05-10-2020 13:27

ΕΣΠΑΑΑ: Μεγάλες ανατροπές για Πανελλήνιο, ΖΑΟΝ στο Κ20 Γυναικών

Εύκολες νίκες στον Α΄ όμιλο και μεγάλες ανατροπές στον Β’ ομιλο είχαμε στο Πρωτάθλημα Κ20 Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ. Εντυπωσιακό ξεκίνημα για την ομάδα του «Φοίβου» Μελισσίων, η οποία αν και πήρε δύσκολα το πρώτο σετ ήταν καταιγιστική στα επόμενα δύο απέναντι στον Παναθηναϊκό.

.Με σχετική άνεση πήραν τη νίκη και τους τρεις βαθμούς και ο Απόλλων Αγίου Δημητρίου, ο ΓΣ Απόλλων αλλά και η Δεξαμενής Μεταμόρφωσης. Η ΑΕΚ, από την άλλη, συνάντησε αντίσταση από την ΑΠΕΣ Καπανδριτίουμόνο στο τρίτο σετ, το οποίο και έχασε. Ήταν, όμως, πολύ καλή στο υπόλοιπο παιχνίδι με αποτέλεσμα να έρθει το τελικό 1-3 υπέρ της.

Στο Β’ όμιλο, όπου η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί αύριο Τρίτη με το παιχνίδι ΑΟ Μαρκοπούλου – ΑΕ Αγίας Παρασκευής, είχαμε μεγάλες ανατροπές.

Ο ΑΟ "Ίσιδα - Δίας" Νέας Μάκρης έκανε τη μοναδική καθαρή νίκη, με αντίπαλο την ΕΑΟ Σπάτων, στην αγωνιστική κάτι που την έβαλε από τώρα κιόλας μόνηπρώτη στη βαθμολογία. Από εκεί και έπειτα είχαμε παρόμοιο σκηνικό στα άλλα δύο παιχνίδια.

Η ΑΕ Αμπελοκήπων δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το γεγονός ότι προηγήθηκε με 0-2 απέναντι στον Πανελλήνιο. Οι γηπεδούχες αρχικά ισοφάρισαν και εν τέλη, με ένα πολύ ανταγωνιστικό τάι μπρέικ, πήραν τη νίκη με 3-2.

Η Θέτις, επίσης προηγήθηκε με 2-0 στο ματς με αντίπαλο τον Ζηρίνειο. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, βρήκαν τις δυνάμεις να αντεπιτεθούν και πήραν τα επόμενα τρία σετ (2-3) και κατέκτησαν μια πολύ σημαντική νίκη στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

1η αγωνιστική Α Όμιλος

ΓΣ Αστέρας Αγίου Δημητρίου - ΓΣ Απόλλων Αγίου Δημητρίου 0-3 (15-25, 8-25, 22-25)

Παναθηναϊκός ΑΟ - ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" 0-3 (22-25, 6-25, 5-25)

ΓΣ Απόλλων - ΑΕΣ Ενωση Γαλατσίου 3-0 (25-18, 25-18, 25-20)

ΑΠΕΣ Καπανδριτίου – ΑΕΚ 1-3 (18-25, 18-25, 25-22, 13-25)

ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης - ΑΟ Ηλυσιακός 3-0 (25-13, 25-13, 25-18)