26-05-2017 09:55

Πάλεψε η Κύπρος κόντρα στην Ισπανία

Μια ανάσα από την κατάκτηση του πρώτου σετ στο πλαίσιο του 6ου προκριματικού ομίλου της δεύτερης φάσης για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2018 έφθασε η Κύπρος το βράδυ της Πέμπτης απέναντι στην Ισπανία. Σε αγώνα που έγινε του Sport Hall for Indoor Games Karlovy Vary στην Τσεχία οι διεθνείς έχασαν μετά από εντυπωσιακή εμφάνιση στο τρίτο σετ με 0-3 και έμειναν χωρίς νίκη σε δυο αγώνες.
Η εμφάνιση αφήνει αισιόδοξα μηνύματα για τη συνέχεια ενόψει του αγώνα της Παρασκευής με την Βόρεια Ιρλανδία (18:30 ώρα Κύπρου).

Οι «φούριας ρόχας» μπήκαν καλύτερα στα αρχικά στάδια του πρώτου σετ προηγήθηκαν με 03-05 και πήγαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ – άουτ μπροστά στο σκορ με 04-08. Ο κόουτς Βαγγέλης Κουτουλέας έριξε στο πρώτο σετ τους Οικονομίδη, Γεωργίου, Χρυσοστόμου, Κνέζεβιτς, Αποστόλου, Αλεξίου και λίμπερο τον Παπαχριστοδούλου.

Με την επιστροφή των δυο ομάδων στο τάραφλεξ του Sport Hall for Indoor Games Karlovy Vary οι Ισπανοί ξέφυγαν με 06-11 και λίγο αργότερα με 07-13. Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ – άουτ οι Ισπανοί διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα 11-16. Το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε στη συνέχεια, αφού οι Ισπανοί αύξησαν σε 13-19 και ακολούθως σε 13-21. Ο κόουτς προχώρησε σε αλλαγή στο σημείο αυτό με τον Νικόλα Ελευθερίου να αντικαθιστά τον Αποστόλου. Παρά τη φιλότιμη προσπάθεια των παικτών της Κύπρου έχασε το πρώτο σετ με 17 -25 σε 21 λεπτά.

Η ομάδα της Ιβηρικής πήρε τα ηνία και στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 1-4. H Κύπρος πίεζε τους Ισπανούς και ήμασταν σε απόσταση δυο πόντων 04-06, 05-08. Οι Ισπανοί κατόρθωσαν με μικρά σερί να ξεφύγουν στο σκορ (06-10), αλλά οι παίκτες του Κουτουλέα ήταν πολύ μαχητικοί και μείωσαν σε 08-10.

Η εμπειρία της Ισπανίας ήταν ευδιάκριτη αφού δεν άφηναν την Κύπρο να πιστέψει στην ανατροπή. Με επιμέρους 01-05 η Ισπανία ξέφυγε με 09-15 φέρνοντας για τα καλά το σετ στα μέτρα της. Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ – άουτ η Κύπρος έχασε με έξι πόντους διαφορά 10-16. Η αντίδραση που ήθελε δεν ήλθε και μοιραία οι «φούριας ρόχας» αποσπάστηκαν με 13-20. Το σετ ολοκληρώθηκε με την Ισπανία να κερδίζει με 14– 25 σε 21 λεπτά αυξάνοντας σε 0-2 το σκορ.

Εντυπωσιακά μπήκε στο τρίτο σετ η Εθνική Κύπρου με συνέπεια να προηγηθεί με 07-05. Οι Ισπανοί ισοφάρισαν 07-07, αλλά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ η Κύπρος έκανε 08-07. Η Κύπρος συνέχιζε να έχει το πάνω χέρι στο σετ 12-11. Το σετ θύμισε τα όσα έγιναν επίσης στο τρίτο στον αγώνα με την Φινλανδία, δηλαδή συμβάδιζαν στο σκορ, ωστόσο, οι Ισπανοί πήγαν στο δεύτερο τεχνικό ταίμ – άουτ μπροστά με 14-16.

Η διαφορά στους δυο πόντους υπέρ της ομάδας του Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόζ παγιοποιηθηκε 17-19. Ωστόσο, οι διεθνείς δεν τα παράτησαν και βρέθηκαν μια ανάσα από τους αντιπάλους τους 20-21. Η Κύπρος έδωσε γερή μάχη με τους Ισπανούς στο τρίτο σετ, αλλά τελικά έχασε με 22-25 σε 24 λεπτά.

Τα σετ: 0-3 (17-25, 14-25, 22-25)

KΥΠΡΟΣ (Β. Κουτουλέας): Οικονομίδης 2, Γεωργίου 4, Χρυσοστόμου, Κνέζεβιτς 10, Αποστόλου 2, Αλεξίου 7 / Παπαχριστοδούλου (λ, 73% υπ), Ελευθερίου 1, Παπαδόπουλος 6, Αχ. Πετρακκίδης 4.

ΙΣΠΑΝΙΑ(Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόζ): Bιλένα 16, Νόντα 15, Φερνάντεθ 8, Άμο, Φορνές 6, Γκονθάλεθ 13 / Aλμάνσα (λ, 44% υπ), Tρίνιταντ, Ρουίθ 1, Βιτζίλ 1.