21-06-2019 23:34

Πανελλήνιο Κορασίδων: Μεγάλη νίκη του Βότση στο Μαρκόπουλο με σούπερ Αντύπα

Η ομάδα του Ναύαρχου Βότση στο δεύτερο παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής του Παενλληνίου Κορασίδων, πέτυχε σπουδαία νίκη κόντρα στον γηπεδούχο ΑΟΜ με 3-0 σετ (25-18, 25-23, 25-23) και θα αντιμετωπίσει με ανεβασμένη ψυχολογία το Σάββατο (18,00) την Ελπίδα Αμπελοκήπων, στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

Η ομάδα του Δημήτρη Βαλσαμίδη δικαίωσε το ρόλο του φαβορί ενω ευτύχησε να εχει σε εκπληκτική βραδιά την αρχηγό της ομάδας Στέλλα Αντύπα, η οποία τελείωσε το ματς με 23 πόντους ενω 11 είχε η Μπαλογιάννη, και οι οποίες βοήθησαν καθοριστικά τον Βότση να φτάσει σε μεγάλη νίκη κόντρα στο γηπεδούχο Μαρκόπουλο.

Οπλο των νικητριών το σερβίς που δημιούργησε πολλά προβλήματα στην υποδοχή του ΑΟΜ, ο οποιος παρουσιάστηκε πολυ αγχωμένος και με πολλά λάθη.

Το πρώτο σετ το πήρε εύκολα ο Βότσης με 25-18, στο δεύτερο ειχαμε ντέρμπι με τις ομάδες να ειναι ισόπαλες μέχρι το 23-23 αλλα ο Βότσης ηταν αυτός που  με συγκέντρωση και ψυχραιμία, επικράτησε με 25-23 απο πόντο της Μπαλογιάννη.

Στο τρίτο σετ,  η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξεκίνησε με μεγάλο προβάδισμα, το Μαρκόπουλο ισοφάρισε σε 22-22, ο Βοτσης πηρε προβάδισμα 24-22, οι παικτριες του Μανθάτη μείωσαν σε 24-23 αλλα η Αντύπα με κρίσιμη επιθεση τελείωσε το ματς με 25-23 και διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-23, 25-23)

ΑΠΣ ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ (Βαλσαμίδης): Αντύπα 23 (15/34 επ., 5 άσσοι, 3 μπλοκ, 80% υπ.), Κολοβού 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τριλυράκη 8 (7/20 επ., 1  μπλοκ, 41% υπ.), Μπαλλογιάνη 11 (8/21 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γαροφαλάκη 5 (2/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καραγιαννάκη / Αγιομαμίτου (λ, 48% υπ.), Τσιριμώκκου (λ), Μιτελούδη 1 (1 άσσος).

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ (Μανθάτης): Αναγνώστου 3 (3/15 επ., 62% υπ.), Χατζηγρηγορίου 1 (1 μπλοκ), Μποκή 4 (1/8 επ., 3 μπλοκ), Σκουρλή 2 (2/5 επ.), Λεπενιώτη 4 (3/18 επ., 1 μπλοκ), Παπαδοπούλου 14 (11/25 επ., 3 μπλοκ, 45% υπ.) / Στυμφαλιάδου (λ, 40% υπ.), Δήμου (λ), Κωτσαρά 4 (2/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αλαγιάννη 1 (1/3 επ.), Ευαγγελίου.