12-06-2022 00:42

Πανελλήνιο αγοριών Κ18 (1η αγωνιστική): Σημαντικό διπλό του Εθνικού, δραματική νίκη του Πήγασου Πολίχνης κόντρα στον Πανερυθραϊκό

Με σπουδαίο διπλό κόντρα στον Ιωνικό Νίκαιας με 1-3 ξεκίνησε το πανελλήνιο Κ18 Αγοριών, ο δυνατός Εθνικός Αλεξανδρούπολής ενώ ο Πήγασος Πολίχνης αν και τυπικά γηπεδούχος «έσπασε» την έδρα του διοργανωτή Πανερυθραϊκού με 3-2 και πήρε προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Ιωνικός-Εθνικός Αλεξανδρούπολης 1-3

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης μπήκε με το δεξί στο Final 4 του Πανελληνίου πρωταθλήματος αγοριών Κ18 που διεξάγεται στη Νέα Ερυθραία. Οι Θρακιώτες έκαναν την ανατροπή κόντρα στον Ιωνικό στο εναρκτήριο ματς του τουρνουά, που ήταν μια μάχη από την αρχή ως το τέλος.

Ο Εθνικός στο πρώτο σετ προηγήθηκε για πρώτη φορά με 9-10, αλλά έφτασε γρήγορα στο +5 (11-16) και μέχρι το 18-21 είχε μια σημαντική διαφορά. Οι παίκτες του Ιωνικού όμως με εξαιρετικές άμυνες και πετυχημένες κόντρα μπάλες πλησίασαν σε 20-21, ισοφάρισαν 23-23 κι αφού έσβησαν δύο σετ μπολ (23-24, 24-25) πήραν το σετ με 27-25.

Στο δεύτερο ο Εθνικός ξέφυγε από νωρίς (1-4, 4-8, 5-10) με τον Ιωνικό να μετατρέπει το 12-18 σε 18-20 και να πλησιάζει στον πόντο (21-22), όμως οι Θρακιώτες στο 22-23 πήραν δύο σερί πόντους και ισοφάρισαν σε 1-1.

Οι παίκτες του Ανδραβίζου ξεκίνησαν εντυπωσιακά και στο γ' σετ (5-10), με τον Ιωνικό να πλησιάζει μέχρι τους τρεις πόντους (8-11, 16-19), αλλά το 1-2 να έρχεται εύκολα με 17-25.

Ο Εθνικός έχοντας την ψυχολογία με το μέρος πήρε το προβάδισμα και στο δ' σετ (3-6, 6-10) φτάνοντας στο 14-20. Εκεί ο Ιωνικός έκανε την τελευταία προσπάθεια για να επιστρέψει στο ματς μειώνοντας σε 19-21, χωρίς όμως να μπορέσει να πλησιάσει περισσότερο για να τελειώσει το ματς στο 22-25.

Διαιτητές: Βελώνης, Παπαχατζής Π., Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Τα σετ: 1-3 (27-25, 22-25, 17-25, 22-25)

Ιωνικός (Μαρούλης): Νανόπουλος, Μακρής, Καραμαρούδης, Ντρέκης, Καλλιμάνης, Βεζύρης / Δοροβάτας (λ), Τσοκάνης, Παπαδόπουλος Ελ., Παπαδόπουλος Β., Κοζομπόλης.

Εθνικός Αλεξ. (Ανδραβίζος): Σουσουρίδης, Κεσκίνης, Παπάζογλου, Σαλαμπάσης, Κοντοστάθης, Μιχαηλίδης / Γκοτσίδης (λ)

Πήγασος-Πανερυθραϊκός 3-2

Ο Πήγασος αν και προηγήθηκε με 2-0 και 24-21, χρειάστηκε τελικά το τάι μπρέικ για να κάμψει την αντίσταση του Πανερυθραϊκού στον αγώνα με τον οποίο έπεσε η αυλαία της 1ης αγωνιστικής της τελικής φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος Κ18 στην Ερυθραία.

Ο αγώνας εξελίχθηκε σε ένα πραγματικό θρίλερ με τον Πανερυθραϊκό να αγγίζει μια τεράστια ανατροπή, αλλά τον Πήγασο να φτάνει σε μία σπουδαία νίκη. Στο πρώτο σετ ο Πήγασος ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος παίρνοντας διαφορά στο σκορ από νωρίς (6-3, 9-4, 17-6) με τον Πανερυθραϊκό να μην μπορεί να βρει ρυθμό και το 25-10 να έρχεται πολύ εύκολα.

Η ομάδα της Ερυθραίας έδειξε άλλο πρόσωπο στο δεύτερο σετ μέχρι το 13-12, αλλά εκεί η ομάδα της Πολίχνης εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων και άνοιξε τη διαφορά στο 17-12. Ο Πανερυθραϊκός επέστρεψε στο μειώνοντας σε 21-18 και 22-20 με άσο, δεν μπόρεσε όμως να πλησιάσει περισσότερο με το σετ να κλείνει στο 25-21.

Οι οικοδεσπότες του Final 4 ξεκίνησαν καλύτερα στο γ' σετ ξεφεύγοντας με 3-6 και παρόλο που ο Πήγασος μετέτρεψε το 5-8 σε 11-8 κι έφτασε στο 13-9, η ομάδα της Ερυθραίας επέστρεψε στο ματς. Το 16-13 έγινε 16-18, όμως στο 17-19 όχι μόνο έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει στο σκορ, αλλά δέχθηκε σερί 0-3 για να προσπεράσει η ομάδα της Πολίχνης με 20-19. Το θρίλερ φάνηκε να τελειώνει όταν ο Πήγασος έκανε το 21-21, 24-21, ωστόσο όποιος το πίστεψε έκανε λάθος. Ο Πήγασος έχασε το σερβίς και δέχθηκε σερί 4-0 για το 25-24, με το σετ να καταλήγει στον Πανερυθραϊκό με 27-25.

Η μεγάλη ανατροπή έδωσε ψυχολογία στην ομάδα της Ερυθραίας που προηγήθηκε με 6-8 στο δ' σετ, για να απαντήσει ο Πήγασος που προσπέρασε με 11-9. Οι τυπικά γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το 14-13 που έγινε 14-16 και λίγο αργότερα η διαφορά άνοιξε στο 16-19 και 17-22. Ο Πήγασος μείωσε σε 20-23, όμως το ματς πήγε στο 5ο σετ.

Στο τάι μπρέικ ο Πήγασος πήρε ξανά τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκε με 8-6, χάνοντας κόντρα επίθεση στο 9-6 και αντί για το +4 η διαφορά έπεσε στον πόντο (10-9. Ο Παναγιώτου ξεκόλλησε τον Πήγασο που έφτασε ξανά το +3 (12-9) και σε ματς μπολ (14-10) με τον Παναγιώτου να χάνει την πρώτη ευκαιρία, όχι όμως και τη δεύτερη διαμορφώνοντας το τελικό 15-11 και δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Διαιτητές: Πρέντζας, Αντωνόπουλος, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Τα σετ:  3-2 (25-10, 25-21, 25-27, 20-25, 15-11)

Πήγασος Πολίχνης (Μασιώτης): Παναγιώτου, Πετρίδης, Στεφανίδης, Σεμερτζίδης, Αδαμίδης, Τέλιος / Μπαλούκας (λ), Μπαρδής (λ), Δημόκας, Ουζούνης, Αυγερινίδης.

Πανερυθραϊκός (Ουτζής): Μπάος, Ρέππας, Μωραΐτης,Καρύκας,Καλλιμάνης, Αδρακτάς / Φουμάκης (λ), Μητράκας.

Αναλυτικά το πλήρες πρόγραμμα των αγώνων:

Σάββατο 11 Ιουνίου 2022

ΑΟ Ιωνικός - ΜΓΣ Εθνικός 1-3 (27-25, 22-25, 17-25, 22-25)

Πήγασος Πολίχνης - ΑΣ Πανερυθραϊκός 3-2 (25-10, 25-21, 25-27, 20-25, 15-11)

Κυριακή 12 Ιουνίου 2022

17.00: ΑΟ Ιωνικός - Πήγασος Πολίχνης, Διαιτητές: Μαρκάτης, Πρέντζας, Γραμματεία: Καλιγέρη.

19.00: ΜΓΣ Εθνικός - ΑΣ Πανερυθραϊκός, Διαιτητές: Ράντσιου, Βελώνης, Γραμματεία: Καλιγέρη.

Δευτέρα 13 Ιουνίου 2022

12.00: Πήγασος Πολίχνης - ΜΓΣ Εθνικός, Διαιτητές: Νικάκης, Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

14.00: ΑΣ Πανερυθραϊκός - ΑΟ Ιωνικός, Διαιτητές: Πρέντζας, Βελώνης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου