02-02-2016 23:21

O Πανερυθραϊκός στον τελικό κόντρα στον ΠΓΣ

Ο ΑΣ Πανερυθραϊκός θα έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον περσινό τίτλο εφήβων στην ΕΣΠΑΑΑ καθώς προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης. Στον ημιτελικό που έγινε απόψε στο γυμναστήριο Στέλιος Καλαϊτζής στη Νέα Ερυθραία, ο Πανερυθραϊκός νίκησε με 3-1 σετ τους Νέους Βύρωνα μετά απο συναρπαστικό αγώνα που κρίθηκε με 30-28 στο τέταρτο σετ κι ενώ νωρίτερα οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με 23-19 και 24-20.

Μετά από σκληρή μάχη νίκησε ο Πανερυθραϊκός του Γρηγόρη Ρουσάκη πήρε τη νίκη. Ο Πανερυθραϊκος ήταν πρωταθλητής στην κατηγορία της ΕΣΠΑΑΑ και το 2015. Στον τελικό που θα γίνει την Κυριακή στο Στέλιος Καλαϊτζής θα αντιμετωπίσει τον Πανελλήνιο ο οποίος ήταν ο πρωταθλητής του 2014.

Τα σετ: 3-1 (13-25, 25-20, 25-18, 30-28)

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Ρουσσάκης): Βήττας Σοφ., Βήττας Γιαν., Σεβδαλής, Χατζηγεωργίου, Μπαλούγιας, Λαρσινός / Βελούδης (λ), Σκοτίδας, Ιωαννίδης, Παπαδόπουλος, Φιλιππουπολίτης, Μάρκου, Παπάζογλου, Γόντικας.

ΝΕΟΙ ΒΥΡΩΝΟΣ (Μολυβάς, Παπαδούρης): Γαμβρέλλης, Νικολάου, Ντούρος, Τσιμπούρης, Μαγκαβέτσος, Βασιλακόπουλος / Νικολακόπουλος (λ), Τσεκούρας, Πυλαρινός.

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΕΦΗΒΩΝ ΕΣΠΑΑΑ
Τρίτη 2 Φεβρουαρίου
Γυμναστήριο Πανερυθραϊκού 20.00: Πανερυθραϊκός - ΑΟΝ Βύρωνα 3-1 (13-25, 25-20, 25-18, 30-28)
Γυμναστήριο Πανελληνίου 19.00: Κολλέγιο Αθηνών - Πανελλήνιος 0-3 (15-25, 21-25, 22-25)