17-10-2022 22:36

Ε.Σ.Π.Α.Α.Α.: Με δύο πρωτοπόρους ο Α' όμιλος και με τριπλή ισοβαθμία ο Β' όμιλος στο πρωτάθλημα Αγοριών Κ18

Σε πλήρη δράση το πρωτάθλημα Αγοριών Κ18 της ΕΣΠΑΑΑ με πέντε ομάδες να συνεχίζουν με το απόλυτο βαθμών.

Στον Α όμιλο η ΟΠΕ Χαλκίδας έκανε το ρεπό της. Η Σχολή Μωραΐτη ήταν η μία από τις δύο ομάδες που έκαναν το δύο στα δύο. Το Κολλέγιο Αθηνών δε μπόρεσε να σταματήσει τη Σχολή Μωραΐτη και με 3-0 και καλή εικόνα έφτασαν στους 6 βαθμούς. Στους 6 βαθμούς βρίσκεται και ο Πανερυθραϊκός μετά το 1-3 επί της Κηφισιάς. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με πολύ φόρα κατακτώντας το πρώτο σετ με 7-25 και εν συνεχεία κατέκτησαν και το δεύτερο σετ. Η Κηφισιά έβαλε αντίδραση και μείωσε παίρνοντας το τρίτο σετ αλλά ο Πανερυθραϊκός ήταν ανώτερος και με 1-3 πήρε τη νίκη. Η Αθηνά Μαγκουφάνας έκανε το ντεμπούτο της για φέτος, αφού είχε ρεπό στην 1η αγωνιστική, και ξεκίνησε θετικά. Απέναντι στο Φοίβο Μελισσίων επικράτησε με 3-0 εντός έδρας με την ομάδα του Φοίβου να είναι πιο απειλητική ουσιαστικά μόνο στο τρίτο σετ.

Όσον αφορά το Β όμιλο υπάρχει τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή και τους 6 βαθμούς. Οι Νέοι Βύρωνος διπλασίασαν τις νίκες τους πιάνοντας υψηλή απόδοση κόντρα στην Παλλήνη. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 3-0 και άφησαν την Παλλήνη για δεύτερο ματς χωρίς νίκη. Νίκη και για την ΑΕΚ που ξεπέρασε το εμπόδιο του Παπάγου. Οι κιτρινόμαυροι ήταν σταθερά καλοί κόντρα σε μια αξιόμαχη ομάδα και κατάφεραν να φτάσουν στο 3-0 και να συνεχίσουν το πρωτάθλημα χωρίς απώλειες βαθμών και σετ.Με νίκη εκτός έδρας συνέχισε ο Παναθηναϊκός και έγινε ο τρίτος της παρέας των πρωτοπόρων. Η Αγία Παρασκευή έβαλε δύσκολα στους πράσινους και διεκδίκησε στα ίσια το δεύτερο και το τρίτο σετ αλλά τελικά με 0-3 ο Παναθηναϊκός πήρε αυτό που ήθελε. Πρώτη νίκη για τον ΕΑΟ Σπάτων που πέρασε από την έδρα του Μαρκόπουλου με το νικηφόρο 1-3.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της 2ης αγωνιστικής:

αγωνιστική

Α Όμιλος

ΟΠΕ Χαλκίδας - Ρεπό
ΑΣ Σχολή Μωραϊτη - ΣΑ Κολλεγίου Αθηνών 3-0 (25-15, 25-16, 25-21)
ΑΟΠ Κηφισιάς - Πανερυθραϊκός ΑΣ 1-3 (07-25,16-25, 25-22,17-25)
ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 - ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" 3-0 (25-16, 25-17, 25-20)