05-01-2015 22:45

Πρωταθλητής χειμώνα και... μόνος του ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε μόνο στο τρίτο σετ να κάμψει την αντίσταση της ουραγού Λαμίας, της οποίας επιβλήθηκε με 3-0 στο Χαλκιοπούλειο για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου στην Volleyleague. Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» κατακτούν τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα, ενώ η γηπεδούχος ψάχνει ακόμα την πρώτη της νίκη και ολοκληρώνει τον πρώτο γύρου έχοντας μαζέψει μόλις έναν βαθμό. Ο Ολυμπιακός νιώθει την... μοναξιά της κορυφής  καθώς ο ΠΑΟΚ έφυγε με απώλειες από την Κυψέλη.

Ο Δημήτρης Καζάζης είχε την ευκαιρία να πραγματοποιήσει πολλές αλλαγές (Μαρούλης, Σωτηρίου, Τακουρίδης Τζελάτι), κάτι που έδωσε την ευκαιρία στην Λαμία να... χτυπήσει το τρίτο σετ. Δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Αντρέι Ντιάτσκοφ.

Τραυματίστηκε ο Λεχ

Για τη Λαμία αγωνίστηκε ελάχιστα ο Πολωνός διαγώνιος Γιάροσλαβ Λεχ επειδή στην προθέρμανση έπαθε μυική σύσπαση και θα μείνει εκτός προπονήσεων για 4-5 μέρες. Στο πρώτο σετ αγωνίστηκε διαγώνιος ο Μαδούρας και στο 2ο και στο 3ο σετ διαγώνιος έπαιξε ο Χήρας.

Ο Ολυμπιακός στα δύο πρώτα σετ είχε τον πλήρη έλεγχο στο σκορ και δεν απειλήθηκε. Στο 3ο σετ οι πολλές αλλαγές που έγιναν στο βασικό σχήμα ώστε να δοθούν ευκαιρίες σε όλους τους παίκτες της δωδεκάδας έβγαλαν την ομάδα του Πειραιά εκτός ρυθμού. Η Λαμία βρήκε χώρο για να κάνει το παιχνίδι της και πήρε από την αρχή προβάδισμα με 5-1 το οποίο διατήρησε μέχρι το 20-16.

Κόκκινη στον Γκιμαράες

Μπροστά στο ενδεχόμενο να χάσει το σετ και να μπει σε περιπέτειες οι παίκτες του Ολυμπιακού ανασυντάχθηκαν και με αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις και δύο μπλοκ μείωσαν σε 22-21. Ο Βραζιλιάνος της Λαμίας Λεόν Ούγκο Γκιμαράες δέχτηκε κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία, ενώ νωρίτερα κίτρινη είχε δεχτεί και ο Τεσέιρα που αγωνίστηκε λίμπερο. Η Λαμία με τον Καββαδά προηήθηκε 24-22, όμως, ο Κοκκινάκης με επίθεση μείωσε 24-23 και στην επόμενη φάση ο Μαδούρας είχε ευκαιρία να τελειώσει το σετ αλλά κάρφωσε άουτ (24-24). Οι γηπεδούχοι διαμρτυρήθηκαν πως η μπάλα ήταν μέσα αλλά και ο επόπτης έδωσε άουτ. Ο Χριστοφιδέλης έκανε το 25-24, ο Καβαδάς ισοφάρισε (25-25) αλλά οι ρουμελιώτες έχασαν το σερβίς και ο Χριστοφιδέλης τελείωσε το σετ και τον αγώνα με 27-25.

Διαιτητές: Κυριοπούλου - Φραγκάκης

1ο σετ: 2-8, 10-16, 16-21, 17-25
2ο σετ: 1-8, 13-16, 14-21, 17-25
3ο σετ: 8-4, 16-13, 21-17, 25-27

Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 6 άσσους, 36 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 34 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

ΛΑΜΙΑ (Κατσιγιάννης): Γκιρτζίκης 5 (4/7 επ, 1 άσσος), Γκιμαράες 13 (12/25 επ, 1 μπλοκ, 53% υπ - 43% άριστες), Χήρας 7 (5/11 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 5 (1/3 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γιάροσλαβ 1 (1/2 επ), Καββαδάς 13 (11/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 39% υπ - 28% άριστες) / Τεξέιρα (λ, 57% υπ - 43% άριστες), Καρβούνης, Μαδούρας 4 (2/8 επ, 1 μπλοκ), Βλαχόπουλος, Κουτσονίκας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 3 (3/8 επ,60% υπ - 50% άριστες), Γιούρισιτς 4 (2/3 επ, 2 μπλοκ), Προύσαλης 1 (1/1 επ), Κοκκινάκης 12 (10/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ - 26% άριστες), Σμαραγδής 9 (4/7 επ, 1άσσος, 4 μπλοκ), Κλαρκ 6 (4/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 50% υπ - 38% άριστες), Μαρούλης 1 (μπλοκ), Σωτηρίου 3 (2/6 επ, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 1 (1/1 επ), Τζελάτης 8 (7/13 επ, 1 μπλοκ)