05-10-2020 12:31

Σετ-ρεκόρ 80 πόντων απο ΑΕΚ και Φοίβο στο Κ18 Ανδρών της ΕΣΠΑΑΑ

Εντυπωσιακά σκορ και δυνατά παιχνίδια είχαμε στην 1ης αγωνιστική για το πρωτάθλημα Ανδρών Κ18 της ΕΣΠΑΑΑ. Αυτό που ξεχώρισε ήταν το εκπληκτικό σετ 80 πόντων (41-39) που είχαμε στο ματς ΑΕΚ-Φοίβος Μελισσίων, όπου βρήκε νικητές τους «κιτρινόμαυρους» με 3-1.

Με εξαίρεση το παιχνίδι ΓΣ Κερατέας - ΟΠΕ Χαλκίδας, όπου οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με το «διπλό» στο τάϊ μπρέικ, στα υπόλοιπα παιχνίδια πήραν καθαρές νίκες τα φαβορί.

Η ομάδα της Χαλκίδας κέδρισε με άνεση το πρώτο σετ. Με την ίδια άνεση, όμως, η Κερατέα πήρε το δεύτερο σετ και ισοφάρισε. Ανατροπή στην ανατροπή και έτσι ο ΓΣ Κερατέας προηγήθηκε αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν τον τρόπο να κάνουν το 2-2. Η ομάδα της Χαλκίδας ήταν πιο ψύχραιμη και αποφασισμένη και με 10-15 πήρε το 5ο και καθοριστικό σετ και ταυτόχρονα τη νίκη με 2-3.Το πέρασμα του Παναθηναϊκού από τη Σχολή Μωραΐτη ήταν καταιγιστικό και πρόσφερε την πιο άνετη νίκη στην αγωνιστική.

Το 4-25 του πρώτου σετ αποδεικνύει την ανωτερότητα των «πρασίνων» οι οποίοι έφτασαν με άνεση στο 0-3.Οι Νέοι Βύρωνος επικράτησαν με 0-3 στην έδρα των Αμπελοκήπων ωστόσο η νίκη, παρότι με αυτό το σκορ, ήρθε δύσκολα καθώς οι γηπεδούχοι κόντραραν την ομάδα του Βύρωνα και στα τρία σετ.

Η ΑΕΚ με τον Φοίβο Μελισσίων προσέφεραν μια εντυπωσιακή «μονομαχία». Το πρώτο σετ του αγώνα, όπως αναφέρουμε και στον πρόλογο, κρίθηκε με το εντυπωσιακό 41-39, (80 πόντοι σετ) το οποίο αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα σκορ που έχουμε δει στο ελληνικό βόλεϊ σε οποιαδήποτε κατηγορία. Οι φιλοξενούμενοι ξαναμπήκαν στο παιχνίδι με 23-25 στο δεύτερο σετ αλλά η ΑΕΚ ήταν ανώτερη στη συνέχεια του αγώνα και πήρε το καθαρό τρίποντο με 3-1.

Τέλος, στο Κολλέγιο Αθηνών, η Κηφισιά μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε στα σετ με 0-1. Το Κολλέγιο Αθηνών πήρε δύσκολα το επόμενο σετ με 25-23 αλλά κάπου εκεί ξέμεινε από δυνάμεις και ενέργεια. Ο ΑΟΠ Κηφισιάς » πάτησε γκάζι» και με πολύ καλό 3ο και 4ο σετ πήρε τη νίκη με 1-3.