18-05-2019 05:28

Πανελλήνιο Κορασίδων: Δραματική νίκη-ανατροπή του Ερ. Αστέρα κόντρα στον ΑΟ Δεξαμενής

Πολύ σκληρός για να χάσει, αποδείχτηκε ο Ερυθρός Αστέρας Πάτρας,καθώς για την 2η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της προημιτελικής φάσης Κορασίδων, επικράτησε με 3-2(25-23, 15-25, 20-25, 26-24, 16-14), ύστερα από δραματική μονομαχία με τον ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης.

Να σημειωθεί ότι οι παίκτριες της Ελένης Λεγάτου, οι οποίες είχαν χάσει στην πρεμιέρα, περίπατο, με 3-1 από την ΓΕΗ, εμφανίστηκαν πολύ παθιασμένες και αποφασιστικές και αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-2 και 9-17 στο τέταρτο, βρήκαν το κουράγιο και την ψυχική δύναμη να πάρουν το σετ ενώ στο τάι μπρέικ μετά από Χιτσκοκικό φινάλε μπορεσαν να εξασφαλίσουν τη νίκη που της κρατάει θεωρητικά στο «κόλπο» της δεύτερης θέσης και δίνει το εισιτήριο για τα νοκ άουτ ματς πρόκρισης στο φάιναλ-4.

. Απο την αλλη η Δεξαμενή πλήρωσε τα πολλά λάθη στο τέταρτο σετ και την μεγάλη της απειρία,οταν ο αντίπαλος την πιέζει. Θεωρητικά χρειάζεται καθαρό τρίποντο κόντρα στην ΓΕΗ για να εχει ελπίδες προκρισης και αναλόγως τα σετ τους ματς και την ισοβαθμία με τις αλλες ομάδες.

Σημερα 3η αγωνιστική θα παίξουν ΓΕΗ-Δεξαμενή (17,00), Αιγαλεω- Ερ. Αστερας Πάτρας (19.30)

Δραματική αρχή και ανατροπή Δεξαμενής

Το παιχνίδι φάνηκα ότι θα ηατν γκραν γκινιόλ καθως ο Αστέρας επικράτησε πολύ δύσκολα στο πρώτο σετ με 25-23, καθώς ο ΑΟΔΜ είχε καταφέρει να πλησιάσει στον πόντο με 24-23.

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα του Στέφανου Πολυζου,ανεβασε κατακόρυφα την απόδοση της και αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 12-7 έκανε εκπληκτικό σερί με 14-1 και εκτόξευσε την διαφορά στο 13-21 με Ρουμελιώτη, Γούναρη και με την βοήθεια της τραυματισμένης κεντρικής Κούτρα, επικράτησε με 15-25 και ισοφάρισε σε 1-1.

Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο σετ όπου με ψυχολογία στα ύψη , η ομάδα της Μεταμόρφωσης, κυριάρχησε εύκολα, ειχε σταθερό προβάδισμα +5 ( 14-19) με τις εξαιρετικές Ρουμελιώτη, Γούναρη. Ο Αστερας αντέδρασε, ισοφάρισε σε 19-19 με την Τσούση αλλα η είσοδος της Κατσιμάνη που έβγαλε τρομερή ενέργεια και αποτελεσματικότητα στην επίθεση, έδωσε την ευκαιρία στον ΑΟΔΜ να επικρατήσει με 20-25 και να παρει το προβάδισμα με 1-2.

Αντεπίθεση Αστέρα και επικράτηση θρίλερ στο πέμπτο σετ

«Πράματα και θάματα» είχαμε στο τέταρτο σετ. Η ομάδα της Μεταμόρφωσης , μπηκε φουριόζα, απέκτησε μεγάλο προβάδισμα με 9-17 αλλα δεν μπόρεσε να τελειώσει το σετ και την νίκη.

Οι Πατρινές παίκτριες με μπροστάρισες τις Σπυροπούλου, Κοντραφούρη και σε συνδυασμό με τα λάθη της Δεξαμενής, μείωσαν σε 17-19, ανέτρεψαν για δεύτερη φορά προβάδισμα της αθηναϊκής ομάδας με 17-20 καθώς ισοφάρισαν σε 20-20, 23-23 και «έκλεψαν» το σετ με 26-24 με πόντο της παθιασμένης Σπυροπούλου, στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί είχαμε νέο θρίλερ, καθώς οι ομάδες βρεθηκαν ισόπαλες με 10-10, 10-12 η Δεξαμενή με Κατσιμάνη, ανατροπή 14-12 με ασσο της Κοντραφούρη, 14-14 από άουτ επίθεση της Γκοτζιά και 16-14 με μπλοκ άουτ της Σπυροπούλου, η οποία έγραψε το απίθανο 3-2 και πυροδότησε έξαλλα πανηγύρια στην αποστολή του Ερυθρού Αστέρα για την παρθενική του νίκη στο τουρνουά, ύστερα απο μεγάλες ανατροπές.

Μορφές από τις νικήτριες, Κοντραφούρη, Σπυροπούλου, απο τον ΑΟΔΜ, και πάλι ξεχώρισαν, Ρουμελιώτη, Γούναρη ενώ έδωσαν λύσεις Κατσιμάνη και η τραυματίας Κούτρα που έπαιξε με ένα πόδι..

Διαιτητές : Λιάκου, Αντωνοπούλος

Τα σετ 3-2 ((25-23, 15-25, 20-25, 26-24, 16-14)

Ερυθρός Αστέρας (Λεγάτου): Γκοτζιά, Τσούση, Κασπίρη, Κοντραφούρη, Σπυροπούλου, Ραζακλή Κατσή (λ)

ΑΟΔΜ: (Πολύζος) Στατέλη, Κούτρα, Γούναρη, Ρουμελιώτη, Σταματίου, Καλογεροπούλου, Βαλέντη (λ), Κατσιμάνη, Τσιολάκη