17-10-2022 23:05

Ε.Σ.Π.Α.Α.Α.: Δεξαμενή Μεταμόρφωσης, ΑΕΚ και Ένωση Γαλατσίου ξεχωρίζουν στο πρωτάθλημα Κοριτσιών Κ20

Πραγματοποιήθηκε η 2η αγωνιστική στο πρωτάθλημα των Κοριτσιών Κ20 της ΕΣΠΑΑΑ με δύο ομάδες στον Α όμιλο και μία στον Β όμιλο να συνεχίζουν με το απόλυτο βαθμών.
Ωστόσο δύο αναβολές υπήρχαν στον Β όμιλο όπου τα παιχνίδια ΓΣ Γλυκών Νερών - ΑΕ Αμπελοκήπων και ΑΟΝΝΝΕ Αμαζόνες - ΑΟ Νέοι Βύρωνος να έχουν οριστεί για την ερχόμενη Πέμπτη.

Στον Α όμιλο ξεχώρισε η πολύ καλή εμφάνιση της Δεξαμενής Μεταμόρφωσης κόντρα στη Νίκη Αμαρουσίου. Η Δεξαμενή πήρε τη νίκη με 3-0 αφού κατάφερε να χτίσει σημαντική διαφορά από νωρίς και στα τρία σετ και έτσι έφτασε τους 6 βαθμούς. Ο Πανελλήνιος δυσκόλεψε την ΑΕΚ ουσιαστικά μόνο στο πρώτο σετ. Μετά το 23-25 του πρώτου σετ η ΑΕΚ βρήκε αυτοπεποίθηση και σιγουριά στο παιχνίδι της και έτσι οι φιλοξενούμενες πήραν τη νίκη με 0-3 και κρατήθηκαν στην κορυφή μαζί με τη Δεξαμενή. Το τρίποντο πήρε και ο ΑΟ Αγίου Στεφάνου παραμένοντας κοντά στην κορυφή με 5 βαθμούς.Νίκη για το Φοίβο Μελισσίων επί του ΖΑΟΝ με 3-0 σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχες έδειξαν το καλό τους πρόσωπο. Ο Φοίβος ήταν καλύτερος και στα τρία σετ και πήρε το πρώτο φετινό του τρίποντο. Τρίποντο και για τους Ίωνες που επικράτησαν με 3-1 του Παναθηναϊκού σε ένα ωραίο και ανταγωνιστικό παιχνίδι. Οι πράσινες ξαναμπήκαν στο ματς μετά τα δύο πρώτα χαμένα σετ αλλά τα κορίτσια των Ιώνων υπερείχαν στις λεπτομέρειες και έκαναν το 3-1. Νίκη, επίσης, σημείωσε και ο Απόλλων που με καθαρό σκορ 0-3 και πολύ καλή εικόνα επικράτησε στην έδρα του ΑΟ Κωφών.

Ο Αστέρας Αγίου Δημητρίου πραγματοποίησε το ρεπό του στον Β όμιλο. Στις τρεις αναμετρήσεις που πραγματοποιήθηκαν ξεχώρισε η νίκη της Ένωσης Γαλατσίου κόντρα στη Δάφνη Αγ. Δημητρίου με 3-0. με τη νίκη αυτή οι γηπεδούχες είναι, έστω και προσωρινά, μόνες στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 6 βαθμούς.Νίκη και καλή εμφάνιση κατά διαστήματα για την Θέτιδα στην έδρα της ΑΕ Καρύστου. Παρότι στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχες πίεσαν και προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι τελικά λύγισαν και ηττήθηκαν. Σημαντική νίκη και για το Μαρκόπουλο που στο πρώτο φετινό παιχνίδι όπου επικράτησε του Ηλυσιακού με 3-0 στα Μεσόγεια.Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες: