29-11-2011 04:00

Το πανόραμα του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» 2011-12

Το «πειρατικό» της Σύρου κατέκτησε το 1ο Λιγκ Καπ νικώντας στον τελικό τον μαχητικό Απόλλων Καλαμαριάς με 3-0 σετ στο κατάμεστο «Δ. Βικέλας» της Ερμούπολης. Η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου...

ήταν καλύτερη σε επίθεση και υποδοχή και πήρε δίκαια την πρώτη κούπα της σεζόν δίνοντας χαρά σε όλους τους συριανούς που πανηγύρισαν έξαλλα την επιτυχία της ομάδας τους.

O Στέλιος Νικηφορίδης αναδείχτηκε MVP της διοργάνωσης ενώ ο Φοίνικας έγινε η πρώτη επαρχιακή ομάδα που κατακτά τίτλο σε επίσημη διοργάνωση του σύγχρονου ελληνικού βόλεϊ.

Ο Απόλλων πάλεψε το 2ο σετ όπου είχε προβάδισμα μέχρι και το 23-21 αλλά οι επιθέσεις του Ντόκιτς έκαναν τη διαφορά. Ο Σέρβος με επίθεση μείωσε 23-22, ενώ στη συνέχεια ο Νικηφορίδης έπιασε μπλοκ στον Ουσιλιάνιν κάνοντας το 23-23. Το σετ τελείωσε με λάθος των φιλοξενουμένων και κόντρα επίθεση του Ντόκιτς.

Με τον αέρα του 2-0 ο Φοίνικας κατάφερε να ξεπεράσει την πίεση του Απόλλωνα στο 3ο σετ. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν 5-1, μείωσαν οι «Πόντιοι» μέχρι 9-8 και 17-15 αλλά το μπλοκ πάνω στουςΠαπαδημητρίου, Ουσιλιάνιν έδωσαν τη διαφορά και έκριναν τον αγώνα.

Τα σετ: 25-19, 26-24, 25-19

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νεόφυτος): Ντάνγκουμπιτς 8 (4/7 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κουρνέτας 4, Θάνος 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Νικηφορίδης 14 (10/17 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 73% υπ. - 47% άριστες), Ντόκιτς 16 (14/29 επ., 2μπλοκ), Λάππας 11 (8/17 επ., 3 μπλοκ, 73% υπ. - 41% άριστες) / Κουρούπης (λ.- 69% υπ.), Σουλτανόπουλος, Παπαγγελόπουλος

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Πάτρας): Πιπέργιας, Παπαδημητρίου 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. - 37% άριστες), Μπόγιοβιτς 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Στίγγας 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Τζελάτη 15 (15/31 επ.), Ουσίλιανιν 4 (4/13 επ., 48% υπ. - 24% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ. - 50% υπ.), Καραγιάννης, Ίλιτς, Μαυροβουνιώτης 1, Καραγιάννης.