30-01-2013 20:33

Φοβερή ανατροπή της Παναχαϊκής και πρόκριση στον αποψινό τελικό με ΕΑΠ

Η Παναχαϊκή προκρίθηκε στον τελικό του πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΣΠΕ Πελοποννήσου μετά από αγώνα θρίλερ στον ημιτελικό κόντρα στην Ολυμπιάδα. Οι ροσονέρι έχαναν με 14-8 στο τάι μπρέικ αλλά με το σερβίς του Εμράχ Σούρτσε και τις επιθέσεις των Καραμπέρη, Μαυραγάνη έκανε σερί 6-0, ισοφάρισε 14-14 και πήρε τη νίκη με 17-15 και μαζί το εισιτήριο για τον αποψινό τελικό όπου κόντρα στην ΕΑ Πατρών θα υπερασπιστεί τον τίτλο της.

Οι οπαδοί της Παναχαϊκής που είχαν γεμίσει το γυμναστήριο πανηγύρισαν έξαλλα την ανατροπή και την πρόκριση. Η Ολυμπιάδα μπήκε δυνατά, προηγήθηκε 2-0 σετ και 14-8 στο 5ο σετ αλλά απώλεσε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη. Στο 5ο σετ οι δύο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο μέχρι το 5-7, όταν ο Κουγιουμτζής πήγε στον πάγκο για να δεχτεί τις πρώτες βοήθειες του γιατρού της Ολυμπιάδας. Ο διαιτητής Λεωνίδας Γεράνιος ζήτησε να επιστρέψει ο παίκτης, ο προπονητής της Ολυμπιάδας Σταύρος Γεράνιος ζήτησε ιατρικό τάιμ-άουτ, το μπέρδεμα συνεχίστηκε για αρκετά λεπτά και είχαμε τελικά την κίτρινη στον τεχνικό της Ολυμπιάδας. Οι ομάδες έφτασαν στο 8-8, η Ολυμπιάδα έφτασε μια ανάσα από το 3-2, με το σερί 6-0, χάρις στις 2 άουτ επιθέσεις του Καραμπέρη στην ευθεία, το λάθος του Σούρτσε και τους πόντους Ηλιόπουλου-Γαμβρέλλη-Κουτσοδήμα… Κι ενώ οι «πορτοκαλί» πανηγύριζαν στις εξέδρες, ο Σούρτσε Εμράχ πήγε στο σερβίς και έφερε τα πάνω κάτω.

Η Ολυμπιάδα ζήτησε να κάνει ένσταση για την φάση με το ιατρικό τάιμ-άουτ, ο διαιτητής Λεωνίδας Γεράνιος αρνήθηκε και έτσι οι «πορτοκαλί» αρνήθηκαν να υπογράψουν το φύλλο αγώνα.

Τα σετ: 22-25, 23-25, 25-17, 25-21, 17-15.

Διαιτητές: Γεράνιος, Λεβέντης.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Κοκόλας): Μαυρογιώργης, Παυλόπουλος, Καραμπέρης, Μικρώνης, Μαυραγάνης, Σούρτσε / Λιβάνης (λ), Αεράκης, Παπακωνσταντίνου, Αλσάγιεντ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΤΡΩΝ (Γεράνιος): Γιαννόπουλος, Γαμβρέλλης, Α. Κουτσοδήμας, Ηλιόπουλος, Ντόντης, Κουγιουμτζής / Μπουρολιάς (λ), Βασιλείου, Γ. Κουτσοδήμας, Κανελλόπουλος.

*Μέγα ζήτημα έγινε η ένσταση που θέλησε να καταθέσει η Ολυμπιάδα μετά το ματς. Κανείς δεν έχει σαφή γνώση του τι λέει ο κανονισμός. Κάποιοι υποστηρίζουν ότι δεν έπρεπε ο παίκτης να βγει εκτός παρκέ, αλλά ο γιατρός των «πορτοκαλί» να μπει και να του δώσει τις πρώτες βοήθειες. Μετά την παροχή πρώτων βοηθειών ο παίκτης πήγε στην θέση αλλαγής, το μπέρδεμα συνεχίστηκε, ο Σταύρος Γεράνιος δεν έκανε αλλαγή όπως του έδειχνε ο διαιτητής και όλο αυτό κράτησε κανά 5λεπτο. Έτσι, σαν αποτέλεσμα είχαμε την κίτρινη κάρτα προς τον τεχνικό των «οράνιε» και μεγάλη ένταση μετά το τέλος του αγώνα.

Στον άλλο ημιτελικό η ΕΑ Πατρών νίκησε τον Θησέα 3-0 σετ.

Πηγή: pgeole