21-02-2020 04:58

Ε.Σ.Π.Α.Α.Α: Πέμπτος σερί τελικός για το Μαρκόπουλο με αντίπαλο τον Απόλλωνα Αγ. Δημητρίου

Μαρκόπουλο και Απόλλων Αγ. Δημητρίου, είναι οι δύο φιναλίστ που θα διεκδικήσουν την Τετάρτη(26/2), το τρόπαιο του Final-4 K20 της Ε.Σ. Π.Α.Α.Α. Στους δύο χθεσινούς ημιτελικούς στο κλειστό της Κυψέλης, ο Απόλλωνας επικράτησε 3-1 του Πανελλήνιου και το Μαρκόπουλο που θα πάει σε πέμπτο σερί τελικό 3-0 τον Φοίβο Μελισσίων.

1ος  Ημιτελικός Πανελλήνιος-Απόλλων Αγ. Δημητρίου 1-3

Ο Απόλλωνας Αγ Δημητρίου ξεκίνησε δυνατά και πήρε εύκολα τα δύο πρώτα σετ (14-25, 12-25) σε συνδυασμό με το μεγάλο άγχος των γηπεδούχων. Στο τρίτο σετ είχαμε ανατροπή σκηνικού. Η ομάδα της Άννα Σαλούστρου μεταμορφώθηκε και με την βοήθεια των φίλαθλων της, πήρε μεγάλο προβάδισμα με πρωταγωνίστρια την Κατσαρού με 14-8 και 18-12.

Στην εξίσωση του σετ, μπήκε και η Μεθενίτη αλλά και η κεντρική Σοφία Ρόκα που τελείωσε αρκετούς πρώτους χρόνους, το σκορ έγινε 22-18, 24-18 και η Κατσαρού μέσα σε πανδαιμόνιο, τελείωσε το σετ με 25-19 και μείωσε σε 1-2, δίνοντας ελπίδες για ισοφάριση, η οποία δεν ήρθε ποτέ.

Αν και η ομάδα της Κυψέλης ξεκίνησε καλά και πήρε κεφάλι στο σκορ με 13-10 από τη Γρέτου και 15-12 με άσσο της Πάλλα, η ομαδα του Αγ. Δημητρίου αντέδρασε και πάλι και με σερί 3-11 από Ζαρκάδα, Λουκά και Τουρλέντου γύρισε το σετ σε 18-23 και το κατέκτησε με 18-25 και 1-3

Τα σετ 1-3 (14-25, 12-25, 25-19, 18-25)

Απόλλων Αγ. Δημητρίου (Νικολακόπουλος): Νανά, Τζώρτζη, Ζαρκάδα, Αναγνωστοπούλου, Τουρλέντου, Λουκά, Νιώτη (λ), Κομβόκη

Πανελλήνιος: (Σαλούστρου): Κατσαρού, Πάλλα, Σωτήρη, Σταθοπούλου, Γρέτου, Κανελλοπούλου (λ), Αλ Νουμπάνι, Ρόκα Σ, Ρόκα Λ, Μεθενίτη, Παπαγιαννοπούλου.

2ο ημιτελικός: Μαρκόπουλο-Φοίβος Μελισσιων 3-0

Με όπλο το σερβίς , το Μαρκόπουλο μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και τη Λεπενιώτη να παίρνει τέσσερις άσους ξεκίνησε με 10-6, και στη συνέχεια με την ίδια παίκτρια, και τις Σπανάκη, Μποκή, εκτόξευσε την διαφορά στο 19-10, 22-11, 23-13 και 25-13.Ανώτερο και στο δεύτερο σετ, το Μαρκόπουλο ξέφυγε με αιχμή την Σπανάκη με 16-8, 19-10, 22-10 με άσσο της Λεπενιώτη , 24-14 και 25-15.Στο τρίτο είχαμε ντέρμπι με τον Φοίβο να εμφανίζεται βελτιωμένος στην υποδοχή και να βρίσκει λύσεις στην επίθεσηΤατούλη, Μήλιου, Θάνου.

Η ομάδα των Μεσογείων προηγήθηκε με 13-8, 17-13 και 20-15 αλλά οι παικτριες του Σπύρου Νικολάκη, μείωσαν σε 23-21. Με καθοριστική την Βίκυ Παπαδοπούλου στο φινάλε, οι νικήτριες κατάφεραν να σφραγίσουν στο σετ με το αγχωτικό 25-22 και να πανηγυρίσουν για πέμπτη φορά την πρόκριση τους, στο τελικό του Final-4.

Tα σετ 3-0 (23-13, 25-15, 25-22)

Μαρκόπουλο (Τζιανγκρόσι): Χατζηγρηγορίου, Παπαδοπούλου, Λεπενιώτη, Μποκή, Αλαγιάννη, Σπανάκη, Δήμα (λ) Ρανιτσέφσκι (λ)Μπόσνια, Ανυφαντή, Ευαγγελίου, Κωτσαρά

Φοίβος Μελισσίων: (Νικολάκης) Κυριακού, Τατούλη, Μήλιου, Μπέτκα, Δημητρακοπούλου, Κομίνη , Μπαμπαγιούρη (λ), Μάστορα, Θάνου, Γιαννακάκη