04-01-2015 23:12

Ο πληγωμένος Άρης έβαλε δύσκολα στον Παμβοχαϊκό

Ο Παμβοχαϊκός πήρε πόντους από 14 άσσους και 15 μπλοκ, αλλά δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο απέναντι στον Άρη. Επικράτησε με 3-2 των κιτρίνων για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Volleyleague και έχασε την ευκαιρία να βρεθεί σε απόσταση βολής από την 4αδα. Ο αγώνας διεκόπη δύο φορές από 15 λεπτά, λόγω πτώσης της τάσης του ρεύματος.

Αυτή ήταν η 5 νίκη της ομάδας του Βραχατίου στους τελευταίους 6 αγώνες και ξεκινάει τον Β γύρο με νέους στόχους. Μεγάλη εμφάνιση και από τον κεντρικό του Παμβοχαϊκού Μάκη Κανέλλο, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 14 πόντους, έχοντας 6 μπλοκ.

Ο Άρης των προβλημάτων είχε σε καλή βραδιά τον Κυριακίδη με 20 πόντους και τον Μπέλο με 18. Ο πόντος που πήρε ίσως αποδειχθεί χρυσάφι για τη συνέχεια.

Ο Παμβοχαϊκός σημείωσε την έβδομη νίκη του στο πρωτάθλημα, βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ και πήρε τη νίκη με πρώτους σκόρερ τους Ασπιώτη, Νέμεθ ενώ εκπληκτική εμφάνιση έκανε ο Κανέλλος. Το όπλο του Παμβοχαϊκού ήταν το σερβίς που του απέφερε 14 άσσους.

Ο Άρης αγωνίστηκε με πασαδόρο τον Στέλιο Πιπέργια (έπαθε διάστρεμα στο 2-2 σετ και αγωνίστηκε τραυματίας στο 5ο σετ) καθώς ο Γιάννης Χαριτωνίδης είναι τραυματίας. Με καλή τακτική σε μπλοκ άμυνα και πρώτους σκόρερ τους Κυριακίδη, Μπέλο ο Άρης κατάφερε να πάρει το 2ο και το 3ο σετ και να πάρει τον πολύτιμο βαθμό. Ο Μπέλος αγωνίστηκε για τελευταία φορά με τον Άρη.

Η πρώτη διακοπή ρεύματος έγινε στο 4-1 του 1ου σετ και η δεύτερη στο 11-10 του 2ου σετ. Δεν επηρέασαν την εξέλιξη του αγώνα ενώ ήταν εντυπωσιακές οι ανατροπές στο σκορ στο 2ο, 3ο και 4ο σετ.

Στο 1ο σετ ο Παμβοχαϊκός επικράτησε εύκολα όταν ο Κανέλλος με το σερβίς του πήγε στο 16-15 και έφυγε στο 23-15. Ο Παμβοχαϊκός έδειξε πως θα μπορούσε να πάρει εύκολα τη νίκη, όμως, ο Άρης έπαιξε ελεύθερα και με καλή άμυνα γύρισε πολλές κόντρα επιθέσεις.

Στο 2ο σετ ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε με 16-14 και ο Άρης το πήρε με 25-23. Οι κιτρινόμαυροι ισοφάρισαν 17-17 και στο 19-19 πήραν δύο καθοριστικούς πόντους από μπλοκ και ξέφυγαν με διαφορά +2 την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος του σετ.

Στο 3ο σετ ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 16-11 αλλά ο Άρης με μίνι σερί 3-0 μείωσε 16-14 και κατάφερε να ισοφαρίσει 20-20. Ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε με τον Ασπιώτη 23-22, αλλά ο Άρης με δύο ωραίες άμυνες πέρασε μπροστά 24-23 και πήρε το σετ 26-24.

Στο 4ο σετ ο Άρης προηγήθηκε 8-5, 9-6 και 11-9 και έδειξε ικανός ακόμα και για το τρίποντο. Μάλιστα χάθηκαν τρεις "κόντρα μπάλες για να αυξηθεί κι άλλο η διαφορά, όμως, οι γηπεδούχοι βελτίωσαν το σερβίς και την υποδοχή τους και με αντεπίθεση διαρκείας με Ασπιώτη, Κανέλλο, Στεβάνοβιτς γύρισαν τον αγώνα. Με σερί 4-0 ξέφυγαν 15-12 και με 17-13, 21-15 οδήγησαν τον αγώνα στο 5ο σετ.

Στο τάι μπρέικ το 6-6 έγινε 10-6 με άσσους του Κανέλλου και επίθεση του Ασπιώτη για τον Παμβοχαϊκό με σερί 4-0 και έτσι η ομάδα της Βόχας πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Βουδούρης, Αγγελίδης

1ο σετ: 8-7, 16-14, 21-15, 25-16
2ο σετ: 7-8, 16-14, 19-21, 23-25
3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-20, 24-26
4ο σετ: 5-8, 16-13, 21-15, 25-20
5ο σετ: 5-3, 10-6, 12-7, 15-8

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 14 άσσους, 55 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 6 άσσους, 55 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (25-16, 23-25, 24-26, 25-20, 15-8)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 5 (1/4 επ, 4 μπλοκ), Ασπιώτης 25 (25/45 επ), Στεφάνοβιτς 13 (7/14 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοικ, 69% υπ - 38% άριστες), Παπαδόπουλος 7 (5/9 επ, 2 μπλοκ), Κανέλλος 14 (5/13 επ, 3 άσσοι, 6 μπλοκ), Νέμεθ 19 (12/27 επ, 6 άσσοι, 1 μπλοκ, 68% υπ - 36% άριστες) / Ζήσης (λ, 68% υπ - 43% άριστες), Δρογκάρης, Γεωργίου 1 (1 άσσος)

ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 20 (14/33 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 61% υπ - 39% άριστες), Μαυροβουνιώτης 8 (7/21 επ, 1 μπλοκ, 72% υπ - 47% άριστες), Πιπέργιας 4 (2/2 επ, 2 άσσοι), Ντόχερτι 4 (2/4 επ, 2 μπλοκ), Μπέλος 18 (18/36 επ), Στίγγας 9 (6/20 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 61% υπ - 44% άριστες), Χατζηπαραδείσης