• JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 1734
05-01-2015 23:07

«Ψυχάρες» ΠΑΟΚ και Εφραιμίδης, 3-2 τον Παναθηναϊκό στην Κυψέλη

Με τους Γκόμεζ και Εφραιμίδη να βρίσκονται σε πολύ καλή ημέρα επιθετικά, ο ΠΑΟΚ πήρε 2 βαθμούς στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στην Κυψέλη, και βρίσκεται πλεόν δεύτερος κάτω από τον Ολυμπιακό. Ο δικέφαλος του Βορρά προηγήθηκε 2-0, αλλά ο Παναθηναϊκός βρήκε τη δύναμη και εκμεταλλεύομενος τα λάθη του αντιπάλου ισοφάρισε το παιχνίδι. Πρωταγωνιστής για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Καμίνσκι, ο οποίος αποχαιρετά το «τριφύλλι» μετά την επιστροφή του Μπέλου, που βρέθηκε σήμερα στο γήπεδο. Ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 18 βαθμούς, στη έκτη θέση.
Ο δικέφαλος κράτησε το αήττητο στους εκτός έδρας αγώνες του Α΄γύρου και με τον βαθμό που έχασε υποχώρησε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Παναθηναϊκός έμεινε έμεινε μόνος του στην 6η θέση.

Προβάδισμα ΠΑΟΚ

Kαλύτερος ο ΠΑΟΚ στο 1ο σετ μπήκε δυνατά και με αποτελεσματικό σερβίς είχε από την αρχή προβάδισμα στο σκορ. Τα σερβίς του Παντακίδη ανέδειξαν αρχικά τη μέτρια υποδοχή του Παναθηναϊκού και ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με προβάδισμα 4-1 το οποίο και συντήρησε μέχρι το 19-19 οπότε οι «πράσινοι» ισοφάρισαν 17-17. Είχε προηγηθεί προβάδισμα του ΠΑΟΚ με 17-1 ύστερα από αποτελεσματικές ενέργειες του Σαφράνοβιτς και του Γκόμεζ. Ο Καμίνσκι με επίθεση μείωσε σε 17-13 και στη συνέχεια ο Στιβαχτής με τα φλοτ σερβίς του χάλασε την υποδοχή του δικεφάλου και οι πράσινοι με συνολικό σερί 5-0 ισοφάρισαν (17-17). Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο με τον ΠΑΟΚ να έχει πάντα το προβάδισμα με έναν πόντο. Στο 22-22 ο Εφραιμίδης με επίθεση και ο Κουρνέτας με μπλοκ έκαναν το 24-22 για τον δικέφαλο και παρά τον πόντο του Πρωτοψάλτη για το 24-23 ο ΠΑΟΚ πήρε το σετ μετά από παράβαση του Χόι (διπλή μπαλιά).

Στο 2ο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με προβάδισμα 5-1 χάρις στα σερβίς του ΠΑΟΚ. Η υποδοχή βελτιώθηκε και ο Καμίνσκι να ανέβασε τα ποσοστά στην επίθεση του. Οι «πράσινοι» κράτησαν το προβάδισμα του +4 μέχρι το 10-6. Σταδιακά ο δικέφαλος πήρε πάλι τον έλεγχο στο φιλέ και ροκάνισε τη διαφορά σε 14-12, ενώ στο 17-14 που έγινε με μπλοκ άουτ του Καμίνσκι ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 4-0 χάρις τα σερβίς του Σαφράνοβιτς. Ο Ισραηλινός του ΠΑΟΚ με έναν άσσο και μία επίθεση έκανε το 17-17 ενώ ο Γκόμεζ έβαλε τον δικέφαλο μπροστά με 18-17 και αργότερα 20-18 με τον άσσο του δραστήριου Παντακίδη. Ο ΠΑΟΚ κράτησε το +2 μέχρι το 23-21 αλλά ο Παναθηναϊκός με τρία μπλοκ του Καμίνσκι προηγήθηκε 24-23 και έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όμως, η μαχητική ομάδα του ΠΑΟΚ με δύο καθοριστικούς πόντους του Εφραιμίδη (επίθεση και ατομικό μπλοκ) έκανε το 25-24 και το σετ τελείωσε με άουτ επίθεση του Κουκ.

Η ισοφάριση του Παναθηναϊκού

Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος για να πάρει το σετ που θα τον έβαζε στον αγώνα. Από την αρχή είχε μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα δύο πόντων (4-2, 8-6) και με το σερβίς του Πανταλέων η διαφορά άνοιξε 13-9. Ο Πρωτοψάλτης έκανε το 15-10 αλλά ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστές του Εφραιμίδη, Γκόμεζ κατάφερε να ανακάμψει και να ισοφαρίσει 19-19. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες στο φιλέ, ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά 22-21 με φιλέ του Εφραιμίδη αλλά ο ΠΑΟΚ με τον Γκόμεζ, με μπλοκ του Παντακίδη και επίθεση του Μουρ έφτασε στο 24-22. Ο Παναθηναϊκός μείωσε με το λάθος του Σαφράνοβιτς και ισοφάρισε με το μπλοκ του Κουκ, ενώ με νέα επίθεση του Αμερικανού και μπλοκ του Πανταλέων επικράτησε 27-25 και μείωσε σε 2-1 σετ.

Με ενθουσιασμό και δύναμη που πήρε από τους οπαδούς του ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο σε όλο το 4ο σετ. Ξεκίνησε με προβάδισμα τεσσάρων πόντων το οποίο κράτησε σε όλο το σετ (8-4, 14-10, 18-14, 21-17) και πήρε το σετ 25-22 για το 2-2 σετ.

Υπογραφή Εφραιμίδη

Μεγάλη μάχη έγινε στο 5ο σετ όπου ο ΠΑΟΚ έδειξε μεγαλύτερα αποθέματα δύναμης και καλύτερη συγκέντρωση στην τακτική του σε σερβίς και μπλοκ. Με κορυφαίο τον Εφραιμίδη που πήρε επίθεση και άσσο ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 6-4, ενώ μετά από δύο λάθη των Κουκ και Καμίνσκι άνοιξε τη διαφορά στο 11-7 και πήρε δίκαια τη νίκη με 15-10.