Cannot find volleynews.v2/WOMEN/METAMORFOSH/tournoua2014 folder inside /var/www/volleynews.gr/images/volleynews.v2/WOMEN/METAMORFOSH/tournoua2014/ folder.
Admiror Gallery: 4.5.0
Server OS:nginx/1.14.0
Client OS:Unknown
PHP:5.6.38
Δύο αγωνιστικές πριν το τέλος της A΄φάσης και τίποτα δεν έχει ξεκαθαρίσει για την συμμετοχή των ομάδων στο φάιναλ-4. Μόνο η ομάδα του Α.Ο. Δεξαμενής να έχει εξασφαλίσει και μαθηματικά μία θέση στην τετράδα ενώ όλες οι ομάδες από την 2η έως την 7η θέση μπορούν να είναι στην τετράδα αλλά κινδυνεύουν και να μείνουν εκτός.

Το συναρπαστικό παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής έγινε στο κλειστό της Ερυθραίας όπου οι γηπεδούχες Αμαζόνες υποδέχτηκαν τον Α.Ο. Δεξαμενής Μεταμόρφωσης. Η ομάδα της Μεταμόρφωσης επικράτησε 3-1 (25-21, 19-25, 25-21, 27-25) με ανατροπή στο 4ο σετ.

Η ομάδα της Μεταμόρφωσης πήρε δύσκολα το 1ο σετ με 21-25 και ισοφαρίστηκε σε 1-1 σετ με 25-19, με τις αλλαγές που έκαναν και οι δύο προπονητές η Δεξαμενή προηγήθηκε πάλι δύσκολα με 1-2 σετ με το ίδιο σκορ 21-25. Στο τέταρτο σετ καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ μέχρι το 19-19 αλλά οι Αμαζόνες του Νικολάκη με ένα μικρό σερί έφτασαν στο 23-19 καθώς και στο set-ball με 24-20, σε εκείνο το σημείο οι αθλήτριες του Κιάσσου με όπλο τους πρώτα το πιεστικό σερβίς και στη συνέχεια τις καλές επιλογές τους στο φιλέ γύρισαν το σετ στο 24-25, οι Αμαζόνες έφεραν το σετ σε ισορροπία  25-25 αλλά δεν ήταν αρκετό για να σταματήσουν τα κορίτσια της Δεξαμενής που τελικά επικράτησαν 25-27 στο πιο αμφίρροπο σετ της βραδιάς και τελικά στη νίκη με 1-3.

Η Δεξαμενή πέρασε μόνη πρώτη και βάζει σοβαρές προϋποθέσεις να καταλάβει και την πρώτη θέση του ομίλου.

Άλλο ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι έγινε στο κλειστό των Γλυκών Νερών με τους γηπεδούχους να αντιμετωπίζουν την αντίστοιχη ομάδα του Γ.Σ. Απόλλων Σμύρνης. Αμφότερες οι δύο ομάδες... ξενύχτησαν καθώς ο αγώνας κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των θεατών για 2 ώρες και 15 λεπτά. Ο Απόλλων επικράτησε με 3-2 (25-19, 25-19, 19-25, 25-27, 16-14).

Οι φιλοξενούμενες του Καραγιάννη κέρδισαν τα 2 πρώτα σετ με το ίδιο σκορ 19-25 και ο Απόλλωνας έκανε το 0-2, με τα κορίτσια του Παπαϊωάννου  να αντιδρούν κερδίζοντας το 3ο σετ με το ίδιο σκορ 25-19 και ισοφαρίζοντας πολύ δύσκολα με 27-25 σε 2-2 σετ.

Στο 5ο σετ ο Απόλλωνας προηγήθηκε στο σκορ με 7-10 και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι «γύρισαν» το σετ και φθάσανε πρώτοι στο set – match ball με σκορ 14-13 αλλά η ομάδα του Γ.Σ. Απόλλων ήταν πιο ψύχραιμη και τυχερή κερδίζοντας τελικά το 5ο σετ με 14-16 και το παιχνίδι με 2-3 σετ.

Ο Γέρακας του Τζουβελέκη αγωνίστηκε εντός έδρας και με την πρώτη του νίκη στο Τουρνουά με 3-0 (25-15, 25-17, 25-16) απέναντι στις Αμαζόνες Αχαρνών έβαλε σε περιπέτειες την ομάδα του Μαρμαρινού αλλά έθεσε και εκείνος υποψηφιότητα για την τετράδα.

Όλα λοιπόν θα ξεκαθαρίσουν στο τέλος με αρχή την 6η Αγωνιστική να πραγματοποιείτε σε όλα τα γήπεδα την Τετάρτη 11 Ιουνίου και την 7η Αγωνιστική επίσης σε όλα τα γήπεδα, την Δευτέρα 16 Ιουνίου.