07-04-2018 21:46

Ξεκίνημα με ήττα οι παίδες

Αποστολή ΠΣΑΤ: Παναγιώτης Χαραλάμπους
Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κάτω των 18 η Εθνική μας ομάδα των Παίδων, καθώς ηττήθηκε στην πρεμιέρα από την οικοδέσποινα Τσεχία με 3-0 σετ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρουσιάστηκε πολύ αγχωμένο στο γήπεδο του Ζλιν, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να μην πάει τίποτα καλά, τόσο στην επίθεση όσο και στην υποδοχή.

Είναι χαρακτηριστικό πως οι Τσέχοι είχαν 8 άσσους στον αγώνα και η Ελλάδα μόλις έναν, ενώ μόνο στο πρώτο σετ οι Έλληνες διεθνείς είχαν πέντε λάθη (φιλέ). Ειδικά στο δεύτερο σετ η Ελληνική ομάδα είχε μόλις 6% άριστη υποδοχή, ενώ οι Τσέχοι 27%.

Άρχισε καλά, αλλά…αγχώθηκε

Στο πρώτο σετ η Εθνική ομάδα μπήκε καλά και έκανε ένα σερί 3-0, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Το άγχο της πρεμιέρας έπαιξε τον ρόλο του και η οικοδέσποινα Τσεχία με την βοήθεια και του κοινού της, ανέβασε την απόδοσή της κατακτώντας το πρώτο σετ με 25-21 σε 25 λεπτά.

Το δεύτερο σετ ήταν ίσως το πιο κακό που έχει κάνει η Εθνική μας ομάδα σε όλη την μέχρι τώρα πορεία της με την άριστη υποδοχή στο 6% και τους Τσέχους να έχουν 3 άσσους με το σκορ να ολοκληρώνεται 25-17 για τους γηπεδούχους σε 23 λεπτά.

Στο τρίτο σετ η ομάδα του Στέφανου Νανά προσπάθησε να μπει και πάλι στο παιχνίδι, αλλά οι Τσέχοι με την ψυχολογία υπέρ τους και με τέσσερις άσσους και τέσσερα μπλοκ κατάφεραν να πάρουν και το τρίτο σετ με 25-19 σε 23 λεπτά.

Πλέον η Εθνική μας ομάδα στρέφει το βλέμμα της στην αναμέτρηση της Κυριακής του Πάσχα (8/4) με αντίπαλο την Τουρκία (16.00, ώρα Ελλάδος).

1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-17, 25-21
2ο σετ: 8-5, 16-9, 21-12, 25-17
3ο σετ: 7-8, 16-11, 21-16, 25-19

*Οι πόντοι της Τσεχίας προήλθαν από 8 άσσους, 44 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 1 άσσο, 30 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-17, 25-19) σε 71'

ΤΣΕΧΙΑ (Ζακ): Ντζαβόρονοκ 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σπούλακ 8 (4/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ντραχονόβσκι 15 (12/19 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 22% άριστες), Μπάλαζ 11 (8/12 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μέντεκ 12 (9/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 22% υπ. - 11% άριστες) / Κούμπρουχτ (λ, 38% υπ. - 19% άριστες).

ΕΛΛΑΔΑ (Νανάς): Χανδρινός Σ. 6 (6/13 επ., 39% υπ. - 30% άριστες), Δορδοκίδης 2 (2 μπλοκ), Μποζίδης, Κεσεσίδης 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Μούχλιας 13 (12/26 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 11 (10/19 επ., 1 μπλοκ, 22% υπ. - 6% άριστες) / Σωνάκης (λ, 20% υπ. - 7% άριστες), Χανδρινός Α. (λ), Κουτσόγιαννος, Χάκκας, Στράτος, Γιαμακίδης.