23-03-2019 01:51

Πανελλήνιο νεανίδων: Δύσκολη νίκη ΠΑΟΚ στο τάι μπρέικ με 30αρα Κυπαρίσση (video)

Με οδηγό μια απίθανη Στααμτία Κυπαρίσση η οποία τελείωσε το ματς με 30 πόντους, στο πιο παραγωγικό βράδυ της καριέρα της, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-2 της μαχητικής Ελπίδας Αμπελοκήπων, στην πρεμιέρα του Πανελλήνιου πρωταθλήματος νεανίδων στο κλειστό της Πολίχνης.

Ο δικέφαλος έκανε τα εύκολα δύσκολα έκανε στο κλειστό της Πολίχνης, αφου και αν προηγήθηκε με 2-0 σετ απέναντι στην Ελπίδα, χρειάστηκε το αγχωτικό τάι μπρέικ για να πάρει τη νίκη.

Αν και η ομάδα του Γιάννη Χαριτωνίδη στο τρίτο σετ ήταν μπροστά με 7-2, στο τέταρτο με 15-8, οι Αμπελόκηποι με Σουπιωνή Γκόλτσιου, Αρμουτσή, βρήκε τις λύσεις και οδήγησε το παιχνίδι στο πέμπτο σετ.

Εκεί, η ομάδα του Γιώργου Χρυσομαλλίδη προηγήθηκε με 2-7 και έφερε το σετκαι στο 14-14, ο ΠΑΟΚ ομως με την ασταμάτητη, Σταματία Κυπαρίσση σε σερβίς και επίθεση, πήρε το σετ με 16-14 και μαζί την παρθενική του νίκη σε τελική φάση Πανελλήνιου πρωταθλήματος νεανίδων.

Για τις νικήτριες, εκτος της εκπληκτικής Σταματίας Κυπαρίσση που πήρε 30 πόντους, βοήθησε πολύ και η  Μαρία Κλέπκου η οποία ολοκλήρωσε το ματς με 22. Από την Ελπίδα που δεν παράτησε το ματς και πάλεψε με φοβερό πάθος, ξεχώρισαν Γκόλτσιου, Σουπιώνη, Αρμουτσή.

Τα σετ: 2-3 (23-25, 25-27, 25-20, 25-21, 14-16)

ΑΣ ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Αθανασιάδου 6 (5/6 επ., 1 άσσος), Παπαδοπούλου 12 (10/38 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ.), Σουπιώνη 11 (7/26 επ., 4 άσσοι, 50% υπ.), Ράντοβιτς 7 (3/4 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκόλτσιου 17 (12/34 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Αρμουτσή 10 (5/12 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ευγενίδου (λ, 48% υπ.), Ιασωνίδου (λ), Αμπεριάδου 2 (2/7 επ., 33% υπ.), Λιούτα (0/1 επ.), Τερζόγλου 5 (2/2 επ., 3 άσσοι),Πατίκα.

ΠΑΟΚ (Χαριτωνίδης): Πιλιτσίδου 10 (6/25 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Λεονταρίδου 11 (7/13 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ηλιοπούλου 4 (3/5 επ., 1 άσσος), Κυπαρίσση 30 (27/63 επ., 3 άσσοι, 32% υπ.), Κλέπκου 22 (21/63 επ., 1 άσσος, 42% υπ.), Τσώνη 2 (0/2 επ., 2 άσσοι) / Σανιώτη (λ, 30% υπ.), Λώλη (λ), Μιχοπούλου 2 (2 άσσοι).

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα (ΔΑΚ Πολίχνης)

Παρασκευή 22 Μαρτίου - 1η αγωνιστική

ΑΣ Ελπίς - ΠΑΟΚ 2-3 (23-25, 25-27, 25-20, 25-21, 14-16), Διαιτητές: Σταυριανίδης, Τσιούλα.

ΑΟ Μαρκοπούλου - ΑΟ Αιγάλεω 3-0 (25-19, 25-14, 25-22), Διαιτητές: Βασιλειάδης, Τσιούλα.