• JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 1734
05-07-2015 16:33

Πέμπτες στις οκτώ...

Την πέμπτη θέση στο Βαλκανικό πρωτάθλημα κατέλαβε η Εθνική Κορασίδων μετά τη νίκη με 3-0 επί της Βουλγαρίας στον αγώνα κατάταξης.

Ο Ανδρεάδης χρησιμοποίησε τη σύνθεση που είχε στον αγώνα με την Μολδαβία, κάνοντας αρχικά εύκολο το στόχο της ομάδας τους. Ωστόσο στη συνέχεια οι Βουλγάρες έγιναν πιο ανταγωνιστικές και έφεραν το παιχνίδι στα ίσια στο τρίτο σετ, το οποίο όμως κατέληξε σε ελληνικά χέρια, μαζί με τη νίκη.

Στα δύο πρώτα σετ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με 11 άσους και μόλις 8 λάθη επικράτησε πολύ εύκολα, ωστόσο στο τρίτο σετ εξαιτίας των 10 λαθών που κάναμε κυνηγούσαμε σε όλη τη διάρκεια το σκορ (7-8, 14-16, 19-21) καταφέρνοντας όμως την ανατροπή στο φινάλε.

Τα σετ: 25-12, 25-20, 26-24

ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεάδης) Ξανθοπούλου Π. 1 (1 άσσος), Καλαγασίδη 7 (3/6 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Φακοπουλίδου 11 (7/16 επ., 4 άσσοι, 20% υπ. - 20% άριστες), Παπάζογλου 13 (12/23 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 14% άριστες), Αλεξάκου 10 (5/16 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Διάλλα 7 (4/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ)/ Ξανθοπούλου Μ. -λ (28% υπ. - 20% άριστες), Κάστανου

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Ραντίσεβιτς) Γκεογκίεβα 1 (1 μπλοκ), Ντιμίτροβα 7 (6/18 επ., 1 μπλοκ), Κράστεβα 9 (6/31 επ., 3 άσσοι, 18% υπ. - 07% άριστες), Ράτσεβα Ι 7 (7/19 επ., 33% υπ. - 11% άριστες), Ράτσεβα ΙΙ 6 (2/5 επ., 4 μπλοκ), Γκεοργκίεβα 6 (2/4 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ)/ Ιβάνοβα -λ (28% υπ. - 17% άριστες), Μπόζντεβα 2 (1/4 επ., 1 άσσος), Πέτροβα, Ντιμίτροβα, Νέφκοβα, Βετσάκοβα

Η Σερβία πήρε την ρεβάνς για την ήττα στην πρεμιέρα του τουρνουά από την Τουρκία την οποία κέρδισε με 3-1, ενώ η Ρουμανία πήρε το χάλκινο μετάλλιο κερδίζοντας με 3-0 το Μαυροβούνιο.