29-05-2013 22:36

Εύκολο ξεκίνημα για άνδρες και γυναίκες

Μόνο νίκες περιλάμβανε το πρόγραμμα της δεύτερης μέρας των 15ων ΑΜΚΕ για τις Εθνικές μας ομάδες ανδρών και γυναικών της Κύπρου.

Η Εθνική γυναικών μπήκε με το δεξί στη διοργάνωση κερδίζοντας την Ισλανδία με 3-0 σετ (25-22-25-11-25-20). Τα κορίτσια του Μανώλη Ρουμελιώτη δεν συνάντησαν ιδιαίτερα προβλήματα κι έφτασαν άνετα στη νίκη με 31 κερδισμένους πόντους από την επίθεση, 7 από το μπλοκ και 7 άσσους. Αγωνίστηκαν ως αρχική εξάδα οι Μανίταρου (9 πόντοι), Λαβρούκ (9), Χαραλάμπους (9), Ιορδάνους (8), Λεωνίδου (1), Κουδουνά (1) με λίμπερο τη Δαυίδ. Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός χρησιμοποίησε επίσης τις Ζακχαίου, Πέτρου (1) και Μοσφιλιώτη. Την Πέμπτη 30 Μαϊου τα κορίτσια μας θα αντιμετωπίσουν την ομάδα του Σαν Μαρίνο (13:30).

Σχετικά εύκολη ήταν και η επικράτηση των Ανδρών, η οποία επιβλήθηκαν του Σαν Μαρίνο με 3-0 σετ (25-18, 25-19, 25-19). Ο ομοσπονδιακός τεχνικός  Κώστας Δεληκώστας είχε μάλιστα τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσει όλους σχεδόν τους παίκτες που έχει στη διάθεσή του. Tον αγώνα ξεκίνησαν οι Οικονομίδης, Κολάς, Αλεξίου, Πετρακίδης, Γεωργίου, Χρυσοστόμου (λίμπερο) Παπαχριστοδούλου. Στο τρίτο σετ δόθηκε η ευκαιρία και στις ρεζέρβες Μοσχοβάκης, Χαραλαμπίδης, Κοντός και Σάββα να παίξουν. Ο επόμενος αντίπαλος της Εθνικής Ανδρών είναι η Ισλανδία (Πέμπτη 30 Μαϊου, 16:00).