Η Ελπίδα στον δεύτερο ημιτελικό νίκησε με 3-1 σετ τον Ναύαρχο Βότση και θα διεκδικήσει την Τρίτη στις 20.00 τον 4ο τίτλο της στον θεσμό.
Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στον τελικό και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο, αφήνοντας εκτός τελικού μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι τον Άρη, ο οποίος το 2018 κατέκτησε το πρωτάθλημα της ΕΠΕΣΘ (και το 2017) αλλά και το πρωτάθλημα Ελλάδας στις νεάνιδες.
Η διοργάνωση είναι αφιερωμένη στην ευαισθητοποίηση του κόσμου για τη δωρεά μυελού των οστών και την Τράπεζα Εθελοντών που διατηρεί ο σύλλογος «Όραμα Ελπίδας».
Κατά τη διάρκεια των απονομών της διοργάνωσης (Τρίτη 5/2) θα βραβευτεί ο Απόστολος Χαριτωνίδης, μεταμοσχευμένος αθλητής ο ίδιος και ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένος στο συγκεκριμένο σκοπό. Πρώην αρχηγός της ομάδας βόλεϊ της Ελπίδας Αμπελοκήπων, Παγκόσμιος πρωταθλητής στους αγώνες Μεταμοσχευμένων και πρωταθλητής Ευρώπης στίβου ΑΜΕΑ, ο Απόστολος αποτελεί τρανό παράδειγμα προς όλους μας.
ΑΣ Ελπίς - ΑΠΣ Ναύαρχος Βότσης 3-1 (25-19, 21-25, 25-07, 25-13)
Διαιτητές: Μπέλλος Ε., Μαυρίδης, Μυλοπούλου.
ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ (Δεληγιάννη): Σαλαγκούδη, Αντύπα, Μιχελάκη, Πετροπούλου, Τριανταφύλλου, Κυριακίδου / Παπουτσή (λ), Κολοβού, Μπαλλογιάννη, Γαροφαλάκη, Καραγιαννάκη, Τριλυράκη, Πιτσιγκώνη, λ Αγιομαμίτου.
ΑΣ ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Σουπιώνη, Αρμουτσή, Αθανασιάδου, Γκόλτσιου, Παπαδοπούλου, Παπάζογλου / Ευγενίδου (λ), Πατίκα, Ράντοβιτς, Παυλίκου, Γούση, λ Ιασωνίδου.
ΑΣ Άρης - ΠΑΟΚ 2-3 σετ (25-23, 25-20, 20-25, 14-25, 15-17)
Διαιτητές: Δημητρίου, Αβραμίδης, Μυλοπούλου.
ΑΡΗΣ (Τσαϊρέλης): Ζωϊδου, Μπάκα, Παπαδοπούλου, Κωνσταντίνου, Βάνη, Βασιλείου, λ Πετρινόλη, Νταντούλα, Σιδοπούλου, Κουτσολουκα, Μπρουκς.
ΠΑΟΚ (Χαριτωνίδης): Κλέπκου, Κυπαρίσση, Ηλιοπούλου, Τσώνη, Πιλιτσίδου, Λεονταρίδου / Σανιώτη (λ), Μπάμπη, Λώλη, Σταματίου.
Το πρόγραμμα του φάιναλ-4
Τρίτη 5 Φεβρουαρίου
Τελικός
20.00: ΑΣ Ελπίς - ΠΑΟΚ
Μικρός τελικός
18.00: Άρης - Ναύαρχος Βότσης
Δευτέρα 4 Φεβρουαρίου
Ημιτελικοί
ΑΣ Άρης - ΠΑΟΚ 2-3 σετ (25-23, 25-20, 20-25, 14-25, 15-17)
ΑΣ Ελπίς - ΑΠΣ Ναύαρχος Βότσης 3-1 (25-19, 21-25, 25-07, 25-13)
ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ | |
ΈΤΟΣ | ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΟΜΑΔΕΣ |
1979 | - |
1980 | Φιλαθλητικός |
1981 | Φιλαθλητικός |
1982 | Φιλαθλητικός |
1983 | Φιλαθλητικός |
1984 | Φιλαθλητικός |
1985 | Φιλαθλητικός |
1986 | ΕΟ Σταυρούπολης |
1987 | ΕΟ Σταυρούπολης |
1988 | ΕΟ Σταυρούπολης |
1989 | Φιλαθλητικός |
1990 | Φιλαθλητικός |
1991 | ΕΟ Σταυρούπολης |
1992 | ΕΟ Σταυρούπολης |
1993 | ΕΟ Σταυρούπολης |
1994 | Φιλαθλητικός |
1995 | Αίας Ευόσμου |
1996 | Αίας Ευόσμου |
1997 | Αίας Ευόσμου |
1998 | Αίας Ευόσμου |
1999 | Αίας Ευόσμου |
2000 | Αρης |
2001 | Αρης |
2002 | ΑΟ Αμπελοκήπων |
2003 | ΑΟ Αμπελοκήπων |
2004 | Νέα Γενεά Ασβεστοχωρίου |
2005 | Νέα Γενεά Ασβεστοχωρίου |
2006 | Εαρινός |
2007 | Ηρακλής |
2008 | Ηρακλής |
2009 | Ηρακλής |
2010 | Εαρινός |
2011 | Ηρακλής |
2012 | Ηρακλής |
2013 | Αίας Ευόσμου |
2014 | Ελπίς Αμπελοκήπων |
2015 | Ελπίς Αμπελοκήπων |
2016 | Ελπίς Αμπελοκήπων |
2017 | Άρης |
2018 | Άρης |
2019 |