06-09-2020 11:09

Νέος θρίαμβος της Κύπρου, νίκησε 3-2 τη Μολδαβία με σούπερ Σιαπάνη, Ελευθερίου

Συνεχίζεται η ξέφρενη πορεία της εθνική ομάδας βόλεϊ ανδρών της Κύπρου στον β΄ γύρο της προκριματικής φάσης του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2021 αποδεικνύοντας πως η νέα γενιά του κυπριακού βόλεϊ είναι ικανή για μεγάλα πράγματα.

Μετά τον ιστορικό θρίαμβο επί της Ισπανίας την Παρασκευή με 3-0 σετ που προκάλεσε αίσθηση σε όλο το ευρωπαϊκό βόλεϊ, η Κύπρος νίκησε και τη Μολδαβία με 3-2 σετ ύστερα από συναρπαστικό αγώνα περίπου τριών ωρών. Δυστυχώς η Κύπρος δεν έχει ελπίδες πρόκρισης αλλά απέδειξε πως η νίκη επί της Ισπανίας μόνο τυχαία δεν ήταν. Αν μάλιστα η Κύπρος ήταν πιο αποτελεσματική στους αγώνες του Α΄γύρου θα είχε ακόμα και ελπίδες πρόκρισης στα τελικά.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα της Κύπρου ήταν ο Νίκος Ελευθερίου ο οποίος σημείωσε 27 πόντους με 21/44 τελειωμένες επιθέσεις και 3 άσσους, 3 μπλοκ. Εντυπωσιακός για άλλη μία φορά και ο Σωτήρης Σιαπάνης που σήκωσε την υποδοχή και σημείωσε 17 πόντους.

Ο αγώνας είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ καθώς η Κύπρος προηγήθηκε 1-0 σετ, βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ αλλά τελικά πήρε τη νίκη.

Τα σετ: 2-3 (20-25, 25-19, 25-19, 22-25, 10-15)

ΜΟΛΔΑΒΙΑ (Αρτούρ Ρομασκάν): Κοζλόφσκι 1π., Βολεάνσκι 25, Στέλμαχ 6, Μοκάνου 8, Πρίντιους 11, Μπάχοφ 18 / Μοισέι (λ), Ντουντίκοφ (λ). Ραμπιουτσουκ, Τάλπα.

ΚΥΠΡΟΣ (Χόρχε Φεντερίκο Κανεστράτσι): Σαββίδης 10π., Χρυσοστόμου 1, Προδρόμου 13, Αλεξίου 4, Σιαπάνης 17, Ελευθερίου 27 / Αντωνίου (λ.-47%), Παφίτης 5, Στρουκάρεβιτς, Μαυρομάτης, Παντελή (λ), Χριστοφόρου, Χαριδήμου.

Ρεφάρισε η Ισπανία

Στο μεταξύ η Ισπανία μετά την ήττα σοκ από την Κύπρο με 3-0 κατάφερε να νικήσει 3-1 σετ και να ρεφάρει την κατάσταση στη βαθμολογία. Η πρώτη θέση που οδηγεί απ΄ευθείας στα τελικά θα κριθεί σήμερα, ενώ ελπίδες θα έχει και η ομάδα που θα πάρει την 2η θέση.