1η αγωνιστική - 2ος αγώνας
Γηπεδο: ΔΑΚ Ευόσμου
20.00 Ελλάδα - Ρουμανία 3-1 (25-17, 20-25, 25-12, 25-18)

**Το live γίνεται με τη βοήθεια της ΕΟΠΕ.

Με δύο αλλαγές στο βασικό τους σχήμα θα ξεκινήσουν οι δύο ομάδες το σημερινό ματς.

Για την Εθνική οι Τζιουμάκας, Κοκκινάκης πήραν τις θέσεις των Αρμενάκη, Κουμεντάκη, ενώ στην Ρουμανία οι Μπάλα, Λίκα παίζουν αντί των Μπαλατσεάνου, Γκοντάριου.

1ο σετ: 0-1 επίθεση Μπορότα, 0-2 λάθος επίθεση Φράγκου, 1-2 χαμένο σερβίς Μπορότα, 2-2 μπλοκ Φράγκου σε Λίκα, 2-3 επίθεση Μπάλα, 3-3 επίθεση Φράγκου, 4-3 λάθος από την Ρουμανία, 5-3 επίθεση Πετρέα, 5-4 επίθεση Γκεοργκίτα, 5-5 μπλοκ Μπάλα σε Τζιουμάκα, 6-5 επίθεση Πετρέα, 7-5 επίθεση Πετρέα, 7-6 χαμένο σερβίς Φράγκου, 7-7 άουτ Κοκκινάκης, 8-7 χαμένο σερβίς Μπάλα, 8-8 επίθεση Μπάλα, 9-8 επίθεση Τακουρίδη, 10-8 επίθεση Τζιουμάκα, 10-9 χαμένο σερβίς Φιλίποφ, 11-9 επίθεση Φράγκου, 11-10 επίθεση Λίκα, 12-10 επίθεση Φράγκου, 13-10 άουτ επίθεση Γκιονέα, αλλαγή για την Ρουμανία Ολτεάνου αντί Γκιονέα, 13-11 φιλέ Τζιουμάκας, 14-11 επίθεση Τζιουμάκας, 14-12 επίθεση Λίκα, 15-12 επίθεση Φράγκος, 16-12 μπλοκ Κοκκινάκης, 17-12 επίθεση Πετρέα από κακή υποδοχή των Ρουμάνων, τάιμ άουτ καλεί ο προπονητής της Ρουμανίας, 18-12 επίθεση Κοκκινάκη, 19-12 άσος από Φράγκο (σερί 5-0 για την Εθνική με τον Φράγκο στο σερβίς), 20-12 λάθος Μπάρτα, δεύτερο τάιμ άουτ για την Ρουμανία, 21-12 φιλέ από Γκεοργκίτα, Ενέ αντί Μπορότα, 22-12 υπέρβαση από Λίκα (στο 8-0 το εκπληκτικό σερί της Εθνικής), 22-13 επίθεση Λίκα, 22-14 επίθεση Μπάλα, 23-14 χαμένο σερβίς Μπάλα, 23-15 χαμένο σερβίς Πετρέα, 24-15 επίθεση Κοκκινάκη, 24-16 πέρασμα από Μπάρτα, 24-17 άσος Μπάρτα, 25-17 χαμένο σερβίς Μπάρτα.

2ο σετ: Ενέ και Ολτεάνου στο βασικό σχήμα των Ρουμάνων, χωρίς αλλαγή η Εθνική.
1-0 χαμένο σερβίς Ενέ, 1-1 Ολτεάνου, 2-1 επίθεση Τζιουμάκα, 3-1 λάθος επίθεση Μπάλα, 3-2 διπλή μπαλιά σε προσπάθεια για άμυνα από Φιλίποφ, 4-2 χαμένο σερβίς Λίκα, 4-3 επίθεση Γκεοργκίτα, 5-3 επίθεση Κοκκινάκη, 5-4 άουτ επίθεση Τζιουμάκα, 6-4 χαμένο σερβίς Γκεοργκίτα, 6-5 χαμένο σερβίς Φιλίποφ, 6-6 άουτ επίθεση Τζιουμάκα, 7-6 μπλοκ Τακουρίδη σε Μπάλα, 7-7 επίθεση Λίκα, 8-7 επίθεση Τακουρίδη, 8-8 επίθεση Λίκα, 9-8 επίθεση Τζιουμάκα, 9-9 χαμένο σερβίς Τζιουμάκα, 10-9 χαμένο σερβίς Λίκα, 10-10 λάθος Φιλίποφ, Πετρέα, 11-10 χαμένο σερβίς Μπάλα, 11-11 φιλέ από Τακουρίδη, 12-11 επίθεση από Τακουρίδη, 12-12 επίθεση Ενέ, 13-12 επίθεση Τακουρίδη, 13-13 επίθεση Ολτεάνου, 14-13 χαμένο σερβίς Ενέ, 14-14 λάθος Τακουρίδη σε προσπάθεια για άμυνα, 15-14 μπλοκ Φράγκου σε Λίκα, 15-15 επίθεση Λίκα, 16-15 επίθεση Φράγκου, 16-16 λάθος σε προσπάθεια για άμυνα από τον Φράγκο, 16-17 επίθεση Γκεοργκίτα (πρώτο προβάδισμα της Ρουμανίας στο σετ), 17-17 επίθεση Πετρέα, 17-18 επίθεση Ενέ, 18-18 επίθεση Κοκκινάκη, 18-19 χαμένο σερβίς Φιλίποφ, τάιμ άουτ από τον Σωτήρη Δρίκο, 18-20 επίθεση από Ενέ, δεύτερο τάιμ άουτ από τον Σωτήρη Δρίκο, 19-20 επίθεση Κοκκινάκη, 19-21 επίθεση Ενέ, 19-22 μπλοκ Ολτεάνου σε Τζιουμάκα, Αρμενάκης αντί Τζιουμάκα, 19-23 μπλοκ Λίκα σε Φράγκο, 20-23 επίθεση Φράγκου, Κουμεντάκης αντί Τακουρίδη για το σερβίς, 20-24 επίθεση Ολτεάνου, 20-25 άσος Ολτεάνου.

3ο σετ: Ο Αρμενάκης ξεκινά στο βασικό σχήμα της Εθνικής στο τρίτο σετ, ενώ οι Ρουμάνοι συνεχίζουν όπως και στο δεύτερο σετ.
0-1 επίθεση Λίκα, 0-2 άουτ επίθεση Τακουρίδη, 1-2 χαμένο σερβίς Ενέ, 2-2 επίθεση Αρμενάκη, 3-2 λάθος επίθεση από Ολτεάνου, 3-3 χαμένο σερβίς Τακουρίδη, 4-3 επίθεση Φράγκου, 4-4 χαμένο σερβίς Αρμενάκη, 5-4 χαμένο σερβίς Λίκα, 6-4 επίθεση από Κοκκινάκη, 7-4 επίθεση από Φράγκο, 8-4 υπέρβαση από Λίκα, 9-4 επίθεση από Πετρέα (σερί 4-0 για την Εθνική και πάλι με τον Φράγκο στο σερβίς), τάιμ άουτ για την Ρουμανία, 10-4 επίθεση Πετρέα από νέα κακή υποδοχή των Ρουμάνων, Μπορότα αντί Ενέα, 10-5 χαμένο σερβίς Φράγκου, 11-5 χαμένο σερβίς Μπάλα, 12-5 επίθεση Φιλίποφ, 13-5 επίθεση Κοκκινάκη, 13-6 επίθεση Μπορότα, 13-7 άουτ επίθεση Τακουρίδη, 14-7 χαμένο σερβίς Γκεοργκίτα, 15-7 άουτ επίθεση Μπορότα, 16-7 επίθεση Τακουρίδη από κακή υποδοχή των Ρουμάνων, 17-7 άσος Φιλίποφ, 18-7 επίθεση Κοκκινάκη από κακή υποδοχή της Ρουμανίας, Γκοντάριου αντί Λίκα, 18-8 φιλέ από Τακουρίδη, 19-8 επίθεση Κοκκινάκη, 20-8 άσος από Κοκκινάκη, τάιμ άουτ από Πάσκου, Μπαλτσεάνου αντί Μπάλα, 21-8 λάθος επίθεση από Μπορότα, 21-9 χαμένο σερβίς από Κοκκινάκη, 21-10 μπλοκ Μπαλτσεάνου σε Αρμενάκη, 22-10 επίθεση Αρμενάκη, Κουμεντάκης αντί Τακουρίδη για σερβίς, 23-10 μπλοκ Αρμενάκη σε Μπαλτσεάνου, Πελεκούδας αντί Πετρέα, 23-11 επίθεση Μπαλτσεάνου, 24-11 επίθεση Φράγκου, 24-12 επίθεση Γκοντάριου, 25-12 χαμένο σερβίς Γκοντάριου.

4ο σετ: Με το σχήμα του γ' σετ συνεχίζει η Εθνική, με Γκοντάριου και Μπορότα αντί των Λίκα, Ενέ η Ρουμανία.
1-0 επίθεση Τακουρίδη, 1-1 επίθεση Μπάλα, 2-1 επίθεση Φράγκου, 2-2 χαμένο σερβίς Φράγκου, 3-2 χαμένο σερβίς Γκοντάριου, 4-2 επίθεση Κοκκινάκη, 5-2 μπλοκ Κοκκινάκη, Τακουρίδη σε Γκοντάριου, 6-2 άσος από Πετρέα, 7-2 μπλοκ Τακουρίδη σε Γκοντάριου, 7-3 επίθεση Μπάλα, 8-3 χαμένο σερβίς Μπάλα, 9-3 άσος Φιλίποφ, Μπαλτσεάνου αντί Μπάλα, 10-3 άουτ επίθεση Μπορότα, 11-3 ατομικό μπλοκ Αρμενάκη σε Μπορότα, Ενέ αντί Μπορότα, 11-4 επίθεση Γκιονέα, 12-4 χαμένο σερβίς Γκιονέα, 12-5 επίθεση Ενέ, 13-5 χαμένο σερβίς Ενέ, 14-5 μπλοκ από Πετρέα σε Ενέ, τάιμ άουτ Ρουμανία, 14-6 επίθεση Ολτεάνου, 15-6 επίθεση από Αρμενάκη, 16-6 φιλέ από Γκοντάριου, 16-7 άουτ επίθεση Αρμενάκη, 17-7 μπλοκ Φράγκου σε Γκοντάριου, 17-8 επίθεση Μπαλατσεάνου, 18-8 φιλέ από Γκιονέα, 18-9 χαμένο σερβίς Πετρέα, 18-10 επίθεση Γκοντάριου, 18-11 επίθεση Ενέ, Μαρούλης αντί Φιλίποφ ο οποίος στραβοπάτησε στην τελευταία φάση, αλλά δεν φαίνεται να είναι κάτι σοβαρό, 19-11 χαμένο σερβίς Μπαλατσεάνου, 19-12, 20-12 χαμένο σερβίς Γκιονέα, 20-13 επίθεση Ενέ, Δαλακούρας αντί Φράγκου, 21-13 χαμένο σερβίς Μπάρτα, ταιμ άουτ Ρουμανία, 21-14 επίθεση Γκοντάριου, 21-15 επίθεση Ενέ, 21-16 άσος Ενέ, 22-16 επίθεση Αρμενάκη, 22-17 επίθεση Μπαλατσεάνου, 23-17 φιλέ από τον Γκιονέα, 23-18 επίθεση Μπαλατσεάνου, 24-18 χαμένο σερβίς Γκοντάριου, 25-18 επίθεση Τακουρίδη.