02-06-2017 09:17

Δεν... τελείωσε τη δουλειά η Κύπρος

Χαμένη ευκαιρία για την Εθνική Κύπρου που ηττήθηκε από το Λουξεμβούργο με 3-2 μετά από μάχη σχεδόν δυόμιση ωρών και το χρυσό στους Αγώνες μικρών κρατών, δείχνει να απομακρύνεται. Η ομάδα έμοιαζε ικανή να καθαρίσει τον αγώνα αφού κέρδιζε με 2-0 ωστόσο στη συνέχεια έχασε τον ρυθμό της και δεν τέλειωσε τον αγώνα. Στο πέμπτο σετ οι διεθνείς τα έδωσαν όλα αλλά έχασαν στους έξτρα πόντους με 23-25 ελέω διαιτησίας και μαζί τον αγώνα.
Eντυπωσιακό το ξεκίνημα της Κύπρου στο πρώτο σετ. Με αιχμές τους Αλεξίου, Κνέζεβιτς και Πετρακκίδη πήρε τα ηνία και διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα 06-02, 10-04, 11-04, 16-07, 19-10 . Η Κύπρος βασίστηκε στο μπλοκ, αλλά και στα πολλά χαμένα σερβίς των Λουξεμβούργιων. Η ομάδα του «Μεγάλου Δουκάτου» προσπάθησε να αντιδράσει μείωσε σε 20-16 αλλά τελικά η Κύπρος πήρε το σετ με 25-18.

Η Κύπρος ήταν ανώτερη και στο δεύτερο σετ. Με κορυφαίο τον Αλεξίου, οι διεθνείς είχαν σταθερά το προβάδισμα για να προηγηθούν 19-14 σε κρίσιμο σημείο του σετ. Με βάση το μπλοκ και την άνοδο του Παπαδόπουλου η Εθνική Κύπρου προηγήθηκε 23-19 και αφού κατόρθωσε να πάει στο σετ μπολ κερδίσε μετά από λάθος με 25-22.

Στο τρίτο σετ η Κύπρος ήταν μέτρια και έμεινε στο σκορ 14-07. Η είσοδος του Γαβριήλ Γεωργίου βοήθησε την ομάδα να μειώσει αλλά τελικά έχασε με 21-25. Το ίδιο σκηνικό και στο τέταρτο σετ με τους Λουξεμβούργιους ανώτερους να κερδίζουν 25-16 και να ισοφαρίζουν σε 2-2. Koρυφαίος για την Κύπρο στα δυο σετ ο Γαβριήλ Γεωργίου.

Στο τάι – μπρέικ ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός με τους Λουξεμβούργιους να ξεφεύγουν δυο φορές με δυο πόντους, αλλά την Κύπρο να ισοφαρίζει 13-13 και να προηγείται κιόλας 14-13. Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που έσπασε καρδιές ο Γεωργίου έκανε το 19-18, αλλά τελικά έχασε με 23-25. Kαθοριστικό σημείο μια διαιτητική απόφαση στα μέσα του σετ που θα έδινε προβάδισμα στην Κύπρο.

Τα σετ: 2-3 (25-18, 25-22, 21-25, 16-25, 23-25)

Οι Βαγγέλης Κουτουλέας, Σπύρος Πρωτοψάλτης χρησιμοποίησαν τους: Οικονομίδης, Αλεξίου, Αποστόλου, Παπαδόπουλος, Κνέζεβιτς, Αχ. Πετρακκίδης, – Λίμπερο: Παπαχριαστοδούλου. – Αλλαγές: Γεωργίου, Σ. Πετρακκίδης, Ελευθερίου.

Η Κύπρος αγωνίζεται ξανά το Σάββατο στις 10:00 ώρα Κύπρου κόντρα στο Μονακό.