Εκτυπώστε τη σελίδα
08-03-2019 22:55

Πανελλήνιο νεανίδων: Ο ΠΑΟΚ 3Χ3 και πρόκριση στα ημιτελικά

Ελπίδα Αμπελοκήπων και ΕΑ Λάρισας προκρίθηκαν στην ημιτελική φάση του πανελλήνιου πρωταθλήματος νεανίδων και το Σάββατο στις 17.00 θα αναμετρηθούν για την πρώτη θέση στον Α' όμιλο.

Στον Β' όμιλο ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε τους αγώνες με τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια προκρίθηκε ως πρώτος στα ημιτελικά και το δεύτερο εισιτήριο θα κριθεί ανάμεσα στον Φιλαθλητικό Λαρισαϊκό και τον Ναύαρχο Βότση (9/3, 18.00).

Στον Γ' όμιλο έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο όσον αφορά τις ομάδες που συνεχίζουν στην επόμενη φάση. Ολυμπιακός και Φοίβος Μελισσίων νίκησαν την Τελχινίδα με 3-0 σετ και το Σάββατο (9/3, 20.30), ο νικητής στον μεταξύ τους αγώνα θα προκριθεί ως πρώτος.

Στον Δ' όμιλο, το Μαρκόπουλου με 2Χ2 κόντρα σε Αιγάλεω και ΓΕ Ηρακλείου, έκλεισε θέση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης. Η δεύτερη θέση και η πρόκριση θα κριθεί ανάμεσα στο Αιγάλεω και στη ΓΕ Ηρακλείου το Σάββατο στις 17.00 στο κλειστό των Μεσογείων.

Προημιτελική φάση Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Νεανίδων

Α' όμιλος (Ι. Λεμονίδης)

Πέμπτη 7 Μαρτίου

ΑΣ Ελπίς - ΑΣ Αίας Κιλκίς 3-0 (25-07, 25-15, 25-15)
ΑΣ Γαία Δράμας - ΕΑ Λαρίσης 0-3 (23-25, 22-25, 18-25)

Παρασκευή 8 Μαρτίου

ΑΣ Γαία Δράμας - ΑΣ Ελπίς 0-3 (12-25, 18-25, 12-25)

ΑΣ ΓΑΙΑ ΔΡΑΜΑΣ (Κυριαζίδης): Στάμου, Καραϊσαρλή, Παλλικάρη, Πασχάλη, Μιχαηλίδου, Κεραμιτσοπούλου / Γεωργιάρδου (λ), Ελευθεριάδου (λ), Σταυρινάκη, Χιντζίδου, Σκεύα, Θεοδωρίδου.
ΑΣ ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Σουπιώνη, Ράντοβιτς, Γκόλτσιου, Παπαδοπούλου, Αρμουτσή Τ., Αθανασιάδου / Ιασωνίδου (λ), Ευγενίδου (λ), Γούση, Αμπεριάδου, Αρμουτσή Μ., Πατίκα, Παπάζογλου

ΕΑ Λαρίσης - ΑΣ Αίας Κιλκίς 3-1 (29-27, 25-21, 22-25, 25-15)

ΕΑ ΛΑΡΙΣΗΣ (Παπαδημητρίου): Πλακιά, Αποστόλου, Εξάρχου, Γερολυμάτου, Μαργαριτοπούλου, Στεργίου / Βλάχου (λ).
ΑΣ ΑΙΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Σολκίδης): Ναλπαντίδου, Γεωργιάδου, Σεχάι, Εμμανουηλίδου, Κώστογλου Στ., Κώστογλου Σ. / Φουρά (λ), Λαμπριανίδου, Καντίδου, Παπαδοπούλου.

Σάββατο 9 Μαρτίου

15.00: ΑΣ Αίας Κιλκίς - ΑΣ Γαία Δράμας
17.00: ΑΣ Ελπίς - ΕΑ Λαρίσης

Βαθμολογία Α' ομίλου

1. ΑΣ Ελπίς 6β. (6-0)
2. ΕΑ Λαρίσης 6β. (6-1)
3. ΑΣ Αίας Κιλκίς 0β. (1-6)
4. ΑΣ Γαία Δράμας 0β. (0-6)

Β' όμιλος (PAOK Sports Arena, Μίκρα και Βότση)

Τετάρτη 6 Μαρτίου

ΑΟ Ηρακλής Ιωαννίνων - ΠΑΟΚ 0-3 (12-25, 22-25, 11-25)

Πέμπτη 7 Μαρτίου

Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός - ΑΟ Ηρακλής Ιωαννίνων 3-0 (25-15, 25-19, 25-21)
ΠΑΟΚ - ΑΠΣ Ναύαρχου Βότση 3-2 (25-27, 25-14, 25-18, 20-25, 18-16)

Παρασκευή 8 Μαρτίου

ΠΑΟΚ - Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 3-0 (25-13, 25-16, 25-17)

ΑΣ ΠΑΟΚ (Χαριτωνίδης): Κυπαρίσση, Λεονταρίδου, Ηλιοπούλου, Κλέπκου, Μπαμπή, Πιλιτσίδου / Σανιώτη (λ), Λώλη (λ), Μιχοπούλου.
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΪΚΟΣ (Ιόφτσεφ): Ξανθή, Βαϊοπούλου, Γαργαλά, Μπίλλη, Κούμπουρα, Τζήκα / Μπάλλα (λ), Ευθυμιοπούλου (λ), Στατήρη, Παραφέστα, Σεκλειζιώτη, Παπακωνσταντίνου, Πίτσα.

ΑΠΣ Ναυάρχου Βότση - ΑΟ Ηρακλής Ιωαννίνων 3-0 (25-16, 25-17, 25-15)

ΑΠΣ ΝΑΥΑΡΧΟΥ ΒΟΤΣΗ (Δεληγιάννη): Μιχελάκη, Σαλαγκούδη, Αντύπα, Κυριακίδου, Πετροπούλου, Μπαλλογιάννη / Παπουτσή (λ), Κολοβού, Γαροφαλάκη, Καραγιαννάκη, Τριανταφύλλου, Τριλυράκη.
ΑΟ ΗΡΑΚΛΗΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Ζιώγος): Θεοδωράκη, Παππά Κ., Ζερβοπούλου, Τασιούλα, Σιορέντα Γ., Παππά Κλ. / Αναστασούλη (λ), Σπύρου, Ζούλα.

Σάββατο 9 Μαρτίου

Βότση 18.00: Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός - ΑΠΣ Ναύαρχου Βότση

Βαθμολογία Β' ομίλου

1. ΠΑΟΚ 8β. (9-2)
2. ΑΠΣ Ναύαρχου Βότση 4β. (5-3)
3. Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 3β. (3-3)
4. ΑΟ Ηρακλής Ιωαννίνων 0β. (0-9)

Γ' όμιλος (Λύκειο Μελισσίων)

Πέμπτη 7 Μαρτίου

Ολυμπιακός ΣΦΠ - ΡΣΦΠ Τελχινίς 3-0 (25-13, 25-16, 25-20)

Παρασκευή 8 Μαρτίου

ΣΦΑΜ Φοίβος - ΡΣΦΠ Τελχινίς 3-0 (25-09, 25-18, 25-16)

ΣΦΑΜ ΦΟΙΒΟΣ (Αμαριανάκης): Σκανδάλη Κ., Καταπόδη, Μέγγου, Σκανδάλη Φ., Καραντάνη, Γεωργακοπούλου / Μολδοβανίδη (λ), Μπαμπαγιούρη (λ), Δημητρακοπούλου, Ζαχαροπούλου, Μουτοπούλου, Αρμόνη, Τζήμα.
ΡΣΦΠ ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Τσιντομηνάς): Τερζίου Α., Μυρωνίδου, Γκίκα, Τερζίου Φ., Τερζή, Σούσαρι / Κουφομανώλη (λ), Βαρτζιά, Γκιζέττη.

Σάββατο 9 Μαρτίου

20.30: Ολυμπιακός ΣΦΠ - ΣΦΑΜ Φοίβος

Βαθμολογία Γ' ομίλου

1. ΣΦΑΜ Φοίβος 0β. (3-0)
2. Ολυμπιακός ΣΦΠ 3β. (3-0)
3. ΡΣΦΠ Τελχινίς 0β. (0-6)

Δ' όμιλος (Μαρκόπουλου)

Πέμπτη 7 Μαρτίου

ΓΕ Ηρακλείου - ΓΣ Ηλιούπολης 3-0 (25-11, 25-17, 25-15)
ΑΟ Μαρκοπούλου - ΑΟ Αιγάλεω 3-0 (25-12, 25-20, 25-22)

Παρασκευή 8 Μαρτίου

ΓΣ Ηλιούπολης - ΑΟ Αιγάλεω 1-3 (25-22, 21-25, 22-25, 19-25)

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Μαρκάκη): Μαρκάκη, Γρατσία, Κοντούδη, Κουτσούκου, Κουρτή, Μπατή / Παπαδοπούλου (λ), Κανέλλου (λ), Παγανέλη, Αρώνη, Αντωνιουδάκη, Ζαννού, Καντάρη.
ΑΟ ΑΙΓΑΛΕΩ (Ιωάννου): Κοντούδη, Κοκμοτού, Σωτηροπούλου, Αρχιμαναρίτη, Αρμάου, Κράνη / Κουλοπούλου (λ), Διαμαντοπούλου (λ), Ανδρεόλα, Καμπά, Μάλτσιου.

ΓΕ - Ηρακλείου - ΑΟ Μαρκοπούλου 0-3 (16-25, 14-25, 07-25)

ΓΕ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (Προυφάς): Αντωνακάκη, Αποστολίδου, Γιαγκιόζη, Μαυράκη, Τρουλινάκη, Αγγελή / Πολυμίλη (λ), Παπαδάκη (λ), Φετφατζή, Κατσαμποξάκη, Σεγρεδάκη, Χρηστάκη, Μελικώνη, Ταμπάκη.
ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ (Μανθάτης): Αναγνώστου, Μαρινα΄κη, Χατζηγρηγορίου, Γεωργατζή, Μποκή, τσιτσιγιάννη / Κόττα (λ), Αλλαγιάννη, Παπασιδέρη, Σκουρλή, Λεπενιώτη, Κωτσαρά, Παπαδοπούλου.

Σάββατο 9 Μαρτίου

17.00: ΑΟ Αιγάλεω - ΓΕ Ηρακλείου
19.00: ΑΟ Μαρκοπούλου - ΓΣ Ηλιούπολης

Βαθμολογία Δ' ομίλου

1. ΑΟ Μαρκοπούλου 6β. (6-0)
2. ΓΕ Ηρακλείου 3β. (3-3)
3. ΑΟ Αιγάλεω 3β. (3-4)
4. ΓΣ Ηλιούπολης 0β. (1-6)

Το πρόγραμμα της ημιτελικής φάσης:

Όμιλοι Α & Β - Κυριακή 10 Μαρτίου

Ι. Λεμονίδης 15.00: Α1 - Β2
Μίκρας 17.30: Β1 - Α2

Όμιλοι Γ & Δ - Κυριακή 10 Μαρτίου

Μαρκόπουλου 19.00: Δ1 - Γ2
Λύκειο Μελισσίων 19.30: Γ1 - Δ2

Σχετικά άρθρα

  • Το ντέρμπι που αλλάζει τα δεδομένα
    Το χθεσινό ντέρμπι Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός στο Μελίνα Μερκούρη είχε να μας δώσει νέα δεδομένα αλλά και να επιβεβαιώσει αυτά που λίγο πολύ γνωρίζαμε από την έναρξη της φετινής σεζόν. Μπορεί να υπάρχει πολύς δρόμος ακόμα και όλα να μπορούν να ανατραπούν ωστόσο έχοντας παίξει μεταξύ τους όλοι οι πρωτοπόροι, Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ, Φοίνικας Σύρου, έχουμε μια πιο ξεκάθαρη εικόνα για το τί μπορούμε να περιμένουμε στο υπόλοιπο του πρωταθλήματος.

    Του Καλλιτσάρη Ιωάννη
  • Ο «μπόμπερ» Εβάντρο στον ΠΑΟΚ
    Παίκτης του ΠΑΟΚ είναι και επίσημα μετά τους Πριγιέν και Κανέλλο και ο εξαιρετικός Βραζιλιάνος ακραίος Εβάντρο, ο οποίος επιστρέφει για μία ακόμη θητεία στο ελληνικό πρωτάθλημα.
  • Eπανεκκίνηση στον ΠΑΟΚ με covid τεστ και Τάκη Φλώρο
    Επιστροφή στο γήπεδο και για την ομάδα βόλεϊ γυναικών του ΠΑΟΚ, η οποία αφού υποβλήθηκε στα απαραίτητα τεστ ανίχνευσης covid, «πάτησε» στη συνέχεια γήπεδο.
  • Πανελλήνιο γυναικών Κ20: Πρόσω ολοταχώς για το... repeat ο Π.Α.Ο.Κ., 3-0 τον Απόλλωνα Πάτρας
    Με νίκη ξεκίνησε ο Π.Α.Ο.Κ. τη φετινή τελική φάση πανελληνίου πρωταθλήματος κοριτσιών Κ20, στη προσπάθειά του να διατηρήσει τον τίτλο που κατέκτησε πέρυσι. Η ομάδα του Γιάννη Χαριτωνίδη επικράτησε με 3-0 σετ του Απόλλωνα Πάτρας έχοντας υπεροχή σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες απέναντι στην ομάδα της Αχαΐας.
  • Πανελλήνιο αγοριών Κ21 και κοριτσιών Κ20: Αρνητικά και τα 158 τεστ για τον COVID-19
    Η Ε.Ο.ΠΕ. με ανακοίνωσή της ενημέρωσε πως τήρησε όλα τα αυστηρά υγειονομικά πρωτόκολλα που πρέπει να ακολουθηθούν για την διεξαγωγή των αγώνων της τελικής φάσης των πανελλήνιων πρωταθλημάτων αγοριών Κ21 και κοριτσιών Κ20. Συγκεκριμένα με δικά της έξοδα πραγματοποιήθηκαν 158 τεστ ανίχνευσης του ιού COVID-19 και βγήκαν όλα αρνητικά.