Στους ημιτελικούς που έγιναν χθες βράδυ η Ιταλία νίκησε την Λευκορωσία 3-0 (25-19, 25-18, 25-19) έχοντας πρώτο σκόρερ τον Αλεσάντρο Μικελέτο με 21 πόντους.
Το μεγάλο ντέρμπι έγινε στον β΄ημιτελικό όπου η Ρωσία μετά από συγκλονιστικό αγώνα νίκησε το Βέλγιο 3-2 σετ. Το Βέλγιο προηγήθηκε 2-1 σετ αλλά η Ρωσία με αντεπίθεση πήρε τη νίκη και μάλιστα με 15-13 στο τάι μπρέικ έχοντας πρώτο σκόρερ τον Ρομάν Μουράσκο με 22 πόντους.
Η Ρωσία είναι ο κάτοχος του τίτλου στη διοργάνωση και διεκδικεί το 9ο τρόπαιο ενώ η Ιταλία θα διεκδικήσει 4ο τρόπαιο και το πρώτο μετά το 2012.
Για τις θέσεις 5-8 η Γαλλία νίκησε τη Γερμανία 3-2 σετ και η Ολλανδία την Πολωνία 3-2 σετ.
Σήμερα 4/10 η Γαλλία θα αναμετρηθεί με την Ολλανδία για την 5η θέση και η Γερμανία με την Πολωνία για 7η θέση.
EΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ U20 (ΕΦΗΒΩΝ) (1966-2018) |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η | Ελλάδα |
2020 (Μπρνο - Τσεχία) | |||||
2018 (Ντεν Χαγκ - Ολλανδία) | Ρωσία | Τσεχία | Βέλγιο | Ολλανδία | |
2016 (Πλόβντιβ - Βουλγαρία) | Πολωνία | Ουκρανία | Ρωσία | Ιταλία | - |
2014 (Τσεχία - Σλοβακία) | Ρωσία | Πολωνία | Γαλλία | Σλοβενία | - |
2012 (Γκντίνια): | Ιταλία | Ισπανία | Βέλγιο | Τουρκία | 9η |
2010 (Μπόμπριουσκ): | Ρωσία | Βουλγαρία | Σερβία | Ολλανδία | - |
2008 (Μπρνο): | Γαλλία | Γερμανία | Ρωσία | Ολλανδία | - |
2006 (Καζάν): | Ρωσία | Γαλλία | Ιταλία | Σλοβενία | - |
2004 (Ζάγκρεμπ): | Ρωσία | Ολλανδία | Γερμανία | Σερβία Μαυρ. | - |
2002 (Πουκ): | Ιταλία | Γαλλία | Γερμανία | Ρωσία | - |
2000 (Σαν Αγκάτα): | Ρωσία | Ιταλία | Γαλλία | Γιουγκοσλαβία | 9η |
1998 (Μπρνο): | Ρωσία | Γαλλία | Τσεχία | Πολωνία | 7η |
1996 (Νετάνια - Ραανανά): | Πολωνία | Ιταλία | Ρωσία | Ολλανδία | 5η |
1994 (Άγκυρα): | Ρωσία | Γαλλία | Ιταλία | Τουρκία | 5η |
1992 (Πόζναν): | Ιταλία | Ισπανία | Κοινοπολιτεία | Τσεχοσλοβακία | 5η |
1990 (Φρανκφούρτη): | ΕΣΣΔ | Ιταλία | Δυτ.Γερμανία | Τσεχοσλοβακία | - |
1988 (Μπόρμιο): | ΕΣΣΔ | Ιταλία | Βουλγαρία | Πολωνία | 9η |
1986 (Πάζαρτσικ): | Βουλγαρία | Ρουμανία | Δυτ.Γερμανία | ΕΣΣΔ | - |
1984 (Κλερμόντ Φεράντ): | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | Ιταλία | Γαλλία | 10η |
1982 (Μόναχο): | ΕΣΣΔ | Αν.Γερμανία | Αν.Γερμανία | Βουλγαρία | - |
1979 (Πόρτο): | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | Αν.Γερμανία | Τσεχοσλοβακία | - |
1977 (Μοντπελιέ): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Αν.Γερμανία | Πολωνία | - |
1975 (Φρανκφούρτη): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Πολωνία | Αν.Γερμανία | - |
1973 (Βόρμπουργκ): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Πολωνία | Ιταλία | 9η |
1971 (Βαρκελώνη): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Βουλγαρία | Αν.Γερμανία | 8η |
1969 (Ταλίν) | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | Ρουμανία | Ιταλία | - |
1966 (Βουδαπέστη): | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | Τσεχοσλοβακία | Γαλλία | - |