23-01-2019 20:57

Ανατροπή στη Σύρο ο Ολυμπιακός με Σμιτ, Αλεξίεφ και δύο σετ μακριά από τον τίτλο

Με τους συνήθεις ύποπτους, Γκάβιν Σμιτ και Τόντορ Αλεξίεφ σε μεγάλη μέρα, ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-1 σετ τον Φοίνικα Σύρου στο «Δ. Βικέλας» και έκανε το πρώτο και αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς».

Δύο σετ χρειάζονται οι «ερυθρόλευκοι» στον επαναληπτικό του Σαββάτου (26/1, 18.30 EΡT3) στο «Μελίνα Μερκούρη» για τον 5ο τίτλο του στο θεσμό.

Οι δύο ομάδες έπαιξαν πολύ καλό και δυνατό βόλεϊ, ενώ το πιο καθοριστικό ήταν το 3ο σετ το οποίο πήρε ο Ολυμπιακός 26-24. Ο Φοίνικας είχε ισοφαρίσει 24-24 αλλά το μπλοκ του Σμιτ και η λάθος επίθεση του Εβάντρο έδωσαν στους «ερυθρόλευκους» το σετ με 26-24 και μαζί και το προβάδισμα με 2-1 σετ. Κορυφαίοι του Φοίνικα ήταν οι Καϊσλασάλο, Παπαδόπουλος και του Ολυμπιακού οι Αλεξίεφ, Κουμεντάκης όπως και οι βασικοί κεντρικοί του Ανδρεάδης, Πετρέας.

O Φοίνικας κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό με καλό μπλοκ άμυνα και αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Ξεκίνησε με προβάδισμα 7-3 το οποίο συντήρησε και αύξησε με τον Εβάντρο αλλά και τον Καϊσλασάλο για το 17-12. Η υποδοχή του Φοίνικα άντεξε την πίεση, ο Ολυμπιακός δεν είχε τον εύκολο πόντο και δεν κατάφερε να πιάσει τους συριανούς στο σκορ παρότι. Ο Φοίνικας ένιωσε πίεση στο -3 με τη επίθεση του Ανδρεάδη αλλά Εβάντρο και Καϊσλασάλο είχαν τις λύσεις και το σετ έκλεισε 25-22.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ αλλά στο 8-8 το σερβίς του Κουμεντάκη ξεκλείδωσε την υποδοχή των γηπεδούχων και έδωσε αέρα τριών πόντων στον Ολυμπιακό για το 11-8. Οι «ερυθρόλευκοι» έβαλαν όλοι τους την τέχνη για να κρατήσουν το πολύτιμο προβάδισμα. Εγιναν μεγάλες μάχες, ωραίες φάσεις, αλλά η διαφορά δεν έπεσε κάτω από το -3. Αντίθετα η υπέρβαση του Κουμεντάκη και το λάθος του Εβάντρο έκλεισαν το σετ 25-20 και έτσι έγινε το 1-1.

Το πιο κρίσιμο ήταν το 3ο σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 13-13. Με τη δύναμη του Αλεξίεφ, τις δύο κόντρες του Ανδρεάδη και τα λάθη των γηπεδούχων το σκορ έγινε 19-15 για τον Ολυμπιακό. Ολα έδειχναν πως ο Ολυμπιακός θα κάνει εύκολα το 2-1 αλλά ο Φοίνικας επέστρεψε. Με διαδοχικά λάθη των «ερυθρόλευκων» και σερβίς του Φίλιο ο Φοίνικας ισοφάρισε 19-19. Με Σμιτ και Ανδρεάδη ο Ολυμπιακός έκανε το 24-22, αλλά ο Φοίνικας ισοφάρισε με το άουτ του Ράουβερντινκ και το μπλοκ του Φίλιο για το 24-24. Το μπλοκ του Σμιτ και η λάθος επίθεση του Εβάντρο έδωσαν στους «ερυθρόλευκους» το σετ με 26-24.

Μετά το 1-2 σετ ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι στο 4ο σετ και με πρωταγωνιστή τον Πετρέα ξέφυγε 13-7. Η διαφορά συντηρήθηκε με άνεσε και ο Ράουβερντινκ και δύο πόντους έκλεισε τον αγώνα.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Πρέντζας.

1ο σετ: 8-4, 16-12, 21-17, 25-22
2ο σετ: 7-8. 13-16, 17-21, 20-25
3ο σετ: 8-7, 14-16, 20-21, 24-26
4ο σετ: 6-8, 10-16, 16-21, 18-25

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 4 άσσους, 46 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 48 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-22, 20-25, 24-26, 18-25)

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Φίλιο 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ), Εβάντρο 7 (5/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64% υπ. - 27% άριστες), Λέσκοφ 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Βουλκίδης 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Καϊσλασάλο 21 (19/35 επ., 2 άσσοι), Παπαδόπουλος 8 (8/12 επ., 43% υπ. - 35% άριστες) / Βελούδης (λ, 57% υπ. - 39% άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ, 29% υπ. - 14% άριστες), Φωτιάδης, Αδάμ, Μήλης 1 (1/2 επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Μουνιόθ): Πετρέας 9 (6/8 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 9 (6/8 επ., 3 μπλοκ), Σμιτ 18 (13/28 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1 άσσος), Αλεξίεφ 11 (10/16 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. - 33% άριστες), Κουμεντάκης 11 (8/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 43% υπ. - 21% άριστες) / Στεφάνου (λ, 62% υπ. - 38% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι, Στιβαχτής, Ραούβερντινκ 5 (5/6 επ.).