Γραμματεία: Οικονόμου Δ.

1ο σετ: 8-4, 13-16, 18-21, 27-25
2ο σετ: 8-6, 16-11, 21-14, 25-15
3ο σετ: 8-3, 16-11, 21-14, 25-20

*Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 9 άσσους, 37 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Πορφύρα προήλθαν από 7 άσσους, 31 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (27-25, 25-15, 25-20) σε 79'