1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
23-08-2018 19:58

Ευρωπαϊκό ανδρών 2019: Το απόλυτο η Ελλάδα, ήττες για Τερβαπόρτι, Σαφράνοβιτς, Λέσκοφ (πανόραμα)

Μόνο η Ελλάδα στον G όμιλο και η Πορτογαλία στον D όμιλο είναι οι ομάδες με την απόλυτη συγκομιδή πόντων μετά την ολοκλήρωση της 3ης αγωνιστικής στους επτά προκριματικούς ομίλους του υ Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών. Μάλιστα η ελληνική ομάδα είναι καλύτερη από την Πορτογαλία στο συντελεστή των πόντων. Από εκεί και πέρα είχαμε ήττες για τις εθνικές ομάδες ορισμένων ξένων που θα τους δούμε στο ελληνικό πρωτάθλημα, ενώ η Ισπανία του Μουνιόθ Μπενίτεθ μετά το σοκ από τη Λευκορωσία επέστρεψε στις νίκες με 3-1 επί της Νορβηγίας έχοντας πρώτους σκόρερ τους Αμο, Πέρεζ με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

 Σε περιπέτειες μπήκε η Φινλανδία μετά την εντός έδρας ήττα από τη Ρουμανία με 3-2 σετ στον Α΄όμιλο. Η ομάδα του Τόμας Σαμουέλβο υποτίμησε την κατάσταση και όταν είδε τα σκούρα μετά την απώλεια του 3ου σετ επιστρέτευσε τον ερυθρόλευκο πασαδόρο Εμι Τερβαπόρτι που στο 1ο σετ έμεινε στον πάγκο και στο 2ο και 3ο σετ ήταν αλλαγή. Παρόλα αυτά η Ρουμανία με Μπάλα, Τσερμπελεάτα και Ολτεάνου πήρε τη νίκη 3-2 σετ και μαζί και κεφάλι στη βαθμολογία.

Η Εσθονία με τον Όλιβερ Βένο να σημειώνει 19 πόντους νίκησε 3-0 το Ισραήλ του Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς. Ο έμπειρος ακραίος του ΠΑΟΚ κράτησε την υποδοχή αλλά το Ισραήλ υστέρησε στην υποδοχή και υποχώρησε στην 2η θέση.

Η Σλοβακία με το Πέτερ Μιχαήλοβιτς να έχει 19 πόντους νίκησε τη Μολδαβία του Μαρίν Λέσκοφ που θα τον δούμε στην πάσα του Φοίνικα Σύρου.

Η Αλβανία του Γιάννη Μέλκα το πάλεψε στο Ζάγκρεμπ αλλά ηττήθηκε 3-1 από την Κροατία που όμως έχει χάσει πολύτιμο έδαφος για την πρόκριση και κυνηγάει πλέον την Αυστρία.

Στα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών 2019 έχουν προκριθεί απ΄ευθείας οι τέσσερις ομάδες που είναι οικοδέσποινες των τεσσάρων ομίλων των τελικών και είναι η Γαλλία, η Σλοβενία, το Βέλγιο και η Ολλανδία.

Επίσης από το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2017 έχουν προκριθεί απ΄ευθείας οκτώ ομάδες και είναι Ρωσία, Γερμανία, Σερβία, Ιταλία, Βουλγαρία, Τσεχία, Πολωνία και Τουρκία.

Στα προκριματικά θα αγωνιστούν 26 ομάδες και θα προκριθούν οι 12 από αυτές.

Α' όμιλος

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018
Ρουμανία - Δανία 3-2 (21-25, 25-20, 24-26, 25-22, 15-11)

2η αγωνιστική - 18 Αυγούστου 2018
Δανία - Φινλανδία 1-3 (19-25, 25-17, 21-25, 17-25)

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018
Φινλανδία - Ρουμανία 2-3 (18-25, 25-21, 22-25, 25-18, 6-15)

4η αγωνιστική - 26 Αυγούστου 2018
Ρουμανία - Φινλανδία

5η αγωνιστική - 6 Ιανουαρίου 2019
Φινλανδία - Δανία

6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου 2019
Δανία - Ρουμανία

Βαθμολογία

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Α ΟΜΙΛΟΣ
Ομάδες Ν Η Β Σετ Πόντοι
Ρουμανία 2 0 4 6-4 214-200
Φινλανδία 1 1 4 5-4 188-186
Δανία 0 2 1 3-6 186-202



Β' όμιλος

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018
Ισραήλ - Λετονία 3-0 (25-23, 29-27, 25-13)

2η αγωνιστική - 19 Αυγούστου 2018
Λετονία - Εσθονία 1-3 (22-25, 17-25, 25-22, 19-25)

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018
Εσθονία - Ισραήλ 3-0 (25-19, 25-21, 25-15)

4η αγωνιστική - 26 Αυγούστου 2018
Ισραήλ - Εσθονία

5η αγωνιστική - 6 Ιανουαρίου 2019
Εσθονία - Λετονία

6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου 2019
Λετονία - Ισραήλ

Βαθμολογία

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Β ΟΜΙΛΟΣ
Ομάδες Ν Η Β Σετ Πόντοι
Εσθονία 2 0 6 6-2 172-138
Ισραήλ 1 1 3 3-3 134-138
Λετονία 0 2 0 1-6 146-176



Γ' όμιλος

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018
Σλοβακία - Ισλανδία 3-0 (25-07, 25-15, 25-17)
Μολδαβία - Μαυροβούνιο 3-2 (24-26, 19-25, 25-22, 25-19, 15-12)

2η αγωνιστική - 19 Αυγούστου 2018
Μαυροβούνιο - Σλοβακία 3-0 (26-24, 25-19, 28-26)
Ισλανδία - Μολδαβία 0-3 (12-25, 11-25, 22-25)

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018
Σλοβακία - Μολδαβία 3-0 (25-15, 25-21, 25-16)
Μαυροβούνιο - Ισλανδία 3-0 (25-15, 25-20, 25-15)

4η αγωνιστική - 26 Αυγούστου 2018
Ισλανδία - Μαυροβούνιο
Μολδαβία - Σλοβακία

5η αγωνιστική - 5 Ιανουαρίου 2019
Σλοβακία - Μαυροβούνιο
Μολδαβία - Ισλανδία

6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου
Ισλανδία - Σλοβακία
Μαυροβούνιο - Μολδαβία



ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ C ΟΜΙΛΟΣ
Ομάδες Ν Η Β Σετ Πόντοι
Mαυροβούνιο 2 1 7 8-3 258-227
Σλοβακία 2 1 6 6-3 219-170
Μολδαβία 2 1 5 6-5 235-224
Ισλανδία 0 3 0 0-9 134-225



Δ' όμιλος

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018
Πορτογαλία - Αλβανία 3-0 (25-21, 25-20, 25-15)
Αυστρία - Κροατία 3-1 (21-25, 25-21, 26-24, 25-22)

2η αγωνιστική - 18 και 19 Αυγούστου 2018
Κροατία - Πορτογαλία 0-3 (18-25, 22-25, 18-25)
Αλβανία - Αυστρία 3-2 (27-29, 27-25, 25-13, 20-25, 15-08)

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018
Πορτογαλία - Αυστρία 3-0 (25-20, 25-23, 25-17)
Κροατία - Αλβανία 3-1 (25-15, 25-21, 19-25, 25-14)

4η αγωνιστική 25 και 26 Αυγούστου 2018
25/8: Αυστρία - Πορτογαλία
26/8: Αλβανία - Κροατία

5η αγωνιστική - 5 Ιανουαρίου 2019
Πορτογαλία - Κροατία
Αυστρία - Αλβανία

6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου 2019
Αλβανία - Πορτογαλία
Κροατία - Αυστρία



ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ D ΟΜΙΛΟΣ
Ομάδες Ν Η Β Σετ Πόντοι
Πορτογαλία 3 0 9 9-0 225-174
Αυστρία 1 2 4 5-7 257-281
Κροατία 1 2 3 4-7 244-247
Αλβανία 1 2 2 4-8 245-269



Ε' όμιλος

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018
Ισπανία - Γεωργία 3-0 (25-09, 25-12, 25-06)
Λευκορωσία - Νορβηγία 3-1 (25-17, 28-26, 18-25, 28-26)

2η αγωνιστική - 18 και 19 Αυγούστου 2018
Νορβηγία - Γεωργία 3-0 (25-20, 25-19, 25-13)
Λευκορωσία - Ισπανία 3-2 (25-14, 22-25, 25-20, 22-25, 15-11)

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018
Ισπανία - Νορβηγία 3-1 (25-22, 19-25, 25-22, 25-19)
Λευκορωσία - Γεωργία 3-0 (25-13, 25-19, 25-12)

4η αγωνιστική - 25 Αυγούστου 2018
Γεωργία - Λευκορωσία
Νορβηγία - Ισπανία

5η αγωνιστική - 5 Ιανουαρίου 2019
Ισπανία - Λευκορωσία
Γεωργία - Νορβηγία

6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου 2019
Γεωργία - Ισπανία
Νορβηγία - Λευκορωσία

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ E ΟΜΙΛΟΣ
Ομάδες Ν Η Β Σετ Πόντοι
Λευκορωσία 3 0 8 9-3 283-233
Ισπανία 2 1 7 8-4 264-224
Νορβηγία 1 2 3 5-6 257-245
Γεωργία 0 3 0 0-9 123-225



F' όμιλος

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018
Ουκρανία - Ελβετία 3-0 (25-16, 25-16, 25-20)
Ουγγαρία - ΠΓΔΜ 2-3 (23-25, 23-25, 25-23, 25-23, 14-16)

2η αγωνιστική - 18 και 19 Αυγούστου 2018
ΠΓΔΜ - Ουκρανία 2-3 (27-25, 26-24, 20-25, 20-25, 12-15)
Ελβετία - Ουγγαρία 2-3 (23-25, 25-21, 19-25, 25-23, 13-15)

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018
Ουκρανία - Ουγγαρία 3-0 (25-15, 27-25, 25-19)
ΠΓΔΜ - Ελβετία 2-3 (25-21, 21-25, 23-25, 25-19, 12-15)

4η αγωνιστική - 25 Αυγούστου 2018
Ελβετία - ΠΓΔΜ
Ουγγαρία - Ουκρανία

5η αγωνιστική - 5 Ιανουαρίου 2019
Ουκρανία - Σκόπια
Ουγγαρία - Ελβετία

6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου 2019
Ελβετία - Ουκρανία
Σκόπια - Ουγγαρία

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ F ΟΜΙΛΟΣ
Ομάδες Ν Η Β Σετ Πόντοι
Oυκρανία 3 0 8 9-2 266-216
ΠΓΔΜ 1 2 4 7-8 323-329
Ουγγαρία 1 2 3 5-8 278-294
Ελβετία 1 2 3 5-8 262-290



G' όμιλος

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018
Αζερμπαϊτζάν – Σουηδία 3-2 (23-25, 19-25, 26-24, 25-22, 15-10)
Ελλάδα - Λουξεμβούργο 3-0 (25-21, 25-21, 25-20)

2η αγωνιστική - 18 Αυγούστου 2018
Σουηδία - Ελλάδα 0-3 (20-25, 20-25, 16-25)
Λουξεμβούργο - Αζερμπαϊτζάν 2-3 (27-25, 26-24, 20-25, 20-25, 12-15)

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018
20.00: Σουηδία - Λουξεμβούργο 3-1 (22-25, 25-14, 25-17, 25-14)
20.30: Ελλάδα - Αζερμπαϊτζάν (ΕΡΤ2) 3-0 (25-14, 25-18, 25-13)

4η αγωνιστική - 26 Αυγούστου 2018
19.00: Αζερμπαϊτζάν - Ελλάδα 2-3 (25-20, 25-22, 22-25, 18-25, 05-15)
20.00: Λουξεμβούργο - Σουηδία 3-2 (23-25, 19-25, 25-20, 25-22, 15-10)

5η αγωνιστική - 5 ή 6 Ιανουαρίου 2019
Ελλάδα - Σουηδία
Αζερμπαϊτζάν - Λουξεμβούργο

6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου 2019
Λουξεμβούργο - Ελλάδα
Σουηδία - Αζερμπαϊτζάν

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ G ΟΜΙΛΟΣ
Ομάδες Ν Η Β Σετ Πόντοι
Ελλάδα 4 0 11 12-2 332-258
Αζερμπαϊτζάν 2 2 5 8-10 361-400
Σουηδία 1 3 5 7-10 361-360
Λουξεμβούργο 1 3 3 6-11 351-387

Find us on Facebook

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ