26-05-2013 00:24

Έτοιμο το Βέλγιο για... Ορεστιάδα, 3-1 τη Ρουμανία

Το Βέλγιο δυσκολεύτηκε μόνο για ένα σετ στο ντέρμπι του D΄ομίλου κόντρα στη Ρουμανία. Οι αντίπαλοι της ελληνικής ομάδας στα μπαράζ των προκριματικών του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος σε μία εβδομάδα στην Ορεστιάδα έδειξαν ότι βρίσκονται σε πολύ καλή κατάσταση.

Στον προτελευταίο αγώνα τους νίκησαν την Ρουμανία 3-1 και πλέον ο αυριανός αγώνας με τη Βόρεια Ιρλανδία έχει το χαρακτήρα φιέστας. Το Βέλγιο πήρε το εισιτήριο για την επόμενη προκριματική φάση. Η ομάδα του Ντομινίκ Μπάγιενς είχε 53% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, δεν πήγε καλά στην υποδοχή αλλά είχε εντυπωσιακή άμυνα κάτι που τόνισε και ο προπονητής της Ρουμανίας Νταν Γκαβρίλ. Από το 3ο σετ ο Βαν ντερ Ντρίες πήρε τη θέση του βασικού διαγώνιου Τούρλικχ.

Η Ρουμανία ελπίζει να έχει μία ακόμα ευκαιρία από την 2η θέση του 5ου ομίλου που έγινε στο Κόρτρικ όπου στις 8 Ιουνίου θα γίνει ο επαναληπτικός αγώνας Βέλγιο – Ελλάδα.

Τα σετ: 3-1 (25-18, 22-25, 25-15, 25-21)

ΒΕΛΓΙΟ (Μπάγιενς): Ντερό 15π., Ντεπεστέλ 6, Κλίνκεμπεργκ 3, Βέρχες 11, Βαν ντε Βόρτε 5, Τούρλικχ 7 / Ντεγιόνκερ (λ. - 80% υπ.), Βερχάνεμαν 5, Βαν ντερ Ντρίες.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ (Γκαβρίλ): Τοφάν 24π., Μιχαλτσέα 5, Γκεοργκίτα 10, Μπάλα 2, Μόισα 1, Μπορότα 8 / Γκαβριλ Παβάλ (λ. - 62% υπ.), Τέμπιες, Ματέι 2.