24-03-2018 00:48

F4 Νεανίδων: Ανώτερος ο Άρης «λύγισε» το Μαρκόπουλο στην πρεμιέρα

Με πρώτο «βιολί» την Φρόσω Αλεξάκου, ο Άρης νίκησε με 3-0 σετ το Μαρκόπουλο στο "Στ. Βενέτης" στο Αιγάλεω, στο δεύτερο παιχνίδι και συνάμα ντέρμπι της πρεμιέρας της τελικής φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Νεανίδων.

Οι «κιτρινόμαυρες» το Σάββατο 24/3 στις 19.30 (Sportsonair live) θα αντιμετωπίσουν σε πρόωρο τελικό το γηπεδούχο Αιγάλεω που νίκησε νωρίτερα 3-1 τον Ναύαρχο Βότση, με τη νικήτρια ομάδα του ζευγαριού να γίνεται το απόλυτο φαβορί για την κατάληψη του φετινού τίτλου.Νωρίτερα στις 17.30 (Sportsonair live) θα παιξουν Μαρκόπουλο-Βότσης

Αγωνιστικά στο πρώτο σετ ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά, ήταν καταιγιστικός στην επίθεση, πίεσε στο σέρβις ειχε αποτελεσματικό μπλοκ και με ασταμάτητη την Αλεξάκου κόντρα στην παλιά της ομάδα,  πήρε εύκολα το πρώτο σετ με 14-25.

Στο δεύτερο το Μαρκόπουλο αντέδρασε, βελτίωσε την υποδοχή του, βρήκε λύσεις στην επίθεση με τις Νικολογιάννη, Τσιτσιγιάννη και Χούντα και πήγε το ματς πόντο- πόντο μέχρι το 19-19. Εκεί πιο ψύχραιμος και αποτελεσματικός οι περυσινές πρωταθλήτριες έκαναν σερί 1-6 με Αλεξάκου και Καθάριου και κατέκτησαν το σετ με 21-25.

Ίδιο σκηνικό είχαμε και στο τρίτο σετ όπου το πεισματάρικο Μαρκόπουλο ηταν κοντά στο σκορ με Νικολογιάννη, Τσιτσιγιάννη μέχρι τα μέσα του σετ (14-15). Ο Άρης στη συνέχεια πάτησε γκάζι με τις Αλεξάκου, Γουγούση και βρέθηκε στο +5 (16-21).

Οι παίκτριες του Τσαϊρέλη χαλάρωσαν και το παθιασμένο Μαρκόπουλο που δεν παράτησε το ματς, ισοφάρισε σε 23-23 με μπλοκ της Νικολογιάννη στην Αλεξάκου. ενώ λίγο αργότερα είχαμε νέα ισοπαλία με 24-24. Την τελευταία λέξη είχαν οι «κίτρινες» που με δύο καθοριστικές επιθέσεις της Γουγούση «καθάρισαν» το σετ με 24-26 και διαμόρφωσαν το τελικό 0-3.

Τα σετ: 0-3 (14-25, 21-25, 24-26)

ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ (Σωτηρόπουλος): Διάλλα, Σούλη, Νικολογιάννη, Τσιάκουλα, Τσιτσιγιάννη, Χούντα / Τουλγαρίδου (λ), Καραβοκύρη (λ), Παπασιδέρη, Αναγνώστου, Σκουρλή, Μαρινάκη, Λεπενιώτη, Γεωργαντζή.

ΑΡΗΣ (Τσαϊρέλης): Μπάκα, Πήττα, Ζωΐδου, Αλεξάκου, Καθάριου, Γουγούση / Πετρινόλη (λ), Αβραμίδου (λ), Βανή, Νταντούλα, Λιούνη, Σιδοπούλου, Παπαδοπούλου, Κωνσταντίνου.