Πρόκριση για την Τουρκία
Στον Α όμιλο η Τουρκία εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση της στο Euro, μετά και την νίκη της με 3-1 επί της Φινλανδίας. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Λευκορωσία νίκησε 3-0 την αδύναμη Δανία και έχει το προβάδισμα για την 2η θέση που οδηγεί στα μπαράζ.
Στα τελικά η Τσεχία
Στον C όμιλο η Τσεχία έκανε το 5 στα 5 και πήρε το εισιτήριο για τα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Οι Τσέχες επικράτησαν με 3-0 της Σλοβενίας, που και αυτή από την πλευρά της έχει εξασφαλίσει την 2η θέση. Λίγο νωρίτερα η Ισπανία κέρδισε 3-0 το Μαυροβούνιο.
Στo Eurο η Βουλγαρία, στα μπαράζ το Αζερμπαϊτζάν
Στον D όμιλο που συμμετέχει και η Ελλάδα, ηττήθηκε την τελευταία μέρα από την Πορτογαλία με 3-2 και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της, παίρνοντας την τελευταία θέση του ομίλου (η Πορτογαλία είχε πλεονέκτημα στην ισοβαθμία). Στο ντέρμπι του ομίλου η Βουλγαρία νίκησε 3-1 το Αζερμπαϊτζάν, παίρνοντας την πρόκριση, σε αντίθεση με τις Αζέρες που θα συνεχίσουν στα μπαράζ.
Γαλλία, Ισραήλ και Ουγγαρία για τις 2 θέσεις
Στον Ε όμιλο όλα είναι ακόμα ανοιχτά για τις 2 πρώτες θέσεις. Την δεύτερη μέρα του 2ου τουρνουά, η Γαλλία νίκησε 3-0 την Σουηδία, ενώ το Ισραήλ (και) με την βοήθεια του κόσμου του, νίκησε με 3-1 την Ουγγαρία ανεβαίνοντας στην 1η θέση. Aύριο το Ισραήλ (12 β) αγωνίζεται με την Γαλλία (9 β) και η Ουγγαρία (9 β) με την Σουηδία.
Πρώτη η Ρουμανία
Στον F όμιλο τα πράγματα έχουν ξεκαθαρίσει, με την Ρουμανία μετά και την νίκη της επί της Βοσνίας (3-0), πήρε την πρόκριση για το Euro. Αντίθετα η Σλοβακία επικράτησε με 3-0 της Αυστρίας και θα συνεχίσει στα μπαράζ.
ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΩΝ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2015
*Το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Γυναικών του 2015 θα γίνει 25 Σεπτεμβρίου με 4 Οκτωβρίου 2015 στο Βέλγιο και την Ολλανδία
*Προκρίνονται οι πρώτες ομάδες των έξι ομίλων. Οι έξι δεύτερες θα παίξουν μπαράζ για τρεις θέσεις.
*Απ΄ευθείας έχουν προκριθεί Βέλγιο, Ολλανδία, Ρωσία, Γερμανία, Κροατία, Ιταλία, Σερβία.
*Το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Γυναικών του 2015 θα γίνει 25 Σεπτεμβρίου με 4 Οκτωβρίου 2015 στο Βέλγιο και την Ολλανδία
*Προκρίνονται οι πρώτες ομάδες των έξι ομίλων. Οι έξι δεύτερες θα παίξουν μπαράζ για τρεις θέσεις.
*Απ΄ευθείας έχουν προκριθεί Βέλγιο, Ολλανδία, Ρωσία, Γερμανία, Κροατία, Ιταλία, Σερβία.
*Προκρίθηκαν από τα προκριματικά Τουρκία, Πολωνία, Τσεχία, Βουλγαρία, Ρουμανία. Κοντά στην πρόκριση είναι το Ισραήλ.
Η ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΤΩΝ ΜΠΑΡΑΖ
2ος Α΄ομίλου - Ουκρανία
Σλοβενία - Σλοβακία
Αζερμπαϊτζάν - 2ος E΄ομίλου
Α΄ΟΜΙΛΟΣ
Α΄Γύρος (Λεωκορωσία)
23/5 16.30, Φινλανδία - Τουρκία 0-3 (15-25, 12-25, 14-25)
23/5 19.00 Λευκορωσία - Δανία 3-0 (25-8, 25-12, 25-14)
24/5 16.30 Τουρκία - Δανία 3-0 (25-15, 25-16, 25-23)
24/5 19.00 Φινλανδία - Λευκορωσία 3-1 (25-19, 25-21, 21-25, 25-21)
25/5 16.30 Δανία - Φινλανδία 0-3 (15-25, 20-25, 18-25)
25/5 19.00 Τουρκία - Λευκορωσία 3-1 (25-18, 23-25, 27-25, 25-13)
B' Γύρος (Τουρκία)
30/5 17.00 Φινλανδία - Λευκορωσία 0-3 (22-25, 15-25, 21-25)
30/5 19.30 Τουρκία - Δανία 3-0 (25-10, 25-9, 25-15)
31/5 17.00 Λευκορωσία - Δανία 3-0 (25-17, 25-8, 25-6)
31/5 19.30 Φινλανδία - Τουρκία 1-3 (25-18, 21-25, 17-25, 15-25)
1/6 17.00 Δανία - Φινλανδία
1/6 19.30 Λευκορωσία - Τουρκία
23/5 16.30, Φινλανδία - Τουρκία 0-3 (15-25, 12-25, 14-25)
23/5 19.00 Λευκορωσία - Δανία 3-0 (25-8, 25-12, 25-14)
24/5 16.30 Τουρκία - Δανία 3-0 (25-15, 25-16, 25-23)
24/5 19.00 Φινλανδία - Λευκορωσία 3-1 (25-19, 25-21, 21-25, 25-21)
25/5 16.30 Δανία - Φινλανδία 0-3 (15-25, 20-25, 18-25)
25/5 19.00 Τουρκία - Λευκορωσία 3-1 (25-18, 23-25, 27-25, 25-13)
B' Γύρος (Τουρκία)
30/5 17.00 Φινλανδία - Λευκορωσία 0-3 (22-25, 15-25, 21-25)
30/5 19.30 Τουρκία - Δανία 3-0 (25-10, 25-9, 25-15)
31/5 17.00 Λευκορωσία - Δανία 3-0 (25-17, 25-8, 25-6)
31/5 19.30 Φινλανδία - Τουρκία 1-3 (25-18, 21-25, 17-25, 15-25)
1/6 17.00 Δανία - Φινλανδία
1/6 19.30 Λευκορωσία - Τουρκία
Α΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΕΣ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Τουρκία | 5 | 15 | (15-2) |
2. | Λευκορωσία | 5 | 9 | (11-6) |
3. | Φινλανδία | 5 | 6 | (7-10) |
4. | Δανία | 5 | 0 | (0-15) |
Β΄ΟΜΙΛΟΣ
Α΄Γύρος (Ελβετία)
16/5 Λετονία - Ουκρανία 0-3 (15-25, 21-25, 24-26)
16/5 Ελβετία - Πολωνία 0-3 (16-25, 13-25, 18-25)
17/5: Oυκρανία - Πολωνία 2-3 (27-25, 25-17, 21-25, 19-25, 10-15)
17/5: Λετονία - Ελβετία 1-3 (22-25, 16-25, 25-16, 12-25)
18/5: Πολωνία - Λετονία 3-0 (25-20, 25-6, 25-20)
18/5: Ουκρανία - Ελβετία 3-0 (25-13, 25-15, 25-9)
Α΄Γύρος (Ελβετία)
16/5 Λετονία - Ουκρανία 0-3 (15-25, 21-25, 24-26)
16/5 Ελβετία - Πολωνία 0-3 (16-25, 13-25, 18-25)
17/5: Oυκρανία - Πολωνία 2-3 (27-25, 25-17, 21-25, 19-25, 10-15)
17/5: Λετονία - Ελβετία 1-3 (22-25, 16-25, 25-16, 12-25)
18/5: Πολωνία - Λετονία 3-0 (25-20, 25-6, 25-20)
18/5: Ουκρανία - Ελβετία 3-0 (25-13, 25-15, 25-9)
Β' Γύρος (Πολωνία)
23/5: Ελβετία - Ουκρανία 3-1 (19-25, 25-15, 25-23, 25-19)
23/5: Πολωνία - Λετονία 3-0 (25-12, 25-15, 25-11)
24/5 16.00: Ουκρανία - Λετονία 3-0 (25-12, 25-13, 25-19)
24/5 19.00: Ελβετία - Πολωνία 0-3 (10-25, 12-25, 20-25)
25/5 18.30: Λετονία - Ελβετία 0-3 (12-25, 26-28, 18-25
26/6 21.00: Ουκρανία - Πολωνία 0-3 (16-25, 23-25, 22-25)
23/5: Ελβετία - Ουκρανία 3-1 (19-25, 25-15, 25-23, 25-19)
23/5: Πολωνία - Λετονία 3-0 (25-12, 25-15, 25-11)
24/5 16.00: Ουκρανία - Λετονία 3-0 (25-12, 25-13, 25-19)
24/5 19.00: Ελβετία - Πολωνία 0-3 (10-25, 12-25, 20-25)
25/5 18.30: Λετονία - Ελβετία 0-3 (12-25, 26-28, 18-25
26/6 21.00: Ουκρανία - Πολωνία 0-3 (16-25, 23-25, 22-25)
Β΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΕΣ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Πολωνία | 6 | 17 | (17-3) |
2. | Ουκρανία | 6 | 13 | (16-5) |
3. | Ελβετία | 6 | 6 | (6-14) |
4. | Λετονία | 6 | 0 | (1-18) |
C' ΟΜΙΛΟΣ
Α' Γύρος (Ισπανία)
23/5, 17.00 Σλοβενία - Τσεχία 1-3 (14-25, 11-25, 25-22, 19-25)
23/5, 19.30 Ισπανία - Μαυροβούνιο 1-3 (19-25, 22-25, 25-18, 18-25)
24/5, 15.00 Τσεχία - Μαυροβούνιο 3-0 (25-14, 25-20, 25-21)
24/5, 17.30 Σλοβενία - Ισπανία 3-0 (25-18, 25-15, 25-20)
25/5, 15.00 Μαυροβούνιο - Σλοβενία 0-3 (13-25, 23-25, 21-25)
25/5, 17.30 Τσεχία - Ισπανία 3-0 (25-15, 25-18, 25-19)
Β' Γύρος (Τσεχία)
30/5 15.00 Σλοβενία - Ισπανία 3-1 (25-9, 25-15, 20-25, 26-24)
30/5 18.00 Τσεχία - Μαυροβούνιο 3-0 (25-12, 25-15, 25-17)
31/5 15.00 Ισπανία - Μαυροβούνιο 3-0 (25-16, 25-15, 30-28)
31/5 18.00 Σλοβενία - Τσεχία 0-3 (23-25, 19-25, 17-25)
1/6 15.00 Μαυροβούνιο - Σλοβενία
1/6 18.00 Ισπανία - Τσεχία
C΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΕΣ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Τσεχία | 5 | 15 | (15-1) |
2. | Σλοβενία | 5 | 9 | (10-7) |
3. | Μαυροβούνιο | 5 | 3 | (3-13) |
4. | Ισπανία | 5 | 3 | (5-12) |
D' ΟΜΙΛΟΣ
Α' Γύρος (Βουλγαρία)
22/5, 15.30 Πορτογαλία - Αζερμπαϊτζάν 3-2 (25-23, 16-25, 23-25, 25-23, 15-12)
22/5, 18.00 Βουλγαρία - Ελλάδα 3-0 (25-13, 25-14, 25-13)
23/5, 15.30 Αζερμπαϊτζάν - Ελλάδα 3-1 (25-14, 30-28, 17-25, 25-21)
23/5, 18.00 Πορτογαλία - Βουλγαρία 0-3 (14-25, 18-25, 21-25)
24/5, 15.30 Ελλάδα - Πορτογαλία 3-1 (25-17, 21-25, 25-15, 25-19)
24/5, 18.00 Αζερμπαϊτζάν - Βουλγαρία 3-2 (17-25, 25-22, 19-25, 25-20, 15-8)
B' Γύρος (Αζερμπαϊτζάν)
29/5 14.00 Πορτογαλία - Βουλγαρία 0-3 (17-25, 17-25, 19-25)
29/5 16.30 Αζερμπαϊτζάν - Ελλάδα 3-0 (25-18, 25-21, 25-18)
30/5 14.00 Βουλγαρία - Ελλάδα 3-1 (25-9, 20-25, 25-21, 25-12)
30/5 16.30 Πορτογαλία - Αζερμπαϊτζάν 1-3 (27-25, 23-25, 18-25, 14-25)
31/5 14.00 Ελλάδα - Πορτογαλία 2-3 (24-26, 21-25, 25-22, 25-21, 13-15)
31/5 16.30 Βουλγαρία - Αζερμπαϊτζάν 3-1 (25-14, 25-18, 14-25, 25-19)
D΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΕΣ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Βουλγαρία | 6 | 16 | (17-5) |
2. | Αζερμπαϊτζάν | 6 | 12 | (15-10) |
3. | Πορτογαλία | 6 | 4 | (8-16) |
4. | Ελλάδα | 6 | 4 | (7-16) |
Ε' ΟΜΙΛΟΣ
Α' Γύρος (Γαλλία)
23/5, 17.00 Ουγγαρία - Ισραήλ 3-1 (25-21, 17-25, 25-17, 25-18) Ουγγαρία 9, Ισραηλ 12, 9,
23/5, 20.00 Γαλλία- Σουηδία 3-0 (25-21, 25-10, 25-23)
24/5, 17.00 Ισραήλ - Γαλλία 3-0 (25-23, 25-15, 26-24)
24/5, 20.00 Σουηδία - Ουγγαρία 1-3 (17-25, 19-25, 27-25, 19-25)
25/5, 15.00 Ισραήλ - Σουηδία 3-1 (25-21, 12-25, 25-17, 25-15)
25/5, 18.00 Γαλλία - Ουγγαρία 0-3 (22-25, 21-25, 15-25)
B' Γύρος (Ισραήλ)
30/5 17.00 Ισραήλ - Σουηδία 3-1 (17-25, 25-23, 25-23, 25-18)
30/5 19.30 Ουγγαρία - Γαλλία 1-3 (20-25, 25-27, 25-17, 22-25)
31/5 17.00 Σουηδία - Γαλλία 0-3 (14-25, 22-25, 14-25)
31/5 19.30 Ισραήλ - Ουγγαρία 3-1 (26-24, 14-25, 25-11, 25-17)
1/6 17.00 Σουηδία - Ουγγαρία
1/6 19.30 Γαλλία - Ισραήλ
Ε΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΕΣ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Ισραήλ | 5 | 12 | (13-6) |
2. | Ουγγαρία | 5 | 9 | (11-8) |
3. | Γαλλία | 5 | 9 | (9-6) |
4. | Σουηδία | 5 | 0 | (3-15) |
F' ΟΜΙΛΟΣ
Α' Γύρος (Αυστρία)
21/5, 18.00 Ρουμανία - Βοσνία 3-1 (23-25, 25-18, 25-23, 25-18)
21/5, 20.15 Αυστρία - Σλοβακία 0-3 (23-25, 16-25, 17-25)
22/5, 18.00 Βοσνία - Αυστρία 2-3 (26-28, 25-21, 25-22, 18-25, 14-16)
22/5, 20.15 Σλοβακία - Ρουμανία 0-3 (14-25, 21-25, 21-25)
23/5, 18.00 Αυστρία - Ρουμανία 0-3 (17-25, 30-32, 14-25)
23/5, 20.15 Βοσνία - Σλοβακία 0-3 (16-25, 22-25, 14-25)
Β' Γύρος (Ρουμανία)
30/5 16.00 Βοσνία - Αυστρία 2-3 (25-23, 23-25, 25-23, 12-25, 11-15)
30/5 18.30 Ρουμανία - Σλοβακία 3-0 (25-19, 25-19, 25-14)
31/5 16.00 Αυστρία - Σλοβακία 0-3 (24-26, 16-25, 23-25)
31/5 18.30 Βοσνία - Ρουμανία 0-3 (8-25, 16-25, 14-25)
1/6 16.00 Σλοβακία - Βοσνία
1/6 18.30 Αυστρία Ρουμανία
F΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΕΣ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Ρουμανία | 5 | 15 | (15-1) |
2. | Σλοβακία | 5 | 9 | (9-6) |
3. | Αυστρία | 5 | 4 | (6-13) |
4. | Βοσνία | 5 | 2 | (5-15) |