17-02-2018 12:20

Περιμένει αντίπαλο η Ομόνοια

Ο GreenAirΠαφιακός είναι μια ανάσα από την πρόκρισή του στους τελικούς  του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας μετά το νικηφόρο πέρασμά του από το «Θεμιστόκλειο» με 0-3 σετ. Οι Παφίτες προηγούνται πλέον 3-1 στις νίκες.  Εξαλλου σε ένα φοβερό αγώνα η η Ομόνοια κέρδισε με 1-3 τη Ν. Σαλαμίνα και με σύνολο νικών 4-0 πέρασε στους  τελικούς.

Γα τα θέσεις 5- 8 το ΑΠΟΕΛ με τη νίκη του με 1-3 στο Φρέναρος  ξεκαθάρισε με την παραμονή  ενώ η  PokkaAE  Kαραβά ισοφάρισε σε 2-2 τις νίκες στη σειρά με την Αναγέννηση Δερύνειας.

ΘΕΣΕΙΣ 1-4

Μια ανάσα από τον τελικό

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: AΝΟΡΘΩΣΗ – GREENAIRΠΑΦΙΑΚΟΣ 0-3  (17-25 17-25 18-25)

Ο GreenAirΠαφιακός πέρασε με άνεση από το «Θεμιστόκλειο» κερδίζοντας με 0-3 σετ την Ανόρθωση στον δεύτερο αγώνα των πλέϊ-οφς του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας. Με τη ν ίκη  τους οι Παφίτες θέλουν μια ακόμα για τους τελικούς.
Aαποφασισμένος να δείξε ι ότι είναι το αφεντικό παρουσιάστηκε ο GreenAirΠαφιακός που αποδίδοντας ωραίο βόλει δεν άφησε την Ανόρθωση να κάνει το παχνίδί  της. Τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο σετ οι Παφίτες ανώτεροι τα τελείωσαν με 17-25 σε λιγότερο από 50 λεπτά.

Τίποτα δεν άλλαξε στο τρίτο σετ με τον GreenAirΠαφιακό να  κερδίζει 18-25 και να παίρνει τη νίκη που τον φέρνει μια ανάσα από τους τελικούς.

AΝΟΡΘΩΣΗ(Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ):  Σπύρου, Κνέζεβιτς, Σόρενσεν, Κολάς, Πελχαρίνι, Μοντόγια – Λίμπερο: Χατζηδαμιανού. – ΑλλαγέςΣτρουγκάρεβιτς, Γκράμμενφορντ, Χριστοφόρου.

GREENAIRΠΑΦΙΑΚΟΣ(Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Τοντόροβιτς, Ευσταθίου, Οικονομίδης, Παπαδόπουλος, Ασπιώτης – Λίμπερο: Αντωνίου.

Η Ομόνοια στους τελικούς

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΟΜΟΝΟΙΑ 1-3 (22-25 28-26 26 -28 22-25)

Σε ένα φοβερό ντέρμπι που «έσπαζε   καρδιές η Ομόνοια κέρδισε με 1-3 τη Ν. Σαλαμίνα και με σύνολο νικών 4-0 πέρασε στους  τελικούς.  Η Ν  Σαλαμίνα θα αγωνιστεί για την 3η θέση.Σημειώνεται ότι ο αγώνας άρχισε με μια ώρα καθυστέρηση λόγω του αγώνα που προηγήθηκε μεταξύ PokkaAE  Kαραβά – Αναγέννηση Δερ.

Η Ομόνοια αφού πήρε τα ηνία του σετ από την αρχή διατηρώντας σταθερό προβάδισμα δυο – τεσσάρων πόντων (σ.σ. μεγαλύτερη διαφορά το 18-22) κέρδισε το πρώτο σετ με 22-25 και προηγήθηκε με 0-1 στο «Σπύρος Κυπριανού».

Εντυπωσιακό το δεύτερο σετ με τις δυο ομάδες να παλεύουν μέχρι τέλους γα την επικράτηση. Η Ομόνοια ξέφυγε  10-13 η Ν. Σαλαμίνα μείωσε σε 16-17 με αποτέλεσμα να ακλούθησε ένας ισορροπημένος αγώνας με τη Ν. Σαλαμίνα να κερδίζει 28-26 ισοφαρίζοντας  σε 1-1.

Αντίστοιχο με το δεύτερο ήταν και το τρίτο σετ με την Ομόνοια να ξεφεύγει στα μέσα του σεετ με 14-17 αλλά τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν 26-26 αλλά  τελικά τους «πράσινους» να κερδίζουν με 28-30 σε ένα φοβερό σετ.

Αμφίρροπο ‘ηταν το τέταρτο σετ με την ομάδα των ερυθρολεύκων να προηγείται με 09-07 αλλά την Ομόνοια  να προσπερνά 16-17 δατηρώντας το προβάδισμα 21-23. Τελικά η Ομόνοια το πήρε με 22-25  και τον δραματικό αγώνα με 1-3 σετ.

ΘΕΣΕΙΣ 5-8
Η σειρά της PokkaAE  Kαραβά

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» PokkaAE ΚΑΡΑΒΑ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δ.  3-1 (25-21 27-25 20-25 25-16)
HPokkaAE  Kαραβά ισοφάρισε σε 2-2 τις νίκες στη σειρά με την Αναγέννηση Δερύνειας  και πλέον το ενδιαφέρον μεταφέρεται στη σάλα των πρασίνων. Η σειρά πάντως με στόχο την πρόκριση θα  έχει σασπένς.

Η PokkaAE  Kαραβά μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ με συνέπεια να το κερδίσει με 25-21 σε 23 λεπτά. Η ομάδα του Καραβά έγραψε ταυτόχρονα το 1-0 στα σετ.

Ένα από τα πλέον συναρπαστικά σετ ήταν το δεύτερο με τους  κιτρινόμαυρους να επικρατούν στους έξτρα πόντους με 27-25 αυξάνοντας το προβάδισμα τους σε 2-0 σετ.

HΑναγέννηση έδειξε αντίδραση στο τρίτο σετ με συνεπεία να το κερδίσει  με 20-25 μειώνοντας σε 1-2 τον αγώνα.  Ωστόσο η ομάδα του Λέτσεφ ήταν πολύ καλή στο τέταρτο σετ κερδίζοντας με 25-16 γράφοντας το 3-1 σετ.PokkaAE ΚΑΡΑΒΑ (ΝΤ. ΛΕΤΣΕΦ): Χατζηφιλίππου Παναγιωτίδης,  Μπέντουτσκα,  Ράμμα  Καρκατσάνης Ντουγκριαρένκο – Λίμπερο: Θεοδούλου. – Αλλαγές: Axιλλέως Kαλαφάτης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δ.( Γ. ΛΑΙΟΣ): Γκρόενβελντ, Καραγιάννης Μπράβο,  Στέποβιτς, Κ. Παπαϊωάννου,Στέκας – Λίμπερο: Χρ. Παπαϊωάννου. – Αλλαγές: Toφής.

Τέλειωσε με την παραμονή το ΑΠΟΕΛ

ΣΑΛΑ «ΦΩΤΗ ΠΤΤΑ»: ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ. – ΑΠΟΕΛ  1-3(14-25 25-21 22-25 20-25)

Η περιπέτεια του ΑΠΟΕΛ με την υπόθεση παραμονή στην  Κατηγορία  τελείωσε οριστικά την Παρασκευή στο Φρέναρος. Κέρδισε  με 1-3 την Ολυμπάς και πλέον βλέπει τον επόμενο αντίπαλό του γα την5η θέση. Παράλληλα επικεντρώνεται στο Κύπελλο. Η  Ολυμπιάς έχει άλλη μα ευκαιρία   με στόχο την παραμονή της

Στην παρουσία 30 θεατών έγινε ωραίο παιχνίδι  με τις δυο ομάδες να μοιράζονται τις εντυπώσεις. Στο πρώτο σετ το ΑΠΟΕΛ ανώτερο επιβλήθηκε με 14-25 αλλά στο επόμενο η Ολυμπιάς ανέλαβε τα ηνία κερδίζοντας με 25-21 κα ι  ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τρίτο σετ έγινε μάχη αλλά το ΑΠΟΕΛ  πιο αποτελεσματικό κέρδισε με 22-25 γράφοντας το 1-2 στο Φρέναρος.  Το ΑΠΟΕΛ ανώτερο πήρε το τέταρτο σετ με 20-25 μαζί τη νίκη με 1-3 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ. (Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Στρούγκαρ, Γιανούζοβιτς,Αντωνίου, Φιλίπας, Πέτρου, Αδάμου – Λίμπερο: Πρωτοπαπάς.– Αλλαγές: Αγγέλοφ  Πιντίλε.

ΑΠΟΕΛ (Γ. ΜΕΛΚΑ): Γ. Χρυσοστόμου, Μίτιτς,  Βερίσιμο, Κυπριανού, Λούνα – Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Φαρχάν Π. Χρυσοστόμου Παμπακάς.