17-01-2023 23:50

Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ-Ολυμπιακός 3-1: Το πειρατικό του κάπτεν Αλεξάνταρ

Με σερβίς και μπλοκ που του απέφεραν ένα σετ πόντους, ο Φοίνικας ΟΝΕΧ νίκησε στη Σύρο τον Ολυμπιακό με 3-1 σετ και πήρε μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς».

Ο Αλεξάνταρ Σένισιτς άλλαξε την ψυχολογία των παικτών, έπαιξε χωρίς τις βεντέτες Ιερεζούλο, Τζούριτς, με Γαλιώτο, Χαραλαμπίδη και τον δικαίωσαν, όπως και οι Παλαιολόγος, Ρουμελιωτάκης.

Μόλις λίγες ημέρες μετά τη δύσκολη επικράτηση του Ολυμπιακού στη Σύρο για το πρωτάθλημα με 3-2 σετ, οι συριανοί πήραν μία άτυπη ρεβάνς στον πρώτο ημιτελικό του Λιγκ Καπ, παίρνοντας 24 πόντους από σερβίς και μπλοκ.

Η ρεβάνς θα γίνει το Σάββατο στις 21:30 στο Μελίνα Μερκούρη (ΕΡΤ-3) με τον Ολυμπιακό να ζητάει την απόλυτη ανατροπή και πρόκριση μέσω του «χρυσού» σετ και ο Φοίνικας ΟΝΕΧ τα δύο σετ που θα του δώσουν την πρόκριση.

Χωρίς τον Τζούριτς στην σύνθεση του και τον Χαραλαμπίδη να κάνει εξαιρετική εμφάνιση με 7 πόντους από μπλοκ ο Φοίνικας ξεκίνησε καλά στον αγώνα και μετά το 6-6 άρχισε να οικοδομεί διαφορά που έφτασε στο +5 (14-9) με τα διαδοχικά λάθη του Στερν στην επίθεση. Ο Ολυμπιακός μείωσε 17-16 με τους κεντρικούς του Λινάρδο, Παγιένκ αλλά το σερβίς του Κλίνκεμπεργκ έβαλε δύσκολα στην υποδοχή του Ολυμπιακού και με σερί 3-0 ο Φοίνικας ξέφυε 20-16. Ο Ολυμπιακός δεν είχε απαντήσει και ο Μιχάλοβιτς με δύο επιθέσεις έκλεισε το σετ 25-22 βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός βελτιωμένος στις λεπτομέριες εκμεταλεύτηκε τα λάθη των συριανών και πήρε τον έλεγχο του αγώνα μαζί και μία μικρή αλλά πολύτιμη διαφορά 2 πόντων από την αρχή του σετ. Ο Στέρν έκανε το 17-14, ο Φοίνικας επιδίδονταν σε ρεσιτάλ λαθών και ο Στέρν με τη βοήθεια και του Κουμεντάκη καθάρισαν το σετ με 25-20 και πολύ πιο εύκολα απ΄ότι δείχνει το σκορ.

Ετσι κυλούσε ο αγώνας μέχρι το 12-16 του 3ου σετ. Ο Ολυμπιακός έκανε το αυτονόητο και είχε το προβάδισμα και ο Φοίνικας έδειχνε να αποδέχεται τη μοίρα του. Ολα άλλαξαν όμως όταν ο Χανδρινός - που πήρε τη θέση του Ιντάλγκο από την αρχή του σετ - έχασε το σερβίς. Στο σερβίς του Φοίνικα πήγε ο Φρομ και ο Γερμανός έκανε αυτό που δεν είχε ξανακάνει. Πήρε δύο άσσους και χάλασε την υποδοχή των Κουμεντάκη, Τζιάβρα δίνοντας σερί 6-0 που έφερε τα πάνω κάτω. Και σα να μην έφτανε αυτό στο 19-18 ο εκπληκτικός - άλλοτε ερυθρόλευκος - Γαλιώτος πήγε στο σερβίς του Φοίνικα και πήρε νέο σερί 3-0 που άνοιξε το σκορ στο 22-18. Ο Ιντάλγκο γύρισε στον αγφώνα πήρε άσσο και μείωσε 22-20 αλλά ο Μιχάλοβιτς με τον Φρομ και το δώρο του Παπαγγελόπουλου που έχασε το σερβίς έσπρωξαν τον Φοίνικα στο 25-21 και στο 2-1 σετ.

Κάπου εκεί οι συριανοί αντιλήφθηκαν πως εάν έχουν υπομονή και διάρκεια μπορούν να πάρουν μία μεγάλη νίκη και τα κατάφεραν. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε τελευταία φορά με 9-7 στο 4ο σετ. Ο Χαραλαμπίδης σκέπασε το φιλέ κερδίζοντας μεγάλες μονομαχίες με Παγιένκ και Κουμεντάκη, ενώ με το σερβίς του Μιχάλοβιτς ο Φοίνικας προσπέρασε 13-11. O Oλυμπιακός έκανε την τελευταία προσπάθεια για ανατροπή αλλά ο Μιχάλοβιτς με τον Φρομ ήταν πλέο ασταμάτητοι σε επίθεση και σερβίς. Με νέο καλό σερβίς του Γαλιώτου και σερί 3-0 εγινε το 20-15 αλλά παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός με το σερβίς του Ιντάλγκο μάζεψε τη διαφορά στο 22-21. Εκεί ο Κουμεντάκης κάρφωσε άουτ σε κόντρα επίθεση και αντί να ισοφαρίσει το σκορ έγινε 23-21. Ο Χαραλαμπίδης με μπλοκ στον Κουμεντάκη και ο Φρομ με δυνατή επίθεση έκλεισαν το σετ 25-22 και τον αγώνα με 3-1 σετ.

Σε λίγο περισσότερα...

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Πρέντζας, Επόπτες: Συρίγος, Βρούτσης, Γραμματεία: Πιρπινιά, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης.

1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-17, 25-22
2ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 20-25
3ο σετ: 5-8, 12-16, 21-18, 25-21
4ο σετ: 6-8, 16-14, 21-18, 25-22

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 11 άσσους, 42 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 56 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-22, 20-25, 25-21, 25-22) σε 112'

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Αλεξάντερ Σένισιτς): Μιχάλοβιτς 18 (15/36 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαλεξίου 8 (5/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 10 (2/7 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ), Κλίνκενμπεργκ 6 (4/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 20% άριστες), Γαλιώτος 3 (1/3 επ., 2 άσσοι), Φρομ 18 (13/35 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ. - 24% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 40% υπ. - 13% άριστες), Ιερεσουέλο, Ρουμελιωτάκης 1 (1 μπλοκ), Παπαδόπουλος, Παλαιολόγος 2 (2/4 επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 12 (9/13 επ., 4 μπλοκ), Στερν 23 (20/41 επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 8 (7/29 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. - 52% άριστες), Τράβιτσα 3 (3/5 επ.), Λινάρδος 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Ιντάλγκο 9 (6/16 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ. - 55% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 55% υπ. - 36% άριστες), Παπαγγελόπουλος, Χανδρινός 7 (6/17 επ., 1 άσσος, 54% υπ. - 50% άριστες), Ζουπάνι.