13-06-2022 00:01

Πανελλήνιο πρωτάθλημα αγοριών Κ18 (2η αγωνιστική): Μεγάλες νίκες για Πήγασο Πολίχνης και Πανερυθραϊκό

Στην δεύτερη μέρα του Πανελληνίου Αγοριών Κ18 στο κλειστό της Ερυθραίας, ο Πήγασος Πολίχνης καλύτερος επικράτησε του Ιωνικού με 3-1 ενώ μετά από δραματικό τάι μπρέικ ο Πανερυθραϊκός λύγισε 3-2 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Πλέον για την κατάκτηση του τίτλου ολα θα κριθούν την Δευτέρα 13 Ιουνίου, με τον πρωτοπόρο Πήγασο Πολίχνης να αντιμετωπίσει τον δεύτερο στη βαθμολογία Εθνικό Αλεξανδρούπολης, ενώ ο τρίτος Πανερυθραϊκός θα παίξει στη συνέχεια απέναντι στον Ιωνικό Νίκαιας.

Ιωνικός Νίκαιας-Πήγασος Πολίχνης 1-3

Το 2Χ2 στη τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος αγοριών Κ18  έκανε ο Πήγασος Πολίχνης, ο οποίος για την δεύτερη ημέρα του θεσμού επικράτησε με 3-1 σετ του Ιωνικού Νίκαιας.

Ο Ιωνικός Νίκαιας αν και ξεκινούσε καλά κάθε σετ, ο εξαιρετικός Πήγασος Πολίχνης απαντούσε με ανατροπές, και έφτασε στο πρώτο του τρίποντο στη διοργάνωση.

Στο πρώτο σετ ο Ιωνικός προηγήθηκε με 6-3 και 8-5 για να απαντήσει γρήγορα ο Πήγασος (8-9), ωστόσο στο 13-13 η ομάδα της Νίκαιας εκμεταλλεύτηκε τα λάθη σε υποδοχή και επίθεση και ξέφυγε με 19-13 για να πάρει εύκολα το σετ με 25-16.

Στο δεύτερο σετ το αμφίρροπο 10-10 έγινε 14-10 με τα σερβίς του Νανόπουλου, για να απαντήσει ο Πήγασος με μπλοκ για το 14-14. Οι τυπικά γηπεδούχοι μπόρεσαν να ξεφύγουν και πάλι με 17-14 και να διατηρήσουν το +3 μέχρι το 20-17 που έγινε 20-20 (με άσσο στην μετακίνηση του Νανόπουλου από το 6 στο 1).Ο Πήγασος με τα λάθη του Ιωνικού προηγήθηκε 21-23 για να χάσει το πρώτο σετ μπολ (23-24 με μπλοκ) και με άουτ επίθεση να σβήσει και το δεύτερο (24-24), αλλά μία κακή υποδοχή των παικτών του Ιωνικού έφερε το 1-1 (24-26).

Ο Ιωνικός και στο τρίτο σετ ξεκίνησε καλύτερα φτάνοντας στο 11-8 με τον Πήγασο να φέρνει το σκορ στα ίσια στο 13-13, αλλά και πάλι η πίεση από το σερβίς των τυπικά γηπεδούχων τους επέτρεψε να ξεφύγουν με 17-14. Ούτε αυτή τη φορά όμως μπόρεσαν να κρατήσουν τη διαφορά και το 18-16 έγινε 18-20 και παρόλο που ισοφάρισαν 20-20, ο Πήγασος με σερί 1-5 (εξαιρετικό μπλοκ) πήρε προβάδισμα στο σκορ.

Ο Ιωνικός προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης και προηγήθηκε με 5-2 στο δ' σετ, όμως ο Πήγασος αντέδρασε γρήγορα (6-7) και ουσιαστικά όλα κρίθηκαν στο 7-8. Εκεί ο Πήγασος έτρεξε σερί 6-0 (με λάθη και μπλοκ) για να φτάσει στο 7-14 κι ο Ιωνικός δεν μπόρεσε να επιστρέψει για να φτάσουμε στο τελικό 14-25.

Διαιτητές: Μαρκάτης, Πρέντζας, Γραμματεία: Καλιγέρη.

Τα σετ: 1-3 (25-16, 24-26, 21-25, 14-25)

ΑΟ ΙΩΝΙΚΟΣ (Μαρούλης): Νανόπουλος, Μακρής, Ντρέκης, Βεζύρης, Καραμαρούδης, Καλλιμάνης / Δοροβάτας (λ), Ευγενιάδης (λ), Παπαδόπουλος Ελ., Παπαδόπουλος Β., Τσοκάνης.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Μαζιώτης): Στεφανίδης, Πετρίδης, Σεμερτζίδης, Παναγιώτου, Τέλιος, Αδαμίδης / Μπαλούκας (λ), Μπαρλής (λ), Αυγερινίδης, Σαββίδης, Σδραυκάκης, Ουζούνης.

Εθνικός Αλεξανδρούολης-Πανερυθραϊκός 2-3

Μετά από δύο και πλέον ώρες συναρπαστικού αγώνα, ο Πανερυθραϊκός επικράτησε του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με 3-2 σετ του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στο τελευταίο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής  του Πανελληνίου πρωταθλήματος αγοριών Κ18

Ο Πανερυθραϊκός αν και προηγήθηκε με 2-0 σετ επί της εβρίτικης ομάδας, χρειάστηκε να κατακτήσει το τάι μπρέικ με 16-14 για να πάρει το δίποντο που τον κρατάει στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος Ελλάδας στη κατηγορία των παίδων. Όλα θα κριθούν την Δευτέρα 13 Ιουνίου, με τον πρωτοπόρο Πήγασο Πολίχνης να αντιμετωπίσει τον δεύτερο στη βαθμολογία Εθνικό Αλεξανδρούπολης, ενώ ο τρίτος Πανερυθραϊκός θα παίξει στη συνέχεια απέναντι στον Ιωνικό Νίκαιας.

Στο κρίσιμο πέμπτο σετ του αγώνα, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης είχε σταθερά προβάδισμα τριών πόντων (8-5, 9-6, 10-7, 11-8), έφτασε να έχει δύο ματς μπολ (14-12), όμως ο Πανερυθραϊκός με φοβερές άμυνες έμεινε στο παιχνίδι και με σερί 4-0 πήρε το σετ με 14-16.

Διαιτητές: Ράντσιου, Βελώνης, Γραμματεία: Καλιγέρη.

Τα σετ: 2-3 (25-27, 19-25, 25-23, 25-22, 14-16)

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ (Ανδραβίζος): Κεσκίνης, Παπάζογλου, Σαλαμπάσης, Σουσουρίδης, Κοντοστάθης, Μιχαηλίδης / Γκοτσίδης (λ), Ηλιάδης.

ΑΣ ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Ουτζής): Καρύκας, Αδράκτας, Μωραΐτης, Ρέππας, Μπάος, Καλλιμάνης / Φουμάκης (λ), Δεριζιώτης, Αναγνωστάκης.

Αναλυτικά το πλήρες πρόγραμμα των αγώνων:

Σάββατο 11 Ιουνίου 2022

ΑΟ Ιωνικός - ΜΓΣ Εθνικός 1-3 (27-25, 22-25, 17-25, 22-25)

Πήγασος Πολίχνης - ΑΣ Πανερυθραϊκός 3-2 (25-10, 25-21, 25-27, 20-25, 15-11)

Κυριακή 12 Ιουνίου 2022

ΑΟ Ιωνικός - Πήγασος Πολίχνης 1-3 (25-16, 24-26, 21-25, 14-25)

ΜΓΣ Εθνικός - ΑΣ Πανερυθραϊκός 2-3 (25-27, 19-25, 25-23, 25-22, 14-16)

Δευτέρα 13 Ιουνίου 2022

12.00: Πήγασος Πολίχνης - ΜΓΣ Εθνικός, Διαιτητές: Νικάκης, Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

14.00: ΑΣ Πανερυθραϊκός - ΑΟ Ιωνικός, Διαιτητές: Πρέντζας, Βελώνης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου