05-01-2019 20:24

Φιέστα του βόλεϊ με 2.000 κόσμο και νίκη 3-0 επί της Σουηδίας!

Στο κατάμεστο Μελίνα Μερκούρη η Εθνική ανδρών νίκησε 3-0 την Σουηδία και συνεχίζει την αήττητη πορεία της προς τα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος γνωρίζοντας την αποθέωση από 2.000 θεατές!

Ο κόσμος του βόλεϊ ανταποκρίθηκε θετικά στο κάλεσμα για έναν αγώνα γιορτή για το άθλημα, γέμισε το Μελίνα Μερκούρη και μετά το τέλος του αγώνα χειροκρότησαν τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο και τους αθλητές του. Εκατοντάδες παιδιά μπήκαν και στον αγωνιστικό χώρο ζητώντας αυτόγραφα και φωτογραφίες από τους διεθνείς οι οποίοι με πολύ υπομονή ικανοποιήσαν και τον τελευταίο θαυμαστή τους.

Λίγο νωρίτερα οι διεθνείς φρόντισαν να αποζημειώσουν τους θεατές και τους τηλεθεατές. Παίζοντας καλό βόλεϊ, με δύναμη το σερβίς και τον Πρωτοψάλτη με τον Ζουπάνη να κάνουν την διαφορά στην επίθεση η ελληνική ομάδα πήρε τη νίκη με 3-0 σετ και είναι η μοναδική που συνεχίζει έχοντας χάσει μόλις 2 σετ μετά από 5 αγώνες.

Μετά τις πρώτες αναγνωστικές φάσεις η Εθνική πήρε από την αρχή του 1ου σετ προβάδισμα δύο πόντων. Η Σουηδία ισοφάρισε 16-16 και 17-17 αλλά ο Ζουπάνης έκανε το 18-17, στο σερβίς πήγε ο Τακουρίδης και με ένα ρεσιτάλ από τα 9μ. πήρε δύο άσσους και με συνολικό σερί 6-0 έκανε το 23-17.

Το σκηνικό του πρώτου σετ επαναλήφθηκε και στο δεύτερο σετ με τον Θανάση Πρωτοψάλτη να δίνει ρεσιτάλ. Με τον ακραίο της Φριντρισχάφεν να ξεσηκώνει την εξέδρα η Εθνική προηγήθηκε 11-7 και 16-11. Ο Κουμεντάκης με άσσο αύξησε την διαφορά στο +7 (19-12) με το τελικό 25-18 να σφραγίζει την κατάκτηση και του δευτέρου σετ.

Στο τρίτο σετ με διαφορετικό δίδυμο ακραίων Κουμεντάκη-Κοκκινάκη αντί Φράγκου-Πρωτοψάλτη και με τον Πετρέα στην θέση του Πελεκούδα στο κέντρο, η Εθνική δεν δυσκολεύτηκε να φθάσει στην επικράτηση. Με σταθερό Ζουπάνι στην διαγώνιο προηγήθηκε με 10-6 και 17-13 για να τελειώσει το σετ με 25-22 μέσα σε αποθέωση από τους 2 χιλιάδες θεατές.

Διαιτητές: Ακμπουλούτ (Τουρκία), Φεστί (Αλβανία).

1ο σετ: 8-6, 16-15, 21-17, 25-18

2ο σετ: 8-6, 16-11, 21-15, 25-18

3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-18, 25-22

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 7 άσσους, 37 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Σουηδίας προήλθαν από 1 άσσο, 30 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-18, 25-22) σε 82'

ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 13 (12/21 επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Τακουρίδης 8 (3/4 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Πελεκούδας 4 (2/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φράγκος 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ, 25% υπ. - 25% άριστες), Πρωτοψάλτης 7 (7/15 επ., 86% υπ. - 57%) / Ζήσης (λ, 57% υπ. - 29% άριστες), Ράπτης 2 (2/2 επ.), Πετρέας 6 (1/2 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 5 (5/7 επ., 50% υπ. - 17% άριστες), Κουμεντάκης 2 (2/5 επ., 75% υπ. - 25% άριστες)., Παπαδόπουλος 1 (1/1 επ.).

ΣΟΥΗΔΙΑ (Ντάλοβιστ): Άρεμαρκ 8 (7/12 επ., 1 άσσος), Μπόρνα 9 (8/25 επ., 1 μπλοκ), Πίτερσον 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Σούντμπεργκ 6 (6/13 επ., 55% υπ. - 41% άριστες), Λίντμπεργκ 2 (2/12 επ., 62% υπ. - 31% άριστες), Βον Σίντοβ 1 (1/2 επ.) / Τεγκενρότ (λ, 67% υπ. - 33% άριστες), Μπλόμγκρεν 2 (2/4 επ., 20% υπ. - 20% άριστες).