19-05-2019 05:05

Την νίκη η Δεξαμενή, την πρόκριση η ΓΕΗ

O ΑΟ Δεξαμενής «έσπασε το ρόδι» στον Γ’ προημιτελικό όμιλο Κορασίδων στο Αιγάλεω, καθώς επικράτησε 3-2 (25-22, 25-20, 17-25, 23-25, 15-9) της ΓΕ Ηρακλείου, η οποία όμως με τον βαθμό που απέσπασε, έφτασε τους 4 και κατέκτησε την δεύτερη θέση που την έστειλε σε νοκ άουτ ματς κόντρα στο γηπεδούχο Μαρκόπουλο (19/5, 20.00)

Το παιχνίδι ηταν γκραν γκινιολ, όπως τα περισσότερα του ομίλου ,με τον ΑΟΔΜ να προηγείται με 2-0 σετ και να φτάνει μια ανάσα από το καθαρό τρίποντο που πιθανόν να του έδινε την πρόκριση και στη συνέχεια την ΓΕΗ να αντιδράει και να ισοφαρίζει σε 2-2 , με τον βαθμό αυτό να είναι από «χρυσάφι».

Δυνατό ξεκίνημα με  2-0 ο ΑΟΔΜ

Όσον αφορά το πέμπτο σετ, εκείνο ήταν διαδικαστικό με την ομάδα του Στέφανου Πολύζου να παίρνει νίκη-γοήτρου. Αγωνιστικά η Δεξαμενή ξεκίνησε πολύ ορεξάτα το ματς, πήρε μεγάλο προβάδισμα στο σκορ με 19-9 με ασταμάτητες τις Ρουμελιώτη, Γούναρη, Κούτρα. Στη συνέχεια όμως «κόλλησε» σε μια περιστροφή και η ΓΕΗ με εκπληκτικό σερί 13-5, πλησίασε στο 24-22 αλλά τελικά μπόρεσε να το πάρει δύσκολα με 25-22 και να κανει το 1-0.

Μάχη εγινε και στο δεύτερο σετ, οπου οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μεχρι το 10-11. Στη συνέχεια η εξαιρετική Περδικάκη πήγες στο σερβίς και πήρε 4 άσσους και μαζί με έναν ακόμη της Κατσαμποξάκη, ανέβασαν τον δείκτη ρου σκορ στο 11-16.

Οι παίκτριες της Μεταμόρφωσης αντέδρασαν, ισοφάρισαν σε 17-17 με την Κούτρα και με ξέσπασμα της Γούναρη, πέρασαν μπροστά με 19-17. Η ΓΕΗ μείωσε σε 19-18 αλλά δεν άντεξε άλλο και ο ΑΟΔΜ με νέο σερί 6-1 επικράτησε με 25-20 και έφτασε στο 2-0.

Ανατροπή ΓΕΗ και «χρυσό» 2-2

Το σκηνικό άλλαξε ριζικά στο τρίτο σετ όπου η ΓΕΗ πάλι από το σερβίς της Περδικάκη, έκανε το 9-10 , 10-15 με 5/6 άσσους, ενώ πριν να προλάβει να συνέλθει η ομάδα της Μεταμόρφωσης, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο11-19 και13-22 , για να καθαρίσει το σετ με 17-25 και να μειώσει σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ εγινε πολύ μεγάλο ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες μέχρι το 19-19.Εκεί η ΓΕΗ με πίεση στο σερβίς και σε συνδυασμό με τα λάθη του ΑΟΔΜ, ξέφυγε με 20-23.

Οι παίκτριες του Πολύζου με Ρουμελιώτη και Γούναρ, μείωσαν σε 23-24 αλλά η Αντωνακάκη με πολύ δύσκολη προσπάθεια έκανε το 23-25 και ισοφάρισε στο «χρυσό» 2-2. Στην τελευταία φάση η ομάδα της Μεταμόρφωσης, διαμαρτυρήθηκε για παράβαση στην αντέννα, όμως ο πρώτος διαιτητής ο κ.Παπαστάμος πήρε την φάση επάνω του και έδειξε ότι ο πόντος μετράει κανονικά

Όλη η ομάδα της ΓΕΗ έγινε ένα κουβάρι από τα πανηγύρια ενώ το τάι μπρέικ ήταν διαδικαστικό με τον ΑΟΔΜ να επικρατεί με 15-9.

Από τις νικήτριες, πρώτη μεταξύ ίσων η Γούναρη και πολύ κοντά Ρουμελιώτη, Κούτρα, Στατέλη, από την ΓΕΗ οι συνήθης ύποπτες Περδικάκη, Αντωνακάκη, Γιαγκιόζη, Αποστολίδου.

Τα σετ: 3-2 (25-22, 25-20, 17-25, 23-25, 15-9)

ΑΟ Δεξαμενής (Πολύζος): Ρουμελιώτη, Γούναρη, Σταματίου, Καλογεροπούλου, Σταματίου, Τσολάκη (λ) Κατσιμάνη

ΓΕΗ (Προύφας): Χριστάκη, Περδικάκη, Αντωνακάκη, Μελικώνη, Κατσαμποξάκη, Αποστολίδου, Παπαδάκη (λ) Πολυμίλη (λ), Μαυράκη, Αγγελή, Γιαγκιόζη